środa, 26 sierpnia 2015

październik 2014

  • TYDZIEŃ W KOLORACH JESIENI

    31.10.2014
    Kto powiedział, że jesień musi być szara i nudna? Uczniowie z klas 0 obalili ten mit udowadniając, że mieni się ona mnóstwem barw. Znaleźli na to prosty sposób – każdego dnia ubierali się na inny jesienny kolor. I tak poniedziałek był niczym czerwone dojrzałe jabłka, wtorek – jak złote liście, środa – niczym łupinki kasztanów, czwartek – jak same kasztany, piątek natomiast swym kolorem przypominał kałuże, po których można bezkarnie skakać podczas deszczu. Kto by pomyślał, że kolorami i dobrym nastrojem, przegonimy wszechogarniającą szarugę, a coraz krótsze dni mimo wszystko pełne będą naszych słonecznych uśmiechów. zdjęcia
  • Wizyta w Nadleśnictwie Pniewy

    28.10.2014
    10346606_347508965417942_902137436824358061_n
    24.10.2014r. klasy  Ib i Ic uczestniczyły w wycieczce do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Pniewach, która została zorganizowana przez Świetlicę Edukacyjną Pronatura.  Dzieci miały okazję  przejść ścieżkę edukacyjną „Szlakiem kani rudej”, gdzie spotkały różne chronione gatunki roślin oraz pomniki przyrody. Z uczniami spotkała się pani Monika Kubiak, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała, na czym polega praca leśników. zdjęcia
    Po długim, aczkolwiek pełnym wrażeń spacerze, dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych prowadzonych przez artystę plastyka, panią Julię Kaczmarczyk-Piotrowską. Nagrodą za wysiłek pierwszoklasistów było ognisko z przepysznymi kiełbaskami. Smakowity przysmak oraz piękna pogoda wprawiła dzieci w doskonały nastrój i z uśmiechem ruszyły w drogę powrotną do szkoły.
    Zofia Stefanowska
    Anna Wiśniewska
  • Spotkanie ze sztuką jest wspaniałą nauką!

    27.10.2014
    Te słowa chórem wypowiedzieli uczniowie z klasy II b i II e, którzy we wtorek 21 października wrócili z wycieczki do Poznania.
    Podczas wyjazdu dzieci odwiedziły trzy ciekawe miejsca: Teatr Animacji, Stary Rynek i Szkołę Baletową. W teatrze uczniowie obejrzeli musicalowe przedstawienie ,,Calineczka” na motywach baśni H.Ch.Andersena.
    Po spektaklu dzieci udały się na Stary Rynek, gdzie podziwiały piękny Ratusz i kamieniczki. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Szkole Baletowej przy ul.Gołębiej. Uczniowie zwiedzili zabytkowy budynek szkoły, obejrzeli magazyn kostiumów.
    Dzieci miały okazję przymierzyć stroje i poczuć się, jak artyści przed występem. Duże wrażenie wywarła na wszystkich lekcja tańca, którą oglądała nasza grupa. Zajęcia miały właśnie uczennice z najmłodszej klasy. Dziewczynki zaprezentowały wielkie umiejętności baletowe, które zdobyły dopiero od września. Nauczycielka tańca zaprosiła dzieci do wspólnych ćwiczeń tanecznych. Nasza wizyta w Szkole Baletowej zakończyła się pamiątkowym zdjęciem na dziedzińcu tej pięknej placówki. Uczniowie wrócili do Komornik pełni artystycznych wrażeń, a spotkanie ze sztuką było wspaniałą nauką.
     
     
                                                                                     Małgorzata Woźniak
  • WARSZTATY SAVOIR VIVRU

    26.10.2014
        
    W dniach 22, 23 i 24 października 2014r., w naszej szkole odbyły się zajęcia poświecone zasadom dobrego wychowania.
          Dla uczniów klas 2 i 3 warsztaty pod tytułem „Savoir vivre. Nasza codzienność” zorganizowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania PROGRES z siedzibą na ulicy Stawnej 1 w Komornikach pod patronatem Jana Brody Wójta naszej Gminy. Warsztaty prowadziła pani Elżbieta Kuśmierek – Blum, a pomysłodawcą był pan Władysław Harasimowicz Prezes Zarządu Stowarzyszenia.
           Większość dzieci nie wiedziała, co oznacza zwrot „savoir vivre”. Okazuje się, że to pochodzące z języka francuskiego wyrażenie oznacza wiedzę o tym, jak powinniśmy postępować chcąc być dobrze wychowanymi.
    Podczas warsztatów dzieci zastanawiały się, czy savoir vivre jest potrzebny w naszym codziennym życiu? Oczywiście, że tak! Dzięki stosowaniu jego zasad nasze kontakty z innymi ludźmi stają się bardziej życzliwe, przyjazne i harmonijne.
          A jakie są zasady, które rządzą dobrym wychowaniem. Są to :
    • Słowa  - klucze: proszę, dziękuję i przepraszam,
    • Uśmiech, uprzejmość, życzliwość,
    • Zasada starszeństwa,
    • Dyskrecja,
    • Uszanowanie prywatności
    • Punktualność,
    • Uczciwość, prawdomówność,
    • Grzeczność, czyli okazywanie szacunku drugiemu człowiekowi,
    • Tolerancja
    • Zdrowy rozsądek
    Prowadzący warsztaty przybliżyli dzieciom te zasady ukazując ich stosowanie w różnych sytuacjach; wchodzeniu i wychodzeniu z budynków, w podróży, w kontaktach sąsiedzkich, zachowaniu w miejscach publicznych, przy wręczaniu prezentów, kwiatów, podczas przyjmowana gości, czy przy zwykłej rozmowie np. z kolegą.
    Poruszone zostały też sprawy doboru ubioru stosownie do pory dnia i okoliczności, dbałości o higienę osobistą oraz zasady zachowania się przy stole. Największe zainteresowanie wzbudziła u dzieci tzw, „mowa sztućców”. Okazuje się, że ważny jest nie tylko sposób ich ułożenia przed posiłkiem obok talerza, ale również po posiłku na talerzu.
          Wiedzę teoretyczną zdobytą podczas zajęć, dzieci wykorzystały też w praktycznych ćwiczeniach: przekazywały sobie listy z dobrymi, życzliwymi opiniami o kolegach, prawidłowo nakrywały do stołu oraz otrzymały zadanie wykonania „Serca przyjaźni”, jako magicznego gestu przyjaźni dla innych ludzi mieszkających na wszystkich kontynentach.
    Okazuje się bowiem, że zasady savoir vivru są wszechobecne, są akceptowane i wymagane przez innych ludzi na całym świecie.
           Po zakończeniu warsztatów każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom ukończenia szkolenia oraz broszurkę o zasadach savoir vivru. zdjęcia
                                                                                                red. Renata Janiszewska
        zdjęcia: W. Harasimowicz, R. Janiszewska
  • KOLOROWY DZIEŃ PATRONA

    21.10.2014
          14 października 2014r. w Dniu Edukacji Narodowej, społeczność naszej Szkoły obchodziła już po raz drugi „Kolorowy Dzień Patrona” – Janusza Korczaka.
         
    W salach, na korytarzach szkolnych zrobiło się tego dnia bardzo kolorowo: wchodzących do szkoły wesoło witały kolorowe baloniki, dzieci i ich wychowawcy ubrani byli w różnobarwne stroje – inne na poszczególnych poziomach klasowych.
           Oprócz festiwalu barw na uczniów czekało tego dnia wiele atrakcji. Można było sprawdzić swoją wiedzę o Korczaku w quizie „Postaw na Korczaka”, wziąć udział w warsztatach „Korczakowska linia czasu”, „Spotkanie ze sztuką” lub w literackich „W zaczarowanym Królestwie Książki” i „Spotkanie z Elmerem”. Miłośnicy kina obejrzeli film  o Januszu Korczaku oraz prezentację „Korczak i dzieci”. Odbyło się wiele warsztatów artystycznych: malowanki „Szkoła Marzeń”, warsztaty plastyczne „Laurka dla Korczaka”, zajęcia z papieroplastyki, arteterapia, czyli „Terapia przez sztukę” oraz warsztaty muzyczne „W świecie muzyki”. Dla uczniów przygotowano także wiele ciekawych warsztatów tematycznych, np.: logopedyczne, matematyczne, migowe, z pedagogiem szkolnym, z języka angielskiego, przyrodnicze oraz kreatywne prowadzone w ramach współpracy z Muzeum Rolnictwa w Szreniawie przez kustosza tego muzeum, a zarazem rodzica - panią Annę Przywecką. Te ostatnie dotyczyły zdrowego odżywiania się i nie były jedynymi dotyczącymi zdrowia. Dzieci miały tego dnia możliwość zdobycia doświadczeń w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz wysłuchały wielu cennych rad dotyczących profilaktyki podczas spotkania ze szkolną pielęgniarką. Z powodu psikusa, jakiego sprawiła nam pogoda, niestety nie odbyły się wszystkie zaplanowane zajęcia sportowe na boisku szkolnym. Część z nich odbyła się w szkole, np.: zabawy w kolory z chustą animacyjną, czy rozgrywki w warcaby zamiast w piłkę.
          Podsumowując, można stwierdzić, że tego dnia dla każdego było coś miłego. zdjęcia
    Dzieci nie zapomniały również o życzeniach, laurkach i kwiatkach dla pracowników szkoły, dla których tak jak dla naszego Patrona, dobro i zadowolenie dziecka jest najważniejsze.
    Koordynatorzy projektu: I. Jankowiak, R. Janiszewska, G. Ukaszewska, A. Łysak, A. Kaczmarek, M. Reguła-Pierunek, K. Samelska, M. Maciejewska, M. Kaźmierczak
      red. Renata Janiszewska
               Zdjęcia: K. Proch, E. Krzysztoń, H. Woźniak, R. Janiszewska
  • Nauczyciel Roku

       Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 6c przeprowadzili wśród uczniów klas 4 - 6 ankietę, w czasie której mogli oni zagłosować na swojego ulubionego nauczyciela. W dniu 16 października odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych medali (przygotowanych przez uczniów z klasy 6c) nauczycielom, którzy uzyskali najwięcej głosów w poszczególnych kategoriach. Była to bardzo miła i wesoła uroczystość w stylu gali oskarowej z tym, że nasza szkolna nagroda nazwana została "Januszem". Poniżej przedstawiamy nauczycieli nominowanych do nagrody oraz nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.
Kategoria I - "Mikrofon Roku" - nauczyciel o najdonośniejszym głosie, który bez problemu jest słyszalny w całej klasie:
Barbara Fiedler, Sebastian Jakrzewski, Katarzyna Samelska, Jolanta Nowaczyk, Mirosław Wieloch.
Nagrodę otrzymał Sebastian Jakrzewski.
Kategoria II - "Król/Królowa Humoru" - nauczyciel o największym poczuciu humoru: Kinga Kobrzyńska, Katarzyna Maciąg, Joanna Majewska, Sebastian Jakrzewski, Mirosław Wieloch.
Nagrodę otrzymał Sebastian Jakrzewski.
Kategoria III - "Luzak Roku" - nauczyciel, który potrafi rozładować napiętą sytuację i świat staje się znośniejszy: Radosław Lubkowski, Katarzyna Maciąg, Joanna Majewska, Sebastian Jakrzewski, Mirosław Wieloch.
Nagrodę otrzymał Sebastian Jakrzewski.
Kategoria IV - "Złote Usta" - nauczyciel, który najlepiej tłumaczy: Ewelina Kaczmarek, Kinga Kobrzyńska, Ewelina Krzysztoń, Joanna Majewska, Grażyna Szuster.
Nagrodę otrzymała Kinga Kobrzyńska.
Kategoria V - "Gorący Uśmiech" - najbardziej pogodny nauczyciel: Sebastian Jakrzewski, Ewelina Krzysztoń, Kinga Kobrzyńska, Radosław Lubkowski, Joanna Majewska.
Nagrodę otrzymał Sebastian Jakrzewski.
Kategoria VI - "Bratnia Dusza" - przyjaciel uczniów, najlepiej rozładowuje strach i stres: Elżbieta Gęsior, Ewelina Kaczmarek, Kinga Kobrzyńska, Sebastian Jakrzewski, Joanna Majewska.
Nagrodę otrzymała Ewelina Kaczmarek.
Kategoria VII - "Nauczyciel Roku" - najlepszy nauczyciel: Sebastian Jakrzewski, Kinga Kobrzyńska, Ewelina Krzysztoń, Joanna Majewska, Katarzyna Trafas.
Nagrodę otrzymał Sebastian Jakrzewski.
Kategoria VIII - "Statystyczny Nauczyciel Roku" - nauczyciel, który otrzymał najwiekszą liczbę głosów we wszystkich kategoriach: Sebastian Jakrzewski, Ewelina Kaczmarek, Kinga kobrzyńska, Joanna Majewska, Mirosław Wieloch.
Nagrodę otrzymał Sebastian Jakrzewski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz