Budżet obywatelski 2017
- 30.10.2017Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 oraz wnioskodawczynie z Rady Rodziców Paulina Chołdrych oraz Renata Hercka serdecznie dziękują wszystkim uczniom, rodzicom, pracownikom i przyjaciołom, którzy oddali swój głos na projekt nr7. Modernizacja i rozbudowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach, który został zgłoszony do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017.Projekt otrzymał 474 głosów i będzie realizowany w 2018 roku. Będzie pięknie.
Lekcja o historii regionu w klasie 2b Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach
- 29.10.2017Wielu dorosłych zastanawia się, kiedy można zacząć uczyć dzieci historii? Uważam, że doskonałym czasem na początek edukacji historycznej, szczególnie tej dotyczącej najbliższego dziecku regionu, jest nauczanie początkowe. Historia może doskonale wpływać na rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym, pobudzając jego zaciekawienie światem, poszerzając zasób słownictwa, rozwijając jego wyobraźnię, ucząc pozytywnych postaw poprzez pokazywanie wzorców, a przede wszystkim pozwala dziecku budować własną tożsamość.
Mając to na uwadze, 23 października 2017r., zaprosiłam do klasy nauczyciela historii w naszej szkole, pana Mirosława Wielocha. Nasz Gość to nie tylko nauczyciel, ale również radny powiatowy oraz wiceprzewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej.
Pan Wieloch w ciekawy i przystępny sposób przekazał dzieciom informacje o czasie powstania wsi Komorniki, ciekawostki o innych gminnych wsiach, o ludziach badających historię tych terenów oraz o symbolice herbu i flagi Gminy Komorniki. Dzieci z zainteresowaniem oglądały przyniesione przez naszego Gościa zdjęcia, foldery, książki i mapy, przedstawiające ciekawe miejsca w Gminie Komorniki. Zadawały też pytania dotyczące historii Ziemi Komornickiej - naszej "Małej Ojczyzny".
Zainteresowanie było tak duże, że umówiliśmy się z panem Wielochem na następne spotkanie. Wraz z dziećmi czekamy na nie z niecierpliwością.Wychowawczyni klasy 2b
Renata Janiszewska
Koło Młodego Melomana zaprasza
- do Auli Novej, Święty Marcin 87 w Poznaniu w sobotę, 4 listopada 2017 r., o godz. 12:00POKAZAĆ MUZYKĘCzy da się wyrazić muzykę poprzez gest, ruch, mimikę? Jak przedstawić formy, style muzyczne, fakturę? Zadanie prawie niewykonalne, a jednak studentki rytmiki podejmą wyzwanie. Podczas koncertu 4 listopada zobaczymy muzykę!Zespół Rytmiki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu Małgorzata Kupsik – kierownictwo artystyczne Ansamble Solistów Filharmonii PoznańskiejJózef Haydn, Kwartet smyczkowy B-dur op.1 nr 1 (cz. II Menuet) Jan Sebastian Bach, Preludium C-dur z Das Wohltemperierte Klavier t. 1 Ludwig van Beethoven, Trio c-moll op.1 nr 3 (cz. IV Finale-Prestissimo) Gabriel Faure, Kwartet fortepianowy nr 1 (cz.II Scherzo) Grażyna Bacewicz, I Kwintet fortepianowy cz.II Jean Sibelius, Romans Jarosław Kordaczuk, Etiuda sugestywna.Zbiórka o godz. 11.30 przed aulą, dojazd własny, koszt wejściówki: 15 zł.Formularz zgody na udział w koncercie do odebrania w portierni lub tutaj. Wpłaty w podpisanej kopercie prosimy składać w portierni do czwartku, 2 listopada.Zapraszamy rodziców do udziału w koncercie.Opiekunki KMM: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel
Mini Playback Show
- 25.10.2017W dniach 23 i 24 października 2017r. w naszej szkole odbył się Mini Playback Show. Uczniowie z klas II – III prezentowali się naśladując i imitując śpiew różnych wokalistów z polskich i zagranicznych list przebojów. Mini Playback Show, to konkurs mający na celu zaprezentowanie różnorodnych gatunków muzycznych i dostarczenie uczniom radosnych przeżyć w obcowaniu z muzyką. Uczestnicy Show zapewnili publiczności moc niesamowitych wrażeń wzrokowych i słuchowych dzięki niespotykanej mieszance stylów i talentu najsławniejszych artystów znanych ze szklanego ekranu. Publiczność również wspierała uczestników naszego przeglądu wspólnym śpiewem, słowami otuchy oraz gromkimi brawami. Jury oceniało takie elementy jak: dobór utworu, stylistykę wykonawcy, choreografię oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się ogromne gratulacje. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym chętnych nie zabraknie.Wyniki konkursu:
W kategorii soliści:
1 miejsce: Zuzanna Roth 3b, Zuzanna Talkowska 3k
2 miejsce: Natalia Ratajczak 3ł
3 miejsce: Weronika Dwornik 3g
Wyróżnienie: Marysia Surowy 3i, Piotr Szukalski 3dW kategorii zespoły:1 miejsce: Wiktoria Dąbrowska, Nicole Kaczmarek, Judyta Wesołkin 3g
2 miejsce: Ola Przybyła, Hanna Szymczak 3ł
3 miejsce: Helena Mikołajczak, Hanna Cielewicz 2aJeszcze raz wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział.
Organizatorzy:
Marta Maciejewska
Iwona Chruściel
Anna Wiśniewska
Karolina BukschTekst: Marta Maciejewska
AKADEMIA FILMOWA
- 25.10.2017W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła uczestniczy w Akademii Filmowej Multikina. Na razie rozpoczęli uczestnictwo w tejże akademii piątoklasiści. 23 października odbyło się pierwsze spotkanie. Emisja filmu „Piękna i Bestia" została poprzedzona prelekcją pracownika Teatru Polskiego w Poznaniu. Następnie uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć wzruszający film o odkrywaniu przez Bestię drzemiącego w nim piękna. Piątoklasiści mogli choć na chwilę, za sprawą specjalnych efektów, przenieść się w magiczny świat baśni, gdzie dobro zawsze zwycięża i zło zostaje pokonane. Następne spotkanie z X Muzą już w listopadzie.Wychowawcy klas V: Ewelina Krzysztoń, Ewelina Kaczmarek, Jakub Podlewski, Agnieszka Kruszewska, Agnieszka Kuster
Kolorowy Dzień Patrona
- 22.10.201713 października 2017 roku po raz kolejny świętowaliśmy w naszej szkole podwójną uroczystość – Dzień Patrona Szkoły - Janusza Korczaka i Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrani byli w kolorowe stroje – różne na poszczególnych poziomach klas. Na dzieci w tym szczególnym dniu czekało wiele atrakcji. Zamiast typowych lekcji odbyły się pokazy, warsztaty, prezentacje i quizy. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali w swoich klasach gazetki ścienne, kąciki patrona upamiętniające postać Janusza Korczaka.
W tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w organizację imprezy i prowadzili twórcze zajęcia dla swoich kolegów i koleżanek. Lena Chwirot, Wiktoria Masłowska, Mateusz Suliga, Franek Szymbarewicz, Paweł Kaczmarek i Mateusz Straszkowski wykorzystali potencjał programu Kahoot nie tylko dla rozrywki i kontaktu z rówieśnikami, ale również by przekazać ciekawy i kreatywny sposób uczenia się i przyswajania wiedzy - sposób jakże bliski młodym ludziom. Kolega Mariusz Waczyński przedstawił „Zagadki zapałczane” - łamigłówki matematyczne wykorzystujące bystrość i wyobraźnię, uczące logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Marianna Walkowska zorganizowała warsztaty poświęcone niesamowitej i tajemniczej Liczbie Pi. Dziewczyna prezentowała, na czym polega wyjątkowość tej liczby. O tym, że matematyka nie jest taka trudna, przekonali się również uczniowie uczestnicząc w warsztatach matematycznych Matematyka Plus oraz Matematyka dla Smyka. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję przetestować swoją wiedzę, biorąc udział w quizie „Postaw na Korczaka”, wziąć udział w warsztatach historycznych i w zajęciach poświęconych tematyce filmowej. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach czytelniczych i literackich „Spotkanie zElmerem” i „Pisklak”. Obejrzeli filmy i prezentacje o patronie naszej szkoły, by bliżej poznać jego idee, twórczość i niezwykłe życie. Tego dnia nie obyło się bez muzyki. Z różnych zakątków szkoły wybrzmiewały dźwięki płynące z warsztatów muzycznych „Z muzyką przez świat”, na których uczniowie rozwijali formy zabawy i odprężenia, jakim jest śpiew i taniec. Odbyło się wiele warsztatów artystycznych: uczniowie tworzyli niezwykłe prace uczestnicząc w zajęciach plastycznych „Gra kolorem", „Liściaki – cudaki”. Na zajęciach sportowych uczniowie rozbudzali zainteresowania aktywnością ruchową, czerpali radość i zadowolenie z aktywnej formy zajęć. Uczestniczyli też w wielu ciekawych warsztatach tematycznych: logopedycznych, pedagogicznych i psychologicznych oraz w warsztatach z języka migowego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się warsztaty przyrodnicze, które pogłębiały wiedzę o otaczającym świecie przyrody. Podsumowując, można stwierdzić, że dzień był pełen wrażeń i radości.
Uczniowie nie zapomnieli też o nauczycielach i pracownikach szkoły wręczając kwiaty i laurki opatrzone pięknymi życzeniami z okazji Święta KEN.DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań, by zorganizować „Kolorowy Dzień Patrona”.Koordynatorzy Projektu
Tekst: Marta Maciejewska
Gminny Turniej Unihokeja
- 22.10.2017W Gminnym Turnieju Unihokeja, który odbył się 17 października 2017 w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach reprezentacja naszej szkoły zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do półfinałów powiatu poznańskiego.Wyniki poszczególnych meczy :
SP 1 Komorniki – SP Chomęcice 2 : 1
SP 1 Komorniki – SP 1 Plewiska 1 : 0
SP 1 Komorniki – SP 2 Plewiska 2 : 0
SP 1 Komorniki – SP Wiry 0 : 0Klasyfikacja szkół:
1m SP 1 Komorniki
2m SP 2 Plewiska
3m SP 1 Plewiska
4m SP Wiry
5m SP Chomęcice
Reprezentacja naszej szkoły: Kamil Budych, Jakub Wiśniewski, Jakub Wojciechowski, Michał Przywecki, Mikołaj Andrzejewski, Mateusz Majek, Antoni Łepkowicz, Kuba Prętki,Piotr Gruszczyński.GRATULACJE !!!Opiekun: Sebastian Jakrzewski
CZY DZIĘKI NAM PADŁ NOWY REKORD? O INTERNETOWYM TEATRZE DLA SZKÓŁ
- Internetowy Teatr TVP to fantastyczna inicjatywa, dzięki której uczniowie z mniejszych miejscowości (takiej jak nasza) mogą regularnie odwiedzać teatr. 17 października rozpoczęła się inauguracja tegorocznej edycji programu. Uczniowie klas 0-III mieli okazję obejrzeć relacjonowany na żywo spektakl Łódzkiego Teatru Arlekin „Księga Dżungli”.
Więcej o szczegółach programu, rekordzie oraz o wrażeniach naszych uczniów tutaj: http://poznan.tvp.pl/34425623/blisko-7-tys-wielkopolskich-uczniow-obejrzalo-przedstawienie-iteatru-tvp# oraz tutaj: http://iteatr.tvp.pl/34439003/gdzie-padl-rekord-ogladalnosciKoordynatorki projektu:
Iwona Miller
Aleksandra Matuszewska
XXI Międzyszkolny Konkurs Plastyczny
- 18.10.2017„Jesień w Wielkopolskim Parku Narodowym”To już dwudziesty pierwszy raz Szkoła Podstawowa w Komornikach była organizatorem konkursu plastycznego, który cieszy się dużym zainteresowaniem młodych artystów naszej Gminy.Przepiękna sceneria Wielkopolskiego Parku Narodowego , pogoda i gra światła sprawiły, że pędzle „same” sięgały po barwy złotej, polskiej jesieni.Wybrać zwycięzcę było niezwykle trudno, gdyż wszystkie prace były bardzo piękne. Niezależne jury konkursowe w grupie młodszej przyznało :1 miejsce – Katarzyna Walkowiak SP nr 1 Plewiska2 miejsce – Weronika Dziemidowicz SP nr 1 Komorniki3 miejsce – Tymon Piosik SP nr 1 PlewiskaW grupie starszej:1 miejsce – Wiktoria Tom SP Chomęcice2 miejsce – Kinga Bartkowiak SP Chomęcice3 miejsce – Agata Ziółkowska SP nr 1 PlewiskaSerdecznie dziękujemy Stacji Ekologicznej w Jeziorach za gościnę i udostępnienie terenu oraz Radzie Rodziców przy SP nr 1 im. J. Korczaka w Komornikach za ufundowane nagrody.Organizatorzy konkursu:Iwona Jankowiak, Agata Rochowiak, Anna Kaczmarek,Gabriela Ukaszewska ,Tomasz Lackowski
Z ŻYCIA NAUCZYCIELA W DNIU JEGO ŚWIĘTA
- 15.10.2017W trakcie trwania roku szkolnego jest wiele okazji, by złożyć nauczycielom życzenia: wspólna Wigilia organizowana w klasie, imieniny, zakończenie roku szkolnego, a przede wszystkim Dzień Nauczyciela. 13 października uczestnicy kółka teatralnego zaprezentowali nauczycielom oraz kolegom i koleżankom swoje zdolności aktorskie, przedstawiając humorystyczny spektakl „Co ja tutaj robię? Z życia nauczyciela w dniu jego święta”. Po inscenizacji odbyła się ceremonia wręczenia nauczycielom „szkolnych Oscarów”. Na wzór nagród amerykańskiej Akademii Filmowej uczniowie klasy V b nagrodzili pedagogów o najdonioślejszym głosie, z poczuciem humoru, najbardziej wymagających, posługujących się nowinkami technologicznymi, pomagających pokonać szkolny stres czy też gustujących w biżuterii. Zwycięzców poszczególnych kategorii uczniowie klas IV – VI wybrali w specjalnym głosowaniu. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym nauczycielom tego szczególnego, prestiżowego wyróżnienia. Z okazji Święta Edukacji Narodowej życzymy wszystkim dalszych sukcesów, satysfakcji z pracy zawodowej i pasji towarzyszącej wszelkim podejmowanym działaniom.Organizatorki: Ewelina Kaczmarek, Ewelina Krzysztoń, Katarzyna Trafas
Konkurs „Bezpieczna droga do szkoły” rozstrzygnięty!
- 11.10.2017Jak co roku, nauczyciele oraz wychowawcy świetlic SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Komornikach w pierwszych dniach nauki szkolnej przeprowadzili w klasach 0-III pogadanki nt: bezpiecznego poruszania się po drogach. Wtedy to ogłoszony został konkurs plastyczny dla klas O pod hasłem: „Bezpieczna droga do szkoły”.Celem konkursu było propagowanie świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego uczestnictwa dzieci w ruchu drogowym. Na konkurs wpłynęło 7 bardzo ciekawych i oryginalnych prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Rozstrzygniecie konkursu nastąpiło 6 października.Oto wyniki:- I miejsce : klasa Og,- II miejsce: klas Oe,- III miejsce: klasa Oa, Of,Wyróżnienia: Ob, Oc, OdWszystkim serdecznie gratulujemy oraz życzymy bezpiecznej drogi do i ze szkoły.Organizatorzy: Małgorzata Bocian, Magdalena Ratajczak, Damian Stanisławski
„TYDZIEŃ PYRY” w naszej szkole!
- 11.10.2017Ziemniaki są darem jesieni stanowiącym bardzo ważny składnik naszego pożywienia. Zawierają one między innymi: mikro- i makroelementy, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, C; biotynę, fruktozę, sacharozę, skrobię, oraz kwasy: nikotynowy i pantotenowy.Ziemniaki spożywać możemy tylko w stanie ugotowanym lub upieczonym. Jadalną częścią rośliny jest bulwa, czyli podziemna łodyga. W różnych regionach Polski ziemniaki mają odmienne nazwy, a oto niektóre z nich: bandurki, bule, bryszki, dule, głuchy, grule, karłochy, kartochy. I choć warzywo jest to samo, to z pewnością nasza pyra jest bardziej szczególna i wyjątkowa - bo poznańska, regionalna i nam przynależna.By dać wyraz tradycji i wielkopolskim zwyczajom i aby uczcić to ciągle ważne w naszym codziennym żywieniu warzywo, od lat, w naszej komornickiej szkole, tradycyjnie organizowany jest Tydzień Pyry. W tym roku trwał on od 02 do 06 października.Z okazji Tygodnia Pyry w naszej szkole uczniowie wraz z wychowawcami mogli wykonywać różne działania, m.in.:1. Obraz/ plakat ze stempli ziemniaczanych.2. „Przygody ziemniaka” –opowiadanie klasowe.3. Ludziki ziemniaczane.4. Wymyślanie potraw z ziemniaków.5. Robienie sałatki ziemniaczanej.6. Portret ziemniaka.Karolina Buksch, Anna Wiśniewska, Damian Stanisławski
WYCIECZKA KLAS DRUGICH NA ŚWIĘTO PIECZONEJ PYRY DO DELI PARKU W ROSNÓWKU
- 07.10.2017We wtorek 26 września 2017r., klasy 2a, 2b i 2c udały się do DELI Parku w Rosnówku, aby zgodnie z tradycją naszej szkoły świętować jesienne Święto Pieczonej Pyry. Na terenie DELI Parku dzieci miały następujące zajęcia:
- warsztaty kulinarne: "Pyra - ziemniak" - w czasie warsztatów dzieci dowiedziały się skąd przywędrował do nas ziemniak, kto go przywiózł do Europy, jak jest inaczej nazywany i jakie potrawy można zrobić z pyr. Wyrabiały i degustowały szagówki, czyli kopytka.
- spacer z przewodnikiem po terenie DELI Parku
- zabawy na placach zabaw ( w tym na tzw. "krokodylu")
Wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów bardzo podobały się dzieciom. Zadowolone i objedzone pysznymi szagówkami wróciły do budynku szkoły.Wychowawcy klas drugich
Wrzesień - miesiącem pamięci narodowej
07.10.2017Wrzesień jest miesiącem, który w polskiej historii zapisał się wieloma tragicznymi wydarzeniami. Wybuch II wojny światowej już na początku pochłonął wiele tysięcy ofiar. W pierwszych tygodniach września bohatersko bronili się polscy żołnierze i ludność cywilna, odpierając silniejsze ataki wroga.Aby utrwalić te wydarzenia w pamięci najmłodszych pokoleń, jak co roku, we wrześniu, uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji "Pamięć wiecznie żywa". Jej celem jest uczczenie pamięci o tych, którzy podczas II wojny światowej oddali swojej Ojczyźnie siły, zdrowie, a przede wszystkim życie.Odwiedzając miejsca pamięci narodowej, zapalając znicze pod pamiątkowymi tablicami, dzieci od najmłodszych lat poznają historię swojego regionu i naszej Ojczyzny, uczą się szacunku dla dokonań swoich przodków, a także poznają zasady zachowania się w takich miejscach. Słuchając opowiadań swoich nauczycieli, dzieci powinny uświadomić sobie, że wojna to nie zabawa, tylko tragiczne wydarzenie, które nie powinno się nigdy więcej powtórzyć.red. Renata Janiszewska„DRZWI DO MUZYKI”
07.10.2017Międzynarodowy Dzień Muzyki w Szkole Podstawowej nr 1 w KomornikachGłównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki. Kolorowo przystrojone drzwi klas I- III zapraszały Panią Muzykę do środka.W poniedziałek, 2 października odwiedzili nas zaproszeni goście. Był lutnik, pan Andrzej Łapa, dziadek Patrycji z klasy III h, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zaprosił uczniów do odkrywania tajemnic skrzypiec. Mogliśmy poznać rodzaje drewna, z którego powstaje instrument, narzędzia lutnika oraz etapy powstawania skrzypiec. Zaprosił nas także na wędrówkę do wnętrza instrumentu. Zobaczyliśmy duszę skrzypiec!Zajęcia dla naszych uczniów prowadził także tata Kuby z klasy I a, pan Mariusz Czaiński, który grał na gitarze i różnych ciekawych instrumentach, np. na drumli i na misach. Poznaliśmy też "instrument wielofunkcyjny" dzięki tacie Julki z klasy I d, panu Sławkowi Belakowi. Ów instrument może zastąpić całą orkiestrę ! Pan Sławek tworzył i odtwarzał muzykę na tablecie.Tego dnia w klasach młodszych radośnie spędzaliśmy czas. Nasi uczniowie grali, śpiewali, tańczyli. Były grzechotki, harmonijki, flażolety, wiolonczela, bum bum rurki. Uczyliśmy się nowych piosenek i tańców... Na każdym kroku można było dostrzec radość dzieci z odkrywania dźwięku, jak również radość i satysfakcję wynikającą z uczestnictwa w wykonywaniu muzyki.Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie od 1975 roku w dniu 1 października. Zainicjowany został przez Yehudi Menuhina, amerykańskiego wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO.Dorota Błaszczyk, Iwona ChruścielPaczka dla zwierzaczka
04.10.2017To już kolejny raz w naszej szkole obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT. Los zwierząt nie powinien być nam obojętny, dlatego też zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się w akcję zbiórki karmy suchej, w puszkach, saszetkach oraz niezbędnych rzeczy dla bezdomnych zwierząt (koce, ręczniki, smycze, obroże, miski itp.) Dary dla przytuliska w Łęczycy przynosimy do biblioteki lub do sali 201. Termin do 13 listopada 2017 roku.Organizatorki: Hanna Woźniak i Gabriela Ukaszewska„Pieczone pyry”
04.10.2017Dzieci z klasy 0b i 0c wesoło i aktywnie obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Z tej okazji wybraliśmy się do Państwa Gładysiaków na warsztaty edukacyjne „Pyry pieczone”, do Ogrodu Ekologicznego w Wirach. Ogród jest miejscem niezwykłym , w którym królują zasady ekologii i zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą.Dowiedzieliśmy się tam, skąd do nas ziemniaki przyjechały i dlaczego nas tak pokochały. Która z wielu nazw jest poprawna: ziemniak, kartofel a może pyra? i jakie zastosowanie ziemniak ma w domowej apteczce. Właściciel ogrodu zaprezentował nam pokaz kopania i sadzenia ziemniaków. Wykopane ziemniaki posłużyły nam jako rekwizyty do pyrkowych zabaw-wyczarowaliśmy z nich śmieszne stworki, które zabraliśmy ze sobą do domu.Wśród licznych atrakcji, które na nas czekały w ogrodzie największą było pieczenie ziemniaków w ognisku i ich degustacja!Organizatorzy wycieczki: Katarzyna Nowak, Agnieszka WolnaŚwięto Pieczonego Ziemniaka w Konarskich
03.10.201727 września kolejne klasy (tym razem 1a i 1d) wyruszyły na poszukiwanie nowego ciekawego miejsca, w którym można by cieszyć się tradycyjnym już w naszej szkole Świętem Pieczonego Ziemniaka. Celem wyprawy była wieś Konarskie, ale zanim tam dojechaliśmy, obejrzeliśmy pięknie odnowiony rynek w Kórniku i przeszliśmy promenadą do punktu widokowego nad jeziorem Kórnickim. Spoglądając z góry na jezioro i zamek, machaliśmy kaczkom krzyżówkom i łyskom, które nauczył nas rozpoznawać pan przewodnik.Prawdziwa przygoda rozpoczęła się jednak po przyjeździe do gospodarstwa w Konarskich. Pierwszoklasiści wzięli udział w zajęciach na terenie dawnej wiejskiej szkoły, siedzieli w starych ławkach i poznawali tajniki nauczania w szkole swoich dziadków i pradziadków. Mieli również okazję samodzielnie wykonać prosty karmnik dla ptaków z deseczek i sznurka. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom spotkanie ze zwierzętami: kurami, królikami, kaczkami, przesympatyczną świnką, Lolą i niezwykle przyjaznym psem, Misiem.Święto Pieczonego Ziemniaka nie mogło, oczywiście, obyć się bez ogniska, kiełbasek i pieczonych w żarze ziemniaków. Po wspólnej zabawie na kolorowym placu z huśtawkami, zjeżdżalniami i karuzelami posiłek smakował nawet największym niejadkom.Pełni wrażeń, obdarowani wykonanymi karmnikami i drewnianymi kogucikami, symbolami Kórnika, wracaliśmy do szkoły, żałując, że czas spędzany na przyjemnościach mija tak szybko.Organizatorki wycieczki:Katarzyna Proch, Hanna WoźniakBezpieczeństwo to podstawa…
03.10.2017We wrześniu nasi pierwszoklasiści zostali zgłoszeni do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym ,,Akademia bezpiecznego Puchatka”. W pierwszych tygodniach roku szkolnego dzieci poznawały zasady bezpiecznego poruszania się zarówno po budynku szkolnym, jak i w ruchu drogowym. W praktyce uczyły się bezpiecznie przechodzić przez ulicę.Gdy zamierzasz przejść przez jezdnię:Na chodniku przystań bokiem.Popatrz w lewo bystrym okiem.Skieruj w prawo wzrok sokoli.Znów na lewo spójrz powoli.Jezdnia wolna - więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie.Każdy uczeń, nawet mały,Zna na pamięć te sygnałyI odróżnia na ulicachWszystkie znaki na tablicach.(Wanda Chotomska)Podczas spacerów uczniowie poznawali podstawowe znaki drogowe umieszczone przy przejściach dla pieszych oraz te, które zobaczyli wędrując po okolicy. W klasach wszyscy utrwalali sobie zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i ze szkoły, oglądając również krótkie filmy instruktażowe przeznaczone dla najmłodszych.Hanna WoźniakKatarzyna ProchSPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM WIDŁAKIEM
02.10.2017W dniu 19 września 2017r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z Wojciechem Widłakiem. Na spotkanie zostały zaproszone dzieci z klas 3d, 3i, 3l, 3ł, 3e, 3g, 3h, 3k. Celem spotkania było popularyzowanie czytelnictwa, zapoznanie się z twórczością Wojciecha Widłaka współczesnego pisarza, kształtowanie kultury czytelniczej, wyobraźni i wrażliwości estetycznej.W trakcie spotkania Wojciech Widłak opowiadał skąd czerpie pomysły i inspiracje do swoich książek. Podkreślał rolę własnej wyobraźni. Aby pokazać jak ona działa, zaproponował zabawę z wykorzystaniem tajemniczego, niebieskiego worka, zwanego „Workiem Pomysłów”. Znajdowały się tam różne rzeczy. Zadaniem dzieci było wymyślenie skojarzenia związanego z losowanym przedmiotem. Pomysłowość dzieci była ogromna, co pokazało, że wyobraźnia nie ma granic.Dzieci dowiedziały się, że inspiracją do stworzenia Pana Kuleczki i cyklu opowiadań o nim, był rysunek pewnej postaci – początkowo anonimowej, nieokreślonej, wykonanej przez panią Elżbietę Wasiuczyńską, która później wykonała ilustracje do książek o Panu Kuleczce.Pisarz przeczytał dzieciom fragmenty swoich książek. Szczególne zainteresowanie wśród trzecioklasistów wzbudziła książka ,,Dwa serca anioła”.Na zakończenie spotkania tradycyjnie dzieci mogły zakupić książki autorstwa pana Wojciecha i otrzymać dedykację.Spotkanie odbyło się przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Komornikach.Gabriela Ukaszewska
czwartek, 23 sierpnia 2018
październik 2017
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz