środa, 21 sierpnia 2013

styczeń 2013


  • 29.01.2013

    Poznańska Katedra zamieniła się w sobotę, 12 stycznia w przestrzeń muzyczną wypełnioną kolędnikami - miejsce spotkania dzieci grających na flażoletach połączone z Nabożeństwem Słowa. Spotkaniu przewodniczył biskup Grzegorz Balcerek.
    Tęczowe Nutki i Młodzi Melomani ze Szkoły Podstawowej w Komornikach grali w tym miejscu już ósmy raz.
     Każdy uczestnik otrzymał śpiewnik z polskimi kolędami oraz czekoladowy upominek.
      Zeszliśmy także do podziemi katedry, gdzie znajduje się misa chrzcielna i krypty grobowe, identyfikowane przez badaczy jako prawdopodobne groby monarsze: księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.
      Inicjatorem spotkań jest pan Wojciech Wietrzyński propagator ruchu flażoletowego.

    Wielce Szanowni Państwo.

    12 stycznia 2013 roku po raz XVII flażoleciści podążali „Śladami Trzech Króli”, aby spotkać się przy Betlejemskim Żłóbku w Poznańskiej Bazylice Archikatedralnej.
    Wydaliśmy śpiewniki 1466 flażolecistom z 59 szkół, ośrodków kultury i parafii.
    W imieniu Organizatorów składam serdeczne podziękowania Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom i Opiekunom, dzięki którym młodzi muzycy mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym Nabożeństwie.

    Do zobaczenia 11 stycznia 2014 roku.

          Wojciech Wietrzyński

    Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
          Dorota Błaszczyk, Karolina Szlaferek
            /zdjęcia R. Woźniak, D. Błaszczyk/

  • Alfik Matematyczny

    29.01.2013

    Dnia 28 listopada 2012 r. w szkole odbyła się XVIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny, którego organizatorem była firma edukacyjna Łowcy Talentów – Jersz. W konkursie uczestniczyło 37 848 uczniów klas 2-6 z całej Polski. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 52 uczniów. Uczestnicy musieli się wykazać pomysłowością, umiejętnością logicznego myślenia.
    Z radością informujemy, że Kajetan Daroch z klasy 3c został laureatem konkursu.
    Wynik bardzo dobry uzyskali: Wojciech Majewski z 5a, Anna Kuska z 5d. Wyróżnienie otrzymał Jan Majchrzak z 4a.
    Składamy gratulacje naszym wspaniałym matematykom!     
                              E. Gęsior, J. Nowaczyk, D. Blaszczyk
  • ODWIEDZAMY WYSPĘ KLASZCZĄCYCH RĄCZEK I WYSPĘ ŚPIEWAJĄCYCH GARDEŁEK

    27.01.2013
    21 grudnia 2012r., wraz z artystami z Filharmonii Pomysłów, młodsze dzieci naszej szkoły wyruszyły na kolejną muzyczną przygodę. Dotarły na Wyspę Klaszczących Rączek. Na tej wyspie nie było żadnych oznak życia, gdyż jej serce zamilkło. Zadaniem dzieci, było odnalezienie tajemniczego Miernika Czasu. W wykonaniu tego trudnego zadania pomocna okazała  się Magiczna Księga Rytmów. Dzięki zawartym w niej wskazówkom i dokładnym wykonywaniu zapisanych w niej rytmicznych zadań, dzieci odnalazły milczące zegary. Żaden z nich nie był jednak sercem wyspy. Po wykonaniu takich zadań jak : ZABAWA W ZAPAMIĘTYWANIE ( nauka piosenki), ZABAWA W KOLORY( powtarzanie prostych schematów rytmicznych i nauka koncentracji) oraz ZABAWA W SŁUCHANIE ( poznanie rytmów tanecznych), okazało się, że Miernikiem Czasu był nie zegar, lecz METRONOM, który przywrócił wyspie dawny rytm.
         11 stycznia 2013r. dzieci wyruszyły na następną wyprawę. Tym razem celem podróży była Wyspa Śpiewających Gardełek. Jednak dostać się na nią było niezmiernie trudno. Jej wrota zostały zamknięte, bowiem została z niej ukradziona Niekończąca się Melodia. Dzieci, dzięki tajemniczemu urządzeniu : DŹWIĘKOCOFOWI, cofnęły się w czasie, aby naprawić popełnione błędy. W przeszłości zmierzyły się z rozmaitymi melodycznymi zadaniami. Dowiedziały się, żeMELODIA to zbiór dźwięków o zmiennej wysokości. Dźwięki te następują po sobie w określonym i uporządkowanym rytmicznie porządku. W ten sposób powstają wielkie utwory muzyczne i proste piosenki .
                                             Relacja z audycji z cyklu „Filharmonia Pomysłów”: R. Janiszewska
  • Szóstoklasisto do pracy ;-) Przygotuj się już teraz!

    20.01.2013
    SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY - TESTY SZÓSTOKLASISTY ON-LINE
    Powstały portale, na których uczniowie rozwiązują próbne testy online przygotowujące do  sprawdzianu szóstoklasisty.
    Testy szóstoklasisty on-line możesz rozwiązywać bezpośrednio na www.sprawdzian-szostoklasisty.pl , bez potrzeby ściągania arkusza na swój komputer.
    Po rozwiązaniu sprawdzianu szóstoklasisty od razu obliczany jest wynik (ilość zdobytych punktów i ich procentowy udział) oraz wyświetlane są prawidłowe odpowiedzi do pytań i klucze oceniania. Umożliwia to szybkie i wygodne powtórzenie materiału ze szkoły podstawowej.
    Możesz też losować testy składające się z pytań z kilku testów po 6 klasie. 
    Rodzice uczniów mogą sprawdzić postępy w nauce swoich dzieci i ich przygotowanie do sprawdzianu.
    Takie pytania lub podobne mogą wystąpić na prawdziwym lub próbnym sprawdzianie szóstoklasisty. Znajomość tych pytań znacznie zwiększa twoje szanse na lepszy wynik.   Większość testów jest dostępnych BEZPŁATNIE.

    Na stronie Zespołu Szkół w Korzennej prezentowane są zadania ze sprawdzianów dla uczniów szkół podstawowych z lat ubiegłych - od roku 2002. Testy online przeznaczone są dla osób, które chcą sprawdzić swoje umiejętności w zakresie rozwiązywania tych zadań. Część testową można sprawdzić bez pomocy nauczyciela. Wystarczy wybrać odpowiedzi i zobaczyć podsumowanie. Materiały pochodzą ze zbiorów OKE Kraków.
     

    Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne udostępniły stronę www.egzamer.plna której oferują płatne i bezpłatne próbne testy online przed sprawdzianem szóstoklasisty, egzaminem gimnazjalnym oraz maturą.
    Po raz pierwszy uczniowie w całej Polsce będą mogli online sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności przed zbliżającym się egzaminem, zapoznać się z typami zadań, jakie będą na prawdziwych testach, porównać swój rezultat z wynikami rówieśników i w razie potrzeby – uzupełnić braki. Co ważne, Egzamer zaproponuje zestaw powtórkowydopasowany do wyników danego ucznia.
    Po zarejestrowaniu się wszyscy otrzymają indywidualne zaproszenia do wzięcia udziału w wybranym teście.
  • WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

    20.01.2013
    Miło nam poinformować, że po etapie rejonowym w Poznaniu finalistą  Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego został:
    Wojtek Majewski z klasy 5a
    Gratulujemy i życzymy powodzenia w ostatnim szczeblu, w dniu 2 marca 2013 r. (sobota) o godz. 11:00.
    Elżbieta Gęsior, Jolanta Nowaczyk
  • „Trąbka w karnawale”

    20.01.2013
    „Muzyka odmalować potrafi wszelkie emocje i uczucia. Jest wielką i magiczną siłą, ponieważ potrafi również te uczucia wywoływać – smutek, nostalgię, radość, szczęście, zadumę, tęsknotę.
    "Podczas dzisiejszego koncertu zajmować się będziemy radością.” Takie informacje można było przeczytać w „listku koncertowym”.
    12 stycznia 2013 r. młodzi melomani wysłuchali utworów, które przeniosły nas w świat weneckiej maskarady i tłumnej , szalonej zabawy maskowej. Był to: „Karnawał” (Antonin Dvorak), „Karnawał wenecki” (Jean-Baptiste Arban), „Tańce z Galanty”(Zoltan Kodaly) i „Karnawał rzymski”(Hector Berlioz).
    Ilu tanecznych rytmów i skocznych melodii uda nam się doliczyć podczas dzisiejszego koncertu? Które z nich zatrzymamy w sercach na dłużej, by dawały nam radość i siłę? I czy rzeczywiście muzyka ma magiczną moc wywoływania uczuć?” My uważamy, że ma…
    Opracowała Iwona Chruściel
  • „W kinie jak w bajce”

    20.01.2013
    Podczas ferii w czwartek 17 stycznia wybraliśmy się do Kinepolis. Dzięki panu Mateuszowi Woźniakowi zwiedziliśmy operatornię i zobaczyliśmy, jak to się dzieje, że widzowie mogą oglądać film. Każdy dostał na pamiątkę kawałek taśmy filmowej.
     Później obejrzeliśmy film pt. „Prawie jak gladiator” . Jest to historia Tymona, który po wybuchu wulkanu w Pompejach został uratowany przez założyciela najbardziej znanej szkoły dla gladiatorów. Chłopak dorasta wśród walecznych młodzieńców, którzy marzyli o wielkiej karierze i „prawie” im dorównuje. Ale „prawie” robi wielką różnicę…                                                                                                
    Po filmie wzięliśmy udział w „lekcji w kinie” pt. „W kinie jak w bajce.” Mogliśmy tu sprawdzić m.in. swoją znajomość bajek zagranicznych i polskich, które powstały w różnych wytwórniach filmowych. Było bardzo wesoło! 
          Opiekunowie: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Mateusz Woźniak
  • Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

    17.01.2013
    Hura!!! Sukces! 13 stycznia 2013 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w VIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Domu Kultury „Koźlak” w Chomęcicach. Wszyscy zajęli wysokie miejsca! A oto wyniki:
    SOLIŚCI:
    Zuzia Osiecka z 0 a – I miejsce
    Inga Rybak z III b – III miejsce
    Julia Peksa z V d – I miejsce
    ZESPOŁY:
    Zespół z kl. I d – II miejsce
    Zespół z kl. III b – III miejsce
    Zespół z kl. VI b – I miejsce.
    GRATULUJEMY!!!
             Opiekunowie: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Radosław Lubkowski
  • Pieniądze, przyroda i zabawa , czyli świetny pomysł na ferie zimowe

    16.01.2013
    16 stycznia, czyli pierwszą środę zimowych ferii, 33 uczniów naszej szkoły spędziło w bardzo interesujący sposób.
        Najpierw odwiedziliśmy komornicki oddział  PKO Banku Polskiego przy ulicy Staszica. Tutaj, sympatyczna pani Dyrektor wraz z bardzo miłymi pracownicami, w jasny, przystępny sposób zapoznały dzieci ze sposobami przechowywania, liczenia i sprawdzania autentyczności  pieniędzy. Zachęcały też do oszczędzania w SKO.
         Następnie pojechaliśmy do poznańskiej Palmiarni. Wokół leżał biały śnieg, policzki szczypały od  mrozu,  a my nagle znaleźliśmy się wśród bujnej, tropikalnej zieleni. Nad naszymi głowami rozkładały się liście olbrzymich paproci drzewiastych, bananowców, sagowców i palm. Wśród gęstwiny udało nam się dostrzec między innymi owoce fig, kakaowców, goździków, kawy, mandarynek. Naszą uwagę  przyciągnęła też bardzo rzadko spotykana w kolekcjach botanicznych, owocująca  palma kokosowa. Widzieliśmy też drzewo cynamonowe, z którego kory otrzymujemy popularną przyprawę do ciast i deserów. Zaciekawiły nas też drzewa kiełbasiane, palmy butelkowe, baobab i liany. Oprócz roślin w Palmiarni zobaczyliśmy też wiele zwierząt : różne gatunki żółwi, jaszczurek ( np. gekona plamistego, warana) i  papug. Z ciekawością wypatrywaliśmy też ryb pływających w zbiornikach wodnych umiejscowionych między eksponowaną roślinnością. Zapoznaliśmy się także z różnorodnymi gatunkami ryb akwariowych , które można było podziwiać w kilkunastu akwariach.
          Po tak ciekawym spotkaniu z przyrodą przyszedł czas na zabawę. Zjazdy, skoki, biegi wspinaczkę, brodzenie w basenie z piłkami i wiele innych atrakcji zaoferował nam Plac zabaw „Aktiv”.
           Trochę zmęczeni, ale wybawieni i zadowoleni wróciliśmy do Komornik.

           Organizatorki wyjazdu: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Renata Janiszewska, Katarzyna Proch

             Tekst i zdjęcia: Renata Janiszewska
  • 1 miejsce w ogólnopolskim konkursie „Zdrowo jem, więcej wiem”.

    16.01.2013

    15 stycznia 2013 r. ogłoszono wyniki jesiennego etapu ogólnopolskiego konkursu prowadzonego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska: „Zdrowo jem, więcej wiem”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Komornikach biorą w nim udział już drugi raz i także w tej edycji świetnie sobie radzą: zespół klasy II d, „Zdrowi Do Pracy Gotowi”, okazał się najlepszy spośród blisko 80 drużyn z całej Polski, „Tropiciele witamin” z klasy II b zajęli bardzo wysokie, IV miejsce.
    Tym razem drugoklasiści komponowali zdrowe zestawy śniadaniowe, zachęcali do picia wody, poznawali jej właściwości, dowiadywali się, jakie składniki są niezbędne do życia i gdzie je znaleźć, tworzyli i promowali wśród innych uczniów gry terenowe.
    Pracy było mnóstwo, jednak efekty warte były włożonego wysiłku, nie tylko ze względu na zajęte miejsca. Wykonane zadania pozostawiły po sobie konkretną wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia i umiejętność stosowania tej wiedzy w praktyce.
    Więcej o konkursie i o tym, jak pracowaliśmy, dowiedzieć się można na stronie www.aktywniepozdrowie.pl oraz w zakładce Szkoła Promująca Zdrowie na naszej szkolnej stronie internetowej.
              Katarzyna Proch
  • Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas V i VI

    16.01.2013
    „I SPEAK ENGLISH!”
    W tym roku szkolnym organizatorem Gminnego Konkursu Języka Angielskiego jest Szkoła Podstawowa w Wirach. Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. Etap szkolny ma na celu wyłonienie czterech najlepszych uczniów: 2 z klasy V i 2 z klasy VI.  Będzie miał formę  testu i odbędzie się w pierwszym tygodniu lutego (o dokładnym terminie uczniowie zostaną poinformowani zaraz po feriach).
             Drugi etap - finał odbędzie się w Szkole Podstawowej w Wirach - 19 kwietnia 2013 (piątek)  o godzinie 10:00. Spotkają się tam dzieci ze szkół z Wir, Plewisk, Komornik oraz Chomęcic. Finał składa się z dwóch części: pisemnej, podczas której uczniowie wypełnią test sprawdzający ich znajomość słownictwa i gramatyki oraz umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem.
             Po przerwie regeneracyjnej nastąpi część ustna polegająca na opisaniu jednego z trzech wybranych losowo obrazków przedstawiających: pomieszczenie, osobę lub zwierzę.                                          
    Podczas rozmowy komisja oceniać będzie bogactwo i zasób słownictwa oraz płynność i poprawność wypowiedzi.
          Zagadnienia konkursowe:
         Gramatyka:
    1.   Czasy Present Simple, Present Continuous, Past Simple
    2.   Czasowniki: to be, have got, can, must, mustn’t, should, shouldn’t
    3.   Zaimki osobowe, dzierżawcze, wskazujące, przyimki miejsca i ruchu.
    4.   There is, there are, dopełniacz saksoński (np.: Peter’s dog), rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.
    5.   Stopniowanie przymiotników.
    6.   Tworzenie liczby mnogiej rzeczowników, również nieregularnych.
               Słownictwo:
    1.   Życie codzienne
    2.   Dom
    3.   Pogoda
    4.   Zwierzęta
    5.   Pytanie i wskazywanie drogi
    6.   Zakupy, jedzenie, restauracja.
    7.   Odzież.
    8.   Holidays in Great Britain and the United States of America
    Zapraszamy do wzięcia udziału !!!
    Chętni uczniowie znajdą zadania powtórkowe w zakładce PRZEDMIOTY / JĘZYK ANGIELSKI (KLASA V i VI)
                Katarzyna Trafas
  • KULISY TEATRU

    14.01.2013
    PIERWSZEGO DNIA FERII ZIMOWYCH ZWIEDZALIŚMY KULISY TEATRU NOWEGO IM. TADEUSZA ŁOMNICKIEGO ORAZ SIEDZIBĘ RADIA ESKA

    14 stycznia 2013 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Poznania. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie kulis Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego,  a także siedziby Radia Eska. Szóstoklasiści chcieli zobaczyć, jak funkcjonuje rozgłośnia radiowa. Dzięki wycieczce  mieli okazję poznać tajniki zawodu dziennikarza radiowego. O swojej pracy opowiedział nam szczegółowo dziennikarz - pan Maciej Kucharski.
    W Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego powitała nas pani przewodnik i zaprosiła do zgłębiania tajemnic teatralnych kulis. Zwiedziliśmy wszystkie trzy sceny teatru, największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła scena I. Ponadto zobaczyliśmy garderoby oraz charakteryzatornię.
    Poniedziałkowy wyjazd minął bardzo szybko i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Mamy nadzieję, że zwiedzanie kulis Teatru Nowego pobudzi zainteresowanie uczniów scenicznymi występami! Może też ktoś znajdzie się w Esce jeszcze raz, ale już jako profesjonalny dziennikarz?
                                       Katarzyna Trafas, Ewelina Krzysztoń, Tomasz Lackowski
  • Sukcesy naszych uczniów w Wojewódzkim Konkursie Humanistycznym

    10.01.2013
    W tym roku szkolnym nasi uczniowie startowali w Wojewódzkim Konkursie Humanistycznym zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do etapu szkolnego zgłosili się uczniowie z klas V i VI. Kolejny etap – rejonowy odbył się w Szkole Podstawowej nr 89 w Poznaniu. Do tego etapu zakwalifikowało się troje uczniów naszej szkoły i byli to: Julia Peksa (V d), Natalia Rezulak (VI c) i Kacper Kryk (VI b). Po kolejnych zmaganiach na szczeblu rejonowym, do finału dostał się Kacper Kryk.
    O tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego walczyć będzie 1 marca. Życzymy Kacprowi sukcesu i powodzenia na etapie wojewódzkim oraz mocno trzymamy za  niego kciuki. POWODZENIA.
          Ewelina Krzysztoń
  • TELEWIZJA WTK

    10.01.2013
    Dnia 7 stycznia uczniowie z klasy VI b wybrali się na wycieczkę do telewizji WTK. Siedziba jej mieści się przy ul. Krzywoustego. Dzieci bardzo dobrze znają ten budynek, ponieważ jest tam kino, ale chyba nikt nie wiedział, że jest też telewizja. Podczas zwiedzania wszyscy dowiedzieli się, jak wygląda produkcja programów TV, na czym polega praca ludzi tworzących WTK i kiedy emitowane są programy na żywo. Uczniowie klasy szóstej potrafią już odpowiedzieć na pytania - co to jest prompter, czy osoba prowadząca "wiadomości" na żywo umie tekst na pamięć oraz dlaczego dziennikarz występujący na wizji powinien mieć makijaż. Wszystkim bardzo podobało się studio, w którym przygotowuje się prognozę pogody. Każdy chętny uczeń miał  możliwość wcielić się w rolę prezentera - "pogodynkę".
    Obejrzenie telewizji od kuchni pozwoliło nam docenić pracę dziennikarzy i montażystów. Może to stanie się dla niektórych uczniów inspiracją przy wyborze przyszłego zawodu.
                                                                                        Katarzyna Trafas, Ewelina Krzysztoń
  • Koncert Tęczowych Nutek podczas dyplomów Uniwersytetu Artystycznego

    10.01.2013
    W maju 2012 roku występowaliśmy na Placu Wolności w Poznaniu z okazji Dnia Europy. Grupa nasza spodobała się obecnej na widowni studentce Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zaprosiła Tęczowe Nutki na kolejny koncert podczas  obrony jej pracy dyplomowej.
    Pani Małgorzata studiuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu kierunek "intermedia". Jest on ideą poszukiwania związków pomiędzy wszelkimi dziedzinami sztuki i łączeniu ich w nowatorską całość. Dyplom broniła u profesora Piotra Kurki w pracowni Działań intermedialnych i fotografii.
     Jej pomysłem było ukazanie granic sztuki poprzez odegranie sytuacji, która stoi na krawędzi teatru a prawdziwego wydarzenia. Wydarzeniem tym była Kampania Wyborcza, kiedy to Prezydent odwiedza miasto, by spotkać się z wyborcami. Zawsze wiąże się to z występami artystycznymi, które uświetniają uroczystość. Z uwagi na to, że kwestia dyplomu, była również w pewnym sensie wyborem, pani Małgorzata wcieliła się osobiście w postać kandydata.
     Całość wydarzenia została świetnie przygotowana przez studentkę, a dekoracja oddawała pełną kulturę tego rodzaju spotkań.
    Występ zespołu Tęczowe Nutki oraz chóru Feeling był filarem podtrzymującym wydarzenie.
    Właśnie teraz otrzymaliśmy film z tego spotkania, a jego fragment zamieściłam w internecie. Zapraszam do obejrzenia.http://www.youtube.com/watch?v=EmmSfmK0Hls
    Dorota Błaszczyk
  • Kto kocha innych, robi prezenty, tak, jak Mikołaj Święty!

    06.01.2013

    Uczniowie Szkoły Podstawowej w Komornikach z wielkim zaangażowaniem włączyli się do corocznej, szkolnej akcji ,, I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”! Sprawiamy radość chorym dzieciom ze Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza w Poznaniu.
    W przedświątecznym czasie zebraliśmy dużą ilość maskotek, gier, książek i słodyczy. Darczyńcami byli też rodzice, którzy przekazali drobne upominki ze swoich zakładów pracy.
    Naszą akcję wsparło już po raz kolejny Szkolne Koło ,,Caritas”.
    Przed świętami mali pacjenci zostali obdarowani przekazanymi przez nas prezentami. Uśmiechy na twarzach chorych dzieci były najwspanialszym podziękowaniem.
    Otrzymaliśmy też piękne życzenia świąteczne od Pani Dyrektor szkoły przyszpitalnej. Miło nam będzie odwiedzić szpital także przed Wielkanocą.
                Małgorzata Woźniak

  • PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W NASZEJ SZKOLE

    02.01.2013
           Święta Bożego Narodzenia to niewątpliwie magiczny czas. Jest to taki czas w roku, za którym człowiek czeka, za którym tęskni. W te dni wszystko wydaje się nam niecodzienne, tak bardzo inne. Tradycyjnie najbardziej niecierpliwie wypatrują „Gwiazdki” dzieci, nic więc dziwnego, że w naszej szkole w okresie przedświątecznym działo się tyle ciekawych, ciepłych, radosnych, wręcz bajkowych rzeczy. Nastrój tych przedsięwzięć wprowadził nas stopniowo w klimat Bożego Narodzenia.
             Wszystko zaczęło się już od Mikołajek. Dzieci w klasach otrzymały drobne upominki.  W salach, w oknach, na szkolnych korytarzach pojawiły się piękne i wesołe świąteczne dekoracje. W ich przygotowanie zaangażowana była cała nasza szkolna społeczność: uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy obsługi. W wielu klasach,  w holu szkoły i na jej korytarzach stanęły bajecznie kolorowe choinki.
              Klasom trzecim, w ramach akcji „Dorośli czytają dzieciom”, św. Mikołaj czytał nawet książeczkę o Bożym Narodzeniu.  
    W świątecznym klimacie, odbyła się sportowa rywalizacja dzieci młodszych klas naszej szkoły, a także innych szkół gminy podczas Mikołajkowej Olimpiady Sportowej klas 0-3.
    W klimat świąt wprowadziły nas też kolędy rozbrzmiewające podczas kilku dni trwania Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Oprócz słuchania pięknej muzyki można było zobaczyć oryginalne stroje uczestników konkursu, poprzebieranych za Maryję, Mikołajów, pasterzy lub aniołki.
              O coraz bliższych świętach przypominały liczne przedstawienia Jasełek przygotowane przez dzieci w prezencie dla ich rodzin oraz tradycyjny Jarmark Świąteczny, który w tym roku cieszył się wyjątkowym powodzeniem. Oferowano na nim przede wszystkim wyroby przygotowane przez naszych uczniów w domach, podczas lekcji lub zajęć dodatkowych, takich jak Kółko plastyczne, Kółko „Sprawne ręce”, „Barkę”, czy warsztaty „Sprawiamy innym radość”.  
                  Nadszedł wreszcie ostatni przedświąteczny dzień w szkole. We wszystkich klasach panował odświętny, uroczysty, ale zarazem radosny nastrój. Odbyły się klasowe „Wigilie”, składaliśmy sobie życzenia, często przy tradycyjnym opłatku, był poczęstunek, oglądanie przedstawień: Jasełek i „Opowieści Wigilijnej” przygotowanych przez Szkolne Koła Teatralne. Nie mogło zabraknąć pod choinkami prezentów, a niektóre z nich osobiście przyniósł na swoich plecach bardzo sympatyczny Święty Mikołaj.
     
    red. Renata Janiszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz