środa, 21 sierpnia 2013

marzec 2013

  • KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY

    26.03.2013
    15 i 22 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Ojczyzny Polszczyzny pod honorowym patronatem prof. Jana Miodka.
    Konkurs promuje kulturę słowa pisanego i mówionego, wyłania utalentowanych uczniów, którzy znakomicie piszą i interesująco opowiadają, ale również wspiera ich rozwój. Celem tego przedsięwzięcia jest pobudzenie wyobraźni i twórczego stosunku do słowa - aby uczniowie mogli dostrzec, ile tkwi w nim piękna i możliwości.
    Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym, szkolnym etapie, uczniowie pisali test, a następnie wygłaszali przed publicznością opowiadania na wylosowany temat. Najwyższe wyniki w szkole uzyskali:
    Kacper Kryk 44/50 pkt.
    Witold Taisner 39/50 pkt.
    Natalia Rezulak 39/50 pkt.
     Tym samym zakwalifikowali się do II etapu rejonowego, który odbędzie się 10 kwietnia (część pisemna) i 18 kwietnia (część ustna) w Pile. Tę część Konkursu określono mianem Małego Finału. Jego scenariusz jest podobny: uczniowie wykonują pisemne zadania zamknięte i otwarte, po czym wygłaszają przed publicznością swoje opowiadanie. Trzymamy zatem kciuki za Kacpra, Witka i Natalię.
    Przygotowane przez Komisję Konkursu testy i pytania są konsultowane i oceniane przez grono specjalistów, z prof. Janem Miodkiem na czele.
                                                                                                                          Ewelina Krzysztoń
  • DZIEŃ TEATRU W NASZEJ SZKOLE

    26.03.2013

    Oj, działo się, działo w naszej szkole! 26  marca Szkoła Podstawowa w Komornikach zdawała się być siedzibą przeróżnych, niespotykanych na co dzień postaci. Wszystko to z okazji Dnia Teatru.
         Tego dnia każdy obowiązkowo musiał przebrać się za postać z wybranej dziedziny. Czwartoklasiści mieli do wyboru dowolne postacie baśniowe, piątoklasiści postacie z mitologii, a szóstoklasiści mieli troszkę większy wachlarz możliwości, ponieważ mogli wybierać spośród postaci literackich i filmowych. W związku z tym po szkolnych korytarzach chodziły przeróżne osobowości, np. Fryderyk Chopin, Pippi Langstrumpf, Ania z Zielonego Wzgórza, panowie z Blues Brothers,  Velma Dinkley ze Scooby-Doo. To był naprawdę bardzo ciekawy przegląd najrozmaitszych postaci, a zabawa przy tym niezapomniana.
      Na uczniów czekały również inne atrakcje. Grupa Odysei Umysłu z klasy 4c zaprezentowała swoje najnowsze przedstawienie. Na dokładkę kółko teatralne przygotowało spektakl pt. „Lampa Balladyna”. Natomiast klasa 5d wybrała tematykę mitologiczną, ich spektakl nosił tytuł „Sąd Parysa"”. Widzowie byli bardzo zadowoleni, czego dowodem były gromkie brawa dla wszystkich artystów.
    W ten szczególny dzień odbyły się również konkursy: wiedzy o teatrze, „Mistrz Dykcji”.
    Ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Uczniowie cały czas świetnie się bawili, a ich stroje wyglądały bajkowo.
           Organizatorki: Ewelina Krzysztoń, Diana Gołacińska
  • Nie rzucim ziemi skąd nasz ród

    24.03.2013
    16.03.2013 roku w poznańskim Publicznym Gimnazjum Katolickim przy ulicy Kanclerskiej  odbył się
     II etap I Wielkopolskiego  Konkursu Poezji Patriotycznej
    pt"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród".
     Został on objęty Honorowym Patronatem:
    Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego,
    Towarzystwa im. H. Cegielskiego i Prezydenta Miasta Poznania.
     W konkursie wzięło udział dziesięcioro uczniów naszej szkoły:
    Maria Kubasik V B
    Marta Kaczmarek V C
    Emilia Kowalczyk V C
    Jan Wilak  IV A
    Natalia Teklik  IV C
    Agnieszka Andrzejewska III A
    Weronika Judkowiak III A
    Klaudyna Deskur II A
    Iga Wawrzyniak II B
    Zofia Wilak II D
    Do finału zakwalifikowali się:
    Zofia Wilak II D, Jan Wilak IV A, Natalia Teklik IV C
    Wszyscy uczniowie godnie nas reprezentowali. Za to należy się im uznanie.
    Organizatorzy szkolnego etapu konkursu: mgr Irena Małecka, mgr Mateusz Woźniak 
  • Dzień Świętego Patryka

    23.03.2013
    17 marca w wielu krajach na świecie obchodzone jest irlandzkie święto – Dzień Świętego Patryka (Saint Patrick’s Day).
    Everyone wants to be Irish on St. Patrick’s Day! – głosi hasło na ten dzień.
    Uczniowie naszej szkoły z klas IV-VI również postanowili utożsamić się z mieszkańcami Zielonej Wyspy i w poniedziałek, 18 marca, na szkolnych korytarzach dominował kolor zielony, a elementem obowiązkowym w tym dniu była przypięta do ubrania zielona 3-listna koniczynka – symbol Irlandii. W celu przybliżenia historii i obchodów Dnia Świętego Patryka na świecie, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, które wygłaszali na lekcjach języka angielskiego. Wszyscy świetnie się bawiliśmy!
    Opracowała:
    Marta Broniszewska
      
  • Dzień Talentów w klasach 0-III

    21.03.2013
      
  • To już wiosny czas !

    21.03.2013

    „Wiosno gdzie jesteś czyżbyś zaspała?
    Czy cię śnieżyca gdzieś zasypała?
    Jak cię odnaleźć...gdzie cię odszukać,
    Może nas chciałaś troszkę oszukać”?
    /autor nieznany/

    21 marca okazał się szczególnym dniem w kalendarzu roku szkolnego, gdyż już tradycją Szkoły Podstawowej w Komornikach stało się powitanie wiosny w wyjątkowy sposób.
    Uczniowie klas młodszych postanowili wyjść naprzeciw Pani Wiośnie i przygotowali dla niej  kolorowe, wiosenne bukiety. Kwiaty stanowią piękną dekorację, którą podziwiać można w holu szkoły.
    Również tego dnia uczniowie klas 0-III wyruszyli wraz z nauczycielami na poszukiwanie wiosny w korowodzie wiosennym. Wiosna w tym roku przywitała ich zimową aurą, gdyż zamiast przebiśniegów i krokusów królował wszędzie śnieg. Towarzyszyły temu wydarzeniu śpiewy i okrzyki, przywołujące spóźnioną w tym roku wiosnę. Mamy nadzieję, że już niebawem zima pożegna się z nami, a wiosna otuli ziemię wszystkimi swymi kolorami i zapachami.

         
    Za oknem ani śladu wiosny, ale całe szczęście dzieci z zeszłego roku pamiętały jak wygląda Pani Wiosna. Radosna, kolorowa, słoneczna.  Tak w swoich pracach plastycznych dzieci wyobrażają sobie Panią Wiosnę. Choć zima zadomowiła się u nas na dobre i nie chce odejść, dzieci w twórczy sposób zachęcały ją do przyjścia tworząc prace plastyczne na konkurs „Portret Pani Wiosny”.
    Zobacz zdjęcia. Autorem zdjęć jest R. Janiszewska.
    W konkursie wzięło udział około 70 uczestników z klas 0-III. Jury oceniło prace, wyłoniło zwycięzców i przyznało wyróżnienia następującym osobom:
    1.   Kuba Surowy 0b
    2.   Jagoda Daroch IId
    3.   Olga Kowalczyk IIa
    4.   Tobiasz Osicki Id
    5.   Joanna Stręk IIf
    6.   Weronika Libera IIe
    7.   Wojtek Nawrocki Id
    8.   Agata Jarzembowska 0c
    9.   Nicole Tarent Ia
    10.   Julia Frankiewicz IIc
    11.   Marianna Drzewińska Id
    12.   Natalia Dominiak IIf
    13.   Kuba Wojciechowski Id
    14.   Agata Majewska IId
    15.   Matylda Zabrzewska 0d
    16.   Kacper Chojnacki Id
           Zwycięzcom gratulujemy!
        Marta Maciejewska
    Organizator: Iwona Chruściel, Marta Maciejewska, Agnieszka Łysak.

  • Jak powstaje film animowany?

    18.03.2013
    Zajęcia uczniów kl.V D w poznańskim Studiu Filmów Animowanych
               Dzieci bardzo chętnie oglądają filmy animowane. Zanim jednak mogą zobaczyć na ekranie ruchome obrazy, ich twórcy muszą wykonać sporo pracy. O kolejnych etapach powstawania  filmu mogli posłuchać uczniowie klasy V D, którzy 11 marca 2013r. udali się do Studia Filmów Animowanych w Poznaniu.
    Na miejscu przywitała nas pani prezes, Ewa Sobolewska i to właśnie ona była naszym przewodnikiem po studiu. Wykorzystując różne materiały, w sugestywny i obrazowy sposób opowiedziała o fazach tworzenia animacji. Niektórzy nawet mieli możliwość popróbować tej sztuki, co było niezwykle ciekawym doświadczeniem. Cały czas towarzyszył nam również animator, pan Janusz Gałązkowski, który chętnie odpowiadał na wszelkie pytania.
    Na koniec obejrzeliśmy bajkę ,,O największej kłótni”- film z cyklu ,,14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego” wyprodukowany przez poznańskie studio.
    Diana Gołacińska
  • PROJEKT EDUKACYJNY KLAS O-III

    19.03.2013
    ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie…”
    ,,PIĘKNO MOJEJ OJCZYZNY”
      
    ,, Pozwalamy dziecku doświadczać po omacku, wydłużać swe korzenie,
    drążyć, dowiadywać się, porównywać, szukać w bibliotekach,
    materiałach źródłowych, zanurzać swą ciekawość w kapryśnych głębinach
    wody. Pozwalamy mu wyruszyć w podróże odkryć – czasem trudne, ale
    pozwalające znaleźć taką drogę jaka, będzie dla niego pewna”
                                                                                                                        C.Freinet

         Wiedza zdobyta w wyniku samodzielnej, bądź zbiorowej aktywności poznawczej, w wyniku bezpośredniego kontaktu z ,,żywym” środowiskiem jest pewna, zrozumiała i trwała.
    Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych uczniów, ich zainteresowań, osobistych doświadczeń opracowaliśmy w roku szkolnym 2012/2013  projekt edukacyjny dla klas O-III ,, Cudze chwalicie, swego nie znacie …” – PIĘKNO NASZEJ OJCZYZNY.
    Był to projekt długofalowy.
    Uwieńczeniem  pracy było podsumowanie projektu podczas którego dzieci z klas O-III mogły pochwalić się swoimi talentami i umiejętnościami.
    Podczas realizacji projektu dzieci doskonale się bawiły, a przez zabawę zdobywały i poszerzały swoją wiedzę.
    Na podsumowaniu projektu gościliśmy pana Jana Brodę Wójta Gminy Komorniki, pana Mirosława Wielocha radnego Powiatu Poznańskiego, panią Elżbietę Mączyńską przedstawiciela Rady Rodziców, panią Bożenę Czaińską Dyrektora szkoły, panią Hannę Drapiewską wicedyrektora, rodziców, nauczycieli oraz panią Krystynę Polachowską z zespołem ludowym ,,Szreniawa”.
         Poprzez realizację zaplanowanych działań staraliśmy się wyposażyć uczniów w  umiejętności samodzielnego  planowania, oryginalnego myślenia, samodzielnego zdobywania wiedzy, radzenia sobie z problemami, korzystania z dóbr kultury oraz przetwarzania i wykorzystywania zdobytych wiadomości .
    Niezastąpionymi współpartnerami w organizowaniu środowiska poznawczego i wychowawczego są rodzice i dziadkowie uczniów, którzy razem z nami tworzą projekty edukacyjne, akceptują je i przyjmują na siebie określone obowiązki .
    Realizacja naszego projektu polegała na stosowaniu różnorodnych metod pracy.
    Celem projektu było:
    • Ukształtowanie świadomości własnych korzeni.
    • Kultywowanie szacunku do symboli narodowych.
    • Uwrażliwienie na piękno naszej Ojczyzny.
    • Wyjaśnienie znaczenia patriotyzm.
    • Ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej.
    •  Wzbogacenie i utrwalenie wiadomości o regionie z którego się wywodzimy.
    • Rozwijanie i pielęgnowanie uczuć  patriotycznych.    
    • Aktywizowanie społeczności szkolnej oraz  rodzin uczniów ( dziadków, rodziców).

    Realizacja założonych celów odbywała się poprzez udział dzieci w wycieczkach, spacerach, wystawach, pokazach, spotkaniach z interesującymi ludźmi, rozmowach z dziadkami i rodzicami
    Nasi uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji o naszym kraju. Mają świadomość przynależności narodowej.
    Projekt rozwinął w uczniach postawę badawczą, poszukującą. Stymulował do myślenia twórczego. Podczas pracy uczniowie odwoływali się  do osobistych doświadczeń. Uważamy, że taka praca nie stresuje, wspomaga uczenie się prospołeczne, kształci umiejętności współpracy, daje możliwości wymiany doświadczeń, daje okazje do dyskutowania.
    W pracy indywidualnej zadania dostosowaliśmy do możliwości uczniów.
    Podczas realizacji projektu przeprowadzono szereg zajęć o charakterze interakcyjnym i plastycznym. Wraz z wychowawcami dzieci projektowały i wykonywały prace tematyczne o wylosowanym województwie. Poznały podstawowe kroki wybranych tańców ludowych, poznały charakterystyczne dla danego województwa  zabytki i legendy.
    Dziękujemy wszystkim gościom za udział w podsumowaniu naszego projektu.
    Za pomoc w przygotowaniach organizatorzy składają podziękowanie Dyrekcji szkoły, pracownikom obsługi, uczniom, nauczycielom, rodzicom i dziadkom. 
                                                                                               Koordynatorzy projektu;
                                                                                                           Iwona Jankowiak
                  Małgorzata Woźniak
                                                                                                            Marzena Reguła -Pierunek
                                                                                                             Anna Kaczmarek
    Współpraca: wychowawcy klas O-III, pani Gabriela Ukaszewska bibliotekarz, wychowawcy świetlic.
  • 40-lecie Gminy Komorniki

    12.03.2013
    Pod takim hasłem odbył się  7 marca 2013 roku w Szkole Podstawowej w Komornikach
    VII Międzyszkolny Konkurs Regionalny pt. „Moja Gmina”.
    Spotkali się tutaj uczniowie z klas drugich i trzecich ze wszystkich szkół podstawowych gminy, aby sprawdzić swoją wiedzę o Ziemi Komornickiej.  
      W tym roku obchodzimy 40. urodziny Gminy Komorniki, która powstała w 1973 roku.
    Na tę okoliczność dzieci przygotowały przepiękne laurki z niepowtarzalnymi życzeniami skierowanymi do „Jubilatki”..    
    Oto fragment życzeń urodzinowych od  Adriana Gacy ze Szkoły Podstawowej w Plewiskach:
           „… chciałbym złożyć Ci życzenia
            samych sukcesów i zadowolenia.
            Byś była silna jak dęby mocne, a Twoje prace były owocne.
            Tak jak Wirynka byś nie przemijała
            I dalej pięknie się rozwijała . …”
    Laurki zostały wręczone władzom gminy oraz przedstawicielom Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej.

    Do finału tegorocznego konkursu zakwalifikowali się:  
    • Julia Górczak, Agata Kurczaba, Wiktoria Grudzień - SP Chomęcice,
    • Norbert Matysiak, Aleksandra Kazikowska - SP Plewiska,
    • Jędrzej Lewicki, Sebastian Holik - kl.3a, Przemysław Bilengrek - kl.3b, SP Wiry,
    • Kajetan Daroch, Oliwia Stronczyńska - kl.3c, Katarzyna Matczak - kl.3a, SP Komorniki.

          Podczas finału mieliśmy zaszczyt gościć regionalnych ekspertów:  pana Bogdana Czerwińskiego historyka, regionalistę, współzałożyciela TPZK, sekretarz Gminy Komorniki panią Olgę Karłowską, panią Barbarę Turowską, prezes TPZK,  pana Mirosława Wielocha, radnego Powiatu Poznańskiego,  wiceprzewodniczącego TPZK, a także panie dyrektor Bożenę Czaińską i Hannę Drapiewską, nauczycieli oraz rodziców.  
          Przed rozpoczęciem konkursu zebrani uczcili pamięć zmarłego badacza Ziemi Komornickiej, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej,  pana Antoniego Jakubowskiego, wspominając jego ogromny wkład w krzewienie wiedzy o historii i teraźniejszości naszej „Małej Ojczyzny” wśród dzieci i młodzieży.
          Międzyszkolny Konkurs Regionalny pt. „Moja Gmina” jest ważnym wydarzeniem w szkole i gminie. Kształci poczucie tożsamości regionalnej i patriotyzm lokalny, rozbudza zainteresowanie najbliższym otoczeniem.
    Różnorodność zadań konkursowych sprawdzała nie tylko wiedzę, ale także umiejętność kojarzenia i logicznego myślenia. Wielu spośród rywalizujących mieszka w Gminie Komorniki zaledwie od dwóch, trzech lat, a mimo to ich wiedza była imponująca.
           Dla  finalistów niespodziankę przygotowała pani Kasia Proch wraz ze swoją klasą 2d. Brawurowo przedstawili oni inscenizację „Na straganie w Wielkopolsce”, wykorzystując słownictwo zaczerpnięte z gwary wielkopolskiej.
    Laureaci VII Międzyszkolnego Konkursu Regionalnego
    pt. „Moja Gmina. 40-lecie Gminy Komorniki”:

    I miejsce: Oliwia Stronczyńska - SP Komorniki,
    II miejsce: Wiktoria Grudzień - SP Chomęcice,
      III miejsce: Julia Górczak - SP Chomęcice.

      Wszyscy uczestnicy finału zostali obdarowani dyplomami i nagrodami.
    Dziękujemy  fundatorom nagród: Urzędowi Gminy Komorniki, Radzie Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Komornikach, panu Mirosławowi Wielochowi, radnemu Powiatu Poznańskiego oraz panu Bogdanowi Czerwińskiemu.
    Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

            Organizatorki: Dorota Błaszczyk, Renata Janiszewska, Katarzyna Proch
      
      
  • MACMILLAN PRIMARY SCHOOL TOURNAMENT W LUBONIU

    12.03.2013

    07 marca 2013 roku uczniowie szkół podstawowych z Lubonia, Komornik i Wir wzięli udział w powiatowym turnieju języka angielskiego, który odbył się w Gimnazjum nr 1 w Luboniu w ramach ogólnopolskiej akcji Macmillan Primary School Tournament .
    W turnieju wzięło udział 16 uczniów z klas IV-VI. Naszą szkołę reprezentowali: Ania Kuska
    Kuba Rapsiewicz z kl. Vd oraz Kacper Kryk i Witek Taisner z kl. VIb. Uczniowie musieli wypełnić bardzo obszerny test, sprawdzający ich znajomość gramatyki oraz słownictwa.
      Udział w turnieju okazał się dla naszej Szkoły sporym sukcesem za sprawą  Kacpra Kryka, który zajął
    II miejsce!
    GRATULUJEMY ZWYCIĘZCY ORAZ POZOSTAŁYM UCZESTNIKOM TURNIEJU !!!                                                                                                         
    Katarzyna Trafas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz