środa, 21 sierpnia 2013

październik 2012

Czy mogę pogłaskać pani psa?
- „Czy mogę pogłaskać pani psa?
- Proszę, tylko najpierw daj mu rękę, żeby ją obwąchał i w ten sposób się z tobą zapoznał.”
  We wtorek 30 października 2012r. uczniowie klas I i III dowiedzieli się  jeszcze wielu innych ciekawych rzeczy o psach.
- Czy wolno głaskać obcego psa? Jak zachować się, gdy podchodzi do nas na spacerze pies? Co zrobić, gdy nas zaatakuje? Na te wszystkie pytania odpowiadała dzieciom  pani Ania Kursicka , właścicielka  dwóch pięknych psów  rasy „ wilczarz irlandzki” : Airgead  i Dilis. Są to największe psy na świecie.  Na  dzieciach ich wielkość  też zrobiła wielkie wrażenie. Pomimo swojego imponującego wyglądu , pieski  w klasie pełnej dzieci zachowywały się  bardzo grzecznie, a uczniowie byli  przejęci i podekscytowani tym, że mogli przebywać w ich pobliżu, obserwować ich zachowanie. Kilku ochotników zapoznawało się z pieskami bliżej, mogli je pogłaskać, a niektórzy pokazywali „żółwika”, czyli przyjęcie bezpiecznej pozycji przy ewentualnym ataku psa . Pani Ania zwróciła dzieciom uwagę również na to, że posiadanie psa to nie tylko sama przyjemność, to również dużo dodatkowych obowiązków. Zanim więc weźmie się pieska do domu, trzeba się dobrze zastanowić.
         Spotkanie z panią Anią i jej czworonożnymi przyjaciółmi  z pewnością zostanie długo w pamięci dzieci i ich wychowawczyń.
                                                                                                                 Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
„TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI”
30.10.2012
W dniach 15 – 21 października 2012 obchodziliśmy w Szkole Podstawowej
w Komornikach Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Podejmowane w tym czasie akcje zwracały uwagę na pracę nauczycieli, rodziców oraz wspólne działania podejmowane wobec uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.
W ciągu całego tygodnia odbył się szereg imprez, których celem było zwiększenie świadomości problematyki dysleksji wśród dzieci, rodziców i nauczycieli, pokazanie różnorodnych form pracy oraz upowszechnienie wiedzy na temat dysleksji.
„Starsi czytają młodszym” – uczniowie klas VI zaciekawili swoich młodszych kolegów
i koleżanki z oddziałów zerowych wspaniale przeczytanymi przez siebie Baśniami J. Ch. Andersena.
„Bajki naszych rodziców naszymi bajkami” – uczniowie klas pierwszych wysłuchali czytanych przez nauczycieli naszej szkoły bajek z serii „Poczytaj mi mamo”. Dzieci miały tym samym możliwość poznania utworów, które towarzyszyły w dzieciństwie ich rodzicom.
„Bajki terapeutyczne” – drugoklasiści gościli w swoim gronie nauczycieli naszej szkoły, którzy zaprezentowali im Bajki terapeutyczne. Uczniowie mieli możliwość porozmawiania o uczuciach i emocjach towarzyszącym bohaterom bajek. Na koniec dzieci układały historyjki obrazkowe do zaprezentowanych bajek.
„Biegające dyktando” – uczniowie klas trzecich mieli możliwość połączenia zajęć „sportowych” z ortografią. Zadaniem uczniów było napisanie w parach, w jak najkrótszym czasie, dyktanda. Jeden z uczniów biegał do zawieszonego na korytarzu dyktanda, czytał i zapamiętywał jego treść, przekazując ją następnie koledze/koleżance z pary. Zadaniem drugiego ucznia było zapisanie poprawnie dyktowanych fragmentów. Uczniowie bardzo dobrze się bawili podczas wykonywania tego zadanie. „Biegające dyktando” okazało się świetnym pomysłem na utrwalanie ortografii.
„Karty ortomagiczne” – uczniowie klas czwartych mieli możliwość utrwalenia pisowni trudnych wyrazów za pomocą „kart ortomagicznych”. Jest to pomoc dydaktyczna pozwalająca na polisensoryczne utrwalenie poprawnej pisowni wyrazów.
„Konkursowe dyktando” – piątoklasiści napisali konkursowe dyktando, „naszpikowane” trudnościami ortograficznymi. Zwycięzcy w każdej klasie otrzymali bardzo dobrą ocenę z ortografii.
Odpowiednią porcję informacji na temat dysleksji otrzymali również rodzice i nauczyciele. W dolnym holu szkoły znajdowała się gazetka z informacjami dla rodziców na temat rozpoznania dysleksji czy specyficznych trudności w uczeniu się, terapii uczniów dyslektycznych oraz praw ucznia, wynikających z jego specjalnych potrzeb edukacyjnych. Na stronie internetowej ukazały się „dyslektyczne ciekawostki” oraz portrety sławnych osób z dysleksją. Nauczyciele otrzymali ściągawki pomagające w rozpoznaniu specyficznych trudności w uczeniu się na poszczególnych przedmiotach oraz informacje jak wspierać uczniów dyslektycznych w ramach nauczanego przedmiotu.
W ramach obchodów Tygodnia Świadomości Dysleksji dnia 13 listopada 2012 odbędzie się spotkanie dla rodziców z pedagogiem z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Panią Eweliną Szydłowską, na temat dysleksji rozwojowej oraz ryzyka dysleksji.
Wszystkim nauczycielom i wychowawcom dziękujemy za pomoc w organizacji Tygodnia Świadomości Dysleksji, a także za przeprowadzenie zajęć przewidzianych programem TŚD. Uczniom dziękujemy za wesołe i radosne przyjęcie takiej formy nauki przez zabawę oraz za ciepłe przyjęcie nauczycieli i uczniów czytających bajki i baśnie. Już planujemy akcje, które dostarczą nam w przyszłym roku równie wiele emocji.

  
Organizatorki: Agata Katrusiak, Paula Mikołajczak, Ewelina Skrzypek
Pomagajmy innym!
30.10.2012
Czasem taka pomoc niewiele kosztuje. Bo ile jest warta jedna plastikowa nakrętka? A jeśli każdy z nas przyniesie chociaż jedną, to zbierze ich się całkiem sporo. W szkole zbierane są nie tylko nakrętki (przez p. K. Samelską i p. K. Maciąg), ale i aluminiowe puszki (obok automatu z napojami) , i „listki” od herbaty Lipton (p. I. Chruściel). Przekazujemy je dalej i w ten sposób wszyscy pomagamy sfinansować turnus rehabilitacyjny albo kupić wózek inwalidzki... Potrzebujących jest wiele. A nas taka pomoc naprawdę niewiele kosztuje. Iwona Chruściel
I Wielkopolski Konkurs Poezji Religijnej
28.10.2012
"Na moich ustach zawsze Jego chwała"
Honorowy Patronat: Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego
- Metropolity Poznańskiego,
 Pana Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego,
Pana dr Mariana Króla Prezesa Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego
oraz Pani Elżbiety Walkowiak Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

 27.10.2012r. w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu  odbył się  II etap „I  Wojewódzkiego Konkursu Poezji  Religijnej” .
W  konkursie wzięło udział sześcioro uczniów naszej szkoły: Zosia Wilak  II d, Agnieszka Andrzejewska III a, Weronika Judkowiak III a,
 Marta Kaczmarek  V c, Natalia Teklik  IV c, Sandra Kasperska V a. Do III etapu zakwalifikowało się pięć uczennic naszej szkoły.
 Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odważnego podejmowania zadań!
 Organizatorzy szkolnego etapu: Mateusz Woźniak, Irena Małecka, Alicja Nowowiejska 
WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
27.10.2012
26 października w poznańskim kinie Rialto odbyły się warsztaty dziennikarskie Junior Media. Redaktorzy naszej szkolnej gazetki „NA PRZERWIE II” mieli okazję spotkać się z dziennikarzami Głosu Wielkopolskiego. Nasi uczniowie na specjalnej internetowej platformie (www.juniormedia.pl) poznali już wcześniej specyfikę pracy w redakcji i zasady pisania tekstów. To dla młodych dziennikarzy jednak trochę za mało, dlatego z myślą o nich Głos Wielkopolski przygotował specjalne warsztaty dziennikarskie, podczas których uczniowie  mogli poznać tajniki zawodu od doświadczonych redaktorów. Podczas spotkania młodzi dziennikarze dowiedzieli się jak założyć własną gazetę, o czym pisać, żeby zaciekawić czytelnika. Poznali też gatunki dziennikarskie, jak pisać informację, ale też jak przygotować się do wywiadu, jak dotrzeć do niecodziennych ludzi i napisać fajny reportaż.  Uczniowie zadawali mnóstwo pytań doświadczonym dziennikarzom. Poza dużą dawką informacji, o tym jak się robi gazetę, uczniowie otrzymali prezent. Uczestnicy warsztatów dostali wejściówkę na mecz Lecha Poznań z Jagiellonią Białystok. Opracowanie:  Ewelina Krzysztoń 

Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Komornikach
24.10.2012
Dla tych, co w szkole o nas dbają,
dzieci dziś występ wesoły mają!

      W poniedziałek 15 października 2012 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Nazwaliśmy go ,, Dniem Uśmiechu ”.
Uczniowie z klas I, II i III przygotowali dla wszystkich pracowników szkoły miłą niespodziankę. W prezencie były piosenki, wiersze i tańce.
Dzieci z kółka teatralnego przedstawiły występ ze słoneczkami. To właśnie słonka były upominkiem od uczniów dla pracowników szkoły.
Słoneczne kwiaty zrobiły dzieci z klasy III c na zajęciach warsztatowych „Sprawiamy innym radość”.
,, Sprawne ręce ” naszych uczniów wyczarowały także piękne, bibułkowe kwiaty, które wręczyli nauczycielom pierwszoklasiści.
Wszyscy zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wysłuchali jeszcze słów narratora:
„ Po to słońce jest na świecie,
by się uśmiechały dzieci,
by cieszyli się dorośli.
Tak jest miło i radośnie.”
 Dzień Edukacji Narodowej był w naszej szkole słoneczny i radosny. Chcielibyśmy, aby taki nastrój panował cały rok.

                                                                                      Opiekun kółka teatralnego Małgorzata Woźniak oraz wychowawczynie klas pierwszych
Rozpoznaj swojego nauczyciela
18.10.2012
Klasa złożona z samych nauczycieli? Tak, ale tylko z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa VIc zorganizowała w tym roku nietypowy Dzień Nauczyciela. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć niemalże wszystkich pracowników szkoły jako….. uczniów. Stare fotografie umieszczone w gablotach przy wejściu do szkoły wzbudziły nie lada sensację i uśmiechy na twarzach dzieciaków i dorosłych. Konkurs pod tytułem „Rozpoznaj swojego nauczyciela” wygrała klasa IVa rozpoznając aż 19 nauczycieli na fotografiach z lat dziecinnych. Gratulujemy!  Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły jeszcze raz dziękujemy za ogromny dystans do siebie i poczucie humoru, a dzieciom za świetny pomysł. Klasa VI c wraz z wychowawcą. zdjęcia
Niezwykły gość
18.10.2012
W ubiegły czwartek (11 października) nasi uczniowie zaprosili do szkoły niezwykłych gości. Wielki wilczarz (8 – miesięczny szczeniaczek) wraz ze swoją Panią zrobili na nas duże wrażenie. Dzieciaki z uwagą słuchały Pani Ani, która bardzo ciekawie opowiadała o psich zwyczajach. Wszyscy chcieli potrenować wydawanie komend i przećwiczyć postawę żółwika podczas ewentualnego ataku psa. Dziękujemy za cenną lekcję i zapraszamy ponownie. zdjęcia Kinga Kobrzyńska

Dzień Papieski „Rodzina szkołą miłości społecznej”
16.10.2012
16 października przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Kościół obchodzi Dzień Papieski w niedzielę poprzedzającą tę datę.
Jan Paweł II często podkreślał wartość rodziny, zwracając uwagę na jej wymiar duchowy i znaczenie we współczesnym świecie - mówił między innymi:
Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Musi być na tyle silna Bogiem  i miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą, aby potrafiła pozostać ostoją człowieka wśród niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.
Jan Paweł II podkreślał, że tylko w rodzinie, gdzie panuje wzajemne zaufanie, można realizować proces wychowania dzieci,  zaznaczał też, że rodzice powinni nieustannie wychowywać również sami siebie.
Z okazji Dnia Papieskiego w naszej szkole odbył się uroczysty apel  poświęcony Papieżowi Polakowi.
Sylwetkę tej wspaniałej osobowości przybliżyli uczniowie klas III i V .
Po prezentacji wspólnie śpiewaliśmy pieśń, którą szczególnie lubił Jan Paweł II - „Barka".
Mieliśmy też okazję obejrzeć fragmenty filmu poświęcone papieżowi.
Przypomnieliśmy sobie z jaką troskliwością przemawiał i uczył nas o Bogu.
 Ten niezwykły człowiek na zawsze pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach!

Opracowanie i przygotowanie dzieci: mgr Alicja Nowowiejska
Organizacja techniczna i prowadzenie: mgr Irena Małecka, mgr Mateusz Woźniak.

Warsztaty o animacji

22.10.2012
18 października 2012r. uczniowie klas trzecich pojechali do kina Apollo w  Poznaniu na warsztaty o różnych rodzajach animacji. Warsztaty te były przykładem nowoczesnych metod edukacji multimedialnej dzieci i młodzieży. Dzieci poznały wszystkie etapy powstawania filmu animowanego. Dowiedziały się, że przy produkcji ich ulubionych bajek i filmów animowanych wykorzystywane są dobrze im znane, proste  techniki, takie jak rysowanie, malowanie, czy wycinanie. Następnie te rysunki, malunki albo wycinanki poddawane są  obróbce wizualnej. To żmudna, ale fascynująca praca-zabawa.
Dzieci zapoznały się również z bardzo ciekawymi przykładami animacji rysunkowej, wycinankowej, lalkowej, fotograficznej i komputerowej. Szczególnie zainteresowały się mało znanymi, ale niezwykle ciekawymi animacjami ognia, światła i materiałów sypkich. Udział w tych warsztatach pozwolił  młodym odbiorcom  nieco inaczej spojrzeć na oglądane przez nich  filmy animowane.
 Po prelekcji uczniowie obejrzeli film animowany zrobiony techniką komputerową  pt.: „Wyspa Dinozaura 2”

  
   Animacja fotograficzna 
Animacja światła 
 Animacja komputerowa

Opracowała: Agnieszka Łysak


„Co uczyniliśmy, aby dzieci kochały muzykę?”
15.10.2012
Koło Młodego Melomana ma swojego prezesa

W przededniu Międzynarodowego Dnia Muzyki młodzi melomani z naszej szkoły wybrali prezesa Koła Młodego Melomana, uczennicę klasy V d,Julię Peksę.
Julia jest uczennicą uzdolnioną muzycznie. Już będąc małym dzieckiem uwielbiała śpiewać i słuchać muzyki. W 2009 r. rozpoczęła naukę gry na flażolecie, a w 2010 r. na pianinie. Dzięki talentowi wokalnemu zdobywała główne nagrody w szkolnych i międzyszkolnych konkursach wokalnych. Jest laureatką trzech nagród GRAND PRIX: na Festiwalu „Małolata” w Puszczykowie, II Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Dziecięcej,  VII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Gminy Komorniki. W 2010 r. zajęła III miejsce w Poznańskim Konkursie Piosenki Szkolnej i II miejsce w Wojewódzkim Konkursie „Wyśpiewaj to” w Poznaniu.
Od 1 września 2012 r. Julia uczęszcza do Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Poznaniu przy ul. Głogowskiej. Od tego momentu jest słuchaczką cyklu czteroletniego i poznaje tajniki gry na saksofonie.
Od dnia 17 września 2012 r. jest również chórzystką  Poznańskiego Chóru Skowronki.
            W sobotę, 6 października  na spotkaniu inaugurującym 45. sezon koncertowy, Julia została uroczyście mianowana przez kierownik artystyczną Pro Sinfoniki, panią Marlenę Gnatowicz-Drobnik. Po uroczystym zaprzysiężeniu, wraz z grupą uczniów i towarzyszących im rodziców,  wzięła udział w koncercie „Król swingu”.

Utwory Benny Goodmana w wykonaniu brytyjskich muzyków dostarczyły słuchaczom  wielu  pozytywnych emocji, „nogi same tańczyły”.
            Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły uczestniczą w proponowanych przez KMM działaniach i zapraszamy już 10 listopada na następny koncert pt. „Bliskie spotkania III stopnia, czyli od Jaskiniowców do Michaela Jacksona”.
INAUGURACJA SEZONU KRÓL SWINGU, 6.10.2012,
Julian Bliss - klarnet, Neal THORNTON - fortepian, Jim Hart - wibrafon, Martin Shaw - trąbka, Colin Oxley - gitara, Tim THORNTON - kontrabas, Matt SKELTON - perkusja
                                                       Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel


PIERWSZA AUDYCJA Z CYKLU FILHARMONII POMYSŁÓW
14.10.2012
      W piątek 12 października młodsze dzieci naszej szkoły uczestniczyły w pierwszym w tym roku szkolnym spotkaniu z cyklu Filharmonii Pomysłów.
      Audycja  pt.: „Wyspa Gumowego Ucha” wprowadziła młodych słuchaczy w świat DYNAMIKI, czyli  nasilenia dźwięków w utworze muzycznym.
       Na wyspie Dźwiękolandii dzieci spotkały dziwną zakapturzoną postać. Okazało się, że jest to mieszkaniec Wyspy Gumowego Ucha, ukarany przez Królową Polihymnię za podsłuchiwanie ( pamiętamy, że to brzydka wada !). Dźwiękosłuchowi  Królowa przyprawiła gumowe uszy, a jego wyspę zalał hałas. Spokój i ciszę na wyspie mogła przywrócić tylko najstarsza gra świata – Dźwiękogra. Poprzez wykonywanie jej różnorakich poleceń i zadań, dzieci zapoznały się z podstawowymi określeniami dynamicznymi: piano, mezzoforte i forte. Uwolniły tym samym wyspę od hałasu, a Dźwiekosłucha od gumowych uszu.    red. Renata Janiszewska
PAMIĘTAMY O WRZEŚNIU 1939r.
11.10.2012
Ucz się, dziecko, polskiej mowy:
To przed domem - to są groby,
 Małe groby, wielki cmentarz,
 Taki jest twój elementarz.
  Fragment wiersza Juliana Tuwima „ Lekcja”
               Są w naszej historii daty, które przypominają nam czasy, których pominąć ani zapomnieć nie sposób. Taką datą jest bez wątpienia 1 września, dzień wybuchu II wojny światowej. Tego dnia dzieci jak zwykle miały rozpocząć nowy rok szkolny, tymczasem „świat nagle zwariował”. Na niebie pojawiły się niemieckie samoloty, wybuchały bomby, paliły się domy, ginęli ludzie… 17 września – drugi cios – na wschodnie rubieże kraju spadło uderzenie Armii Czerwonej.
W te wrześniowe dni naród polski podjął walkę w obronie śmiertelnie zagrożonej Ojczyzny.
Za swoje prawo do suwerennego bytu Polska zapłaciła sześciu milionami swych obywateli, którzy złożyli ofiarę życia na różnych frontach wojny, w więzieniach i obozach zagłady.
Niemal każda polska miejscowość ma swoich bohaterów z tamtego okresu, a pamięć o nich jest pielęgnowana i godnie obchodzona. To dzięki nim możemy żyć w wolnej i niepodległej  Polsce.
         Dzieci komornickiej szkoły już od najmłodszych lat uczą się traktowania ze czcią i szacunkiem bohaterów z tamtego okresu. Jak co roku młodsze klasy wraz ze swoimi wychowawcami zapalały znicze, składały kwiaty przy komornickim kościele pod Tablicą Pamiątkową ku czci Poległych i Zaginionych w czasie II Wojny Światowej Mieszkańców Ziemi Komornickiej , odwiedzały także Ogród Pamięci w Komornikach, Miejsce Pamięci Narodowej na Wypalankach. Młodzież  klas szóstych, zgodnie z tradycją pielęgnowaną przez naszą szkołę, uczestniczyła w żywej lekcji historii na terenie Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.
   Dzięki takim działaniom wpajamy dzieciom i młodzieży obowiązek pamięci. Tylko pamięć i prawidłowo prowadzona lekcja historii może uchronić nas przed podobnymi wydarzeniami jak we wrześniu 1939r. Musimy cenić pokój, chronić go i cieszyć się , że żyjemy w wolnym kraju.   red. Renata Janiszewska
Klasa 3c w Ogrodzie Pamięci w Komornikach
      
Klasy 6 w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie 


W ŚWIECIE MAGII I ILUZJI
01.10.2012

Tydzień rozpoczął się magicznie – wszyscy zostaliśmy oczarowani umiejętnościami, jakie zaprezentował Pan Benny Khermaye pochodzący z Chorwacji – czytał w naszych myślach, sprawił, że jedna osoba z publiczności zaczęła lewitować. Z naszą pomocą wyczarował cukierki i co najciekawsze – uczynił, że jego asystentka zniknęła, choć cały czas widzieliśmy jej palce… To było niewiarygodne!  zdjęcia  Aleksandra Matuszewska  http://www.iluzja.pl/

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
08.10.2012
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI obchodzony jest na świecie 1 października. My świętowaliśmy dzień później, ale nie mniej uroczyście i radośnie.
Kilka dni wcześniej  w holu szkoły pojawiły się kolorowe plakaty wykonane przez uczniów w ramach PLAKATOMANII pt. „Jakiej muzyki słuchacie?”. Cieszy nas, że pojawił się różny rodzaj muzyki, a więc oprócz popu był hip-hop, rap, muzyka klasyczna… Aż 11 prac uczniów zostało wyróżnionych przez organizatorów.
2 października każda z klas 0 – 3 mogła się śpiewająco lub tanecznie zaprezentować w auli, a w przerwach między występami dzieci uczestniczyły w „muzycznych zabawach pana Radka”. Jak na prawdziwe Święto Muzyki przystało, wystąpiły również GWIAZDY, czyli rodzice naszych uczniów.         I tak usłyszeliśmy „gitarowe brzmienia” w wykonaniu  p.Łukasza Frankowskiego i p. Roberta Widerskiego oraz rodzinnego duetu państwa Agnieszki i Bartosza Wyrwał. Pięknym wykonaniem piosenki L. Cohena „Alleluja” zachwyciła nas p. Agnieszka Peksa z panem Radkiem – wszystkie dzieci znają tę piosenkę z filmu „Shrek”. Na pianinie zagrała również uczennica kl. 2 e – Ola Adamczak.
Cieszymy się, że dzieci tak chętnie brały udział w tych działaniach i – czekamy na następne Święto Muzyki. Chociaż… może MUZYKA ma swoje święto każdego dnia?... Organizatorzy

Impreza rekreacyjno – turystyczna dla klas O-III ,,ŚWIĘTO PIECZONEJ PYRY”
01.10.2012
Ziemniaki pochodzą z Ameryki, a konkretnie z Peru (stąd Wielkopolanie mówią na ziemniaki pyry). Około 500 lat temu przywędrowały one do Europy, gdzie początkowo stosowano je jako lekarstwo, a ich kwiaty wykorzystywano do układania bukietów. Do Polski sprowadził je król Jan III Sobieski w XVII w. Przekonywano się do nich dość długo. Uważano, że szkodzą zdrowiu, a przecież obecnie na naszych stołach goszczą niemal codziennie: gotowane, smażone, pieczone.
Nic więc dziwnego, że w polskich obrzędach i zwyczajach ludowych ziemniak jest szczególnie ważny.
Również my, organizując jesienną imprezę Święto Pieczonej Pyry dajemy świadectwo tego, jak cenna jest dla nas spuścizna i tradycja.
Ten dzień był dla naszych uczniów okazją nie tylko do rozpalenia ogniska i upieczenia ziemniaków, ale także do wielu zabaw i konkursów przeprowadzonych w terenie.
Najbardziej dostępnym i niewyczerpalnym źródłem przeżyć i wiedzy dla dziecka jest otaczający go świat- to bogate i niezmierne źródło wrażeń, przeżyć, poznania i aktywnego działania. Kontakt z otaczającym  światem budzi u dzieci zainteresowanie, stwarza szerokie możliwości doświadczeń i wzajemne poznanie.
W tym roku obchody ,,Święta Pieczonej Pyry” odbyły się na poziomach.
Klasy O wyjechały do Szreniawy   więcej zdjęć
Klasy I odwiedziły Ośrodek Przyrodniczo –Leśny w Dąbrowie –Nadleśnictwo Pniewy
Klasy II i III czas spędzały w Kluczewie w Gospodarstwie agroturystycznym ,,Stara chata u kowala” więcej zdjęć
Celem naszych wyjazdowych imprez ,,Święto Pieczonej Pyry” było:
  • Poznanie historii ziemniaka
  • Zapoznanie z pracą w gospodarstwie
  • Poznanie wielkopolskich tradycji, w których  wyrosły pokolenia na wsi
  • Poznanie piękna otaczającej nas przyrody
  • Poznanie innych nazw ziemniaka
  • Poznanie wielkopolskich tradycji, w których  wyrosły pokolenia na wsi
  • Propagowanie zdrowego stylu życia
  • stymulowanie pozytywnych zachowań społecznych
  • Integracja społeczności uczniowskiej
Podsumowaniem naszych wyjazdów jest organizowany w naszej szkole Tydzień Pyry.
Widząc radość i zaangażowanie dzieci podczas Jesiennego Święta Pieczonej Pyry nasuwa się wniosek, że warto kontynuować w następnych latach ten ciekawy i wesoły sposób zdobywania  i ugruntowania wiadomości dotyczących życia i pracy na wsi.
                                                                              Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej
                                                                    Przewodnicząca zespołu: Iwona Jankowiak 

TYDZIEŃ PYRY
01.10.2012
Ostatni tydzień września w naszej szkole był TYGODNIEM PYRY. Uczniowie z klas 0-3 mieli możliwość wzięcia udziału w konkursach:
            Klasy 0 – znalezienie największego ziemniaka
            Klasy 1 – wykonanie portretu ziemniaka
            Klasy 2 – wykonanie ludzików ziemniaczanych
            Klasy 3 – stworzenie menu z daniami z ziemniaka
Spośród wielu pięknych i kreatywnych prac konkursowych jury wyłoniło następujących laureatów:
            Klasy 0:
                        1 miejsce Matylda Zabrzeska 0d
                        2 miejsce Ewelina Pomorska 0b
                        3 miejsce Stanisław Bujak 0d
            Klasy 1:
                        1 miejsce Marianna Drzewińska 1d
                        2 miejsce Maja Przybylska 1c
                        3 miejsce Mateusz Buchert 1c
            Klasy 2:
                        1 miejsce Ksawery Naskręt 2a
                        2 miejsce Julia Łukasik 2a
                        3 miejsce Olga Kowalczyk 2c
            Klasy 3:
                        1 miejsce Marianna Wróblewska 3d 
                        2 miejsce Amelia Wróblewska 3d
                       GRATULUJEMY!!!
Organizatorzy: Agnieszka Styburska, Anna Wiśniewska, Beata Matłoka, Aleksandra Matuszewska

A my tam byliśmy...
01.10.2012


W czwartek, 20 września 2012 r., wczesnym rankiem zespół z klasy II d, "Zdrowi Do Pracy Gotowi" ze Szkoły Podstawowej w Komornikach, ruszył na podbój stolicy.
W wycieczce mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie, którzy w zeszłym roku szkolnym wraz z rodzicami pilnie pracowali nad wspólnym sukcesem - zajęciem pierwszego miejsca w etapie zimowym i drugiego w etapie wiosennym ogólnopolskiego konkursu "Zdrowo jem, więcej wiem" organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, mającego charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej (w każdym z etapów pokonaliśmy blisko 100 aktywnie uczestniczących zespołów z całej Polski) . Do Warszawy jechaliśmy bowiem po odbiór nagród, zarówno dla uczestników konkursu, jak i dla szkoły, z której zespół pochodził. Na Gali w Pałacu Kultury i Nauki w obecności przedstawicieli BOŚ, Ministerstw Edukacji i Zdrowia oraz Rzecznika Praw Dziecka, godnie reprezentowaliśmy naszą Szkołę i Gminę, dumnie się prezentując w zielonych chustach z napisem "SP Komorniki".
Mamy nadzieję, że urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, kserokopiarka, skaner i fax), które otrzymaliśmy, bardzo się w szkole przyda. Po Gali była wizyta w Sejmie. Dzięki uprzejmości p. Sławomira Preissa, senatora Platformy Obywatelskiej, mieliśmy niepowtarzalną okazję obejrzeć m. in. salę posiedzeń, salę kolumnową, pomieszczenia, w których pracują poszczególne komisje i znane z telewizji korytarze sejmowe. Mogliśmy sprawdzić, jak się siedzi w ławie poselskiej i na czym polega posługiwanie się laską marszałkowską. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych było to niezapomniane przeżycie.
Po zaplanowanych punktach wycieczki, każdy mógł zobaczyć w stolicy to, na czym mu najbardziej zależało. Była więc Starówka z Zamkiem Królewskim i Kolumną Zygmunta, Stadion Narodowy, Syrenka, a nawet Manufaktura Cukierków i warszawskie metro.
Kolejny dzień po noclegu na Foksalu także był bogaty we wrażenia. Pierwszą atrakcją była wizyta w Planetarium, gdzie w bardzo obrazowy sposób pokazano nam, skąd bierze się dzień i noc, jak powstają pory roku. Potem kilka godzin spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik z zapałem zgłębiając tajniki nauk ścisłych.
Cała wycieczka była niesamowitym przeżyciem dla każdego z uczestników. Zespół "Zdrowych Do Pracy Gotowych" dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli do Warszawy pojechać, godnie się zaprezentować i pokazać, że nawet mali razem mogą dużo. 
Opiekunka zespołu: Katarzyna Proch

Wycieczka do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
01.10.2012

Dnia 28 września, zgodnie z tradycją pielęgnowaną przez naszą szkołę, uczniowie klasy VI b i VI c wybrali się wraz z opiekunami na pieszą wyprawę do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Wrzesień jest miesiącem, w którym wspominamy szczególnie wydarzenia z lat 1939-45. Żywa lekcja historii okazała się być dla naszych 6-klasistów bardzo ciekawa i zrobiła na nich ogromne wrażenie. Interesujące opowieści przewodnika przeplatane ciekawostkami oraz film z „Archiwum historii mówionej” zachęciły nas do dalszych odwiedzin w Muzeum
Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję historii. Opracowała: Kinga Kobrzyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz