poniedziałek, 25 sierpnia 2014

czerwiec 2014

  • Wakacje 2014

    30.06.2014
    Życzymy udanych, pełnych wrażeń wakacji, dobrego wypoczynku i szczęśliwych, bezpiecznych powrotów do domu! Do zobaczenia we wrześniu!

  • Kółko regionalne

    30.06.2014
    Zapraszamy do ........ kółka regionalnego.
    Redakcja
  • Przewodnik po Facebooku "Dbaj o Fejs"

    28.06.2014
    Ilu swoich znajomych na Facebook'u znasz naprawdę? Jak często zapraszasz kogoś tylko dlatego, że zasugerował Ci go Facebook? Czy wiesz co zrobić gdy padniesz ofiarą kradzieży profilu? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w opublikowanym właśnie przewodniku "Dbaj o Fejs"
     Z Facebooka korzysta już niemal 1,6 miliarda osób. Niewielu z użytkowników wie jednak o możliwości udostępniania tylko części swoich danych wszystkim internautom. Powyższy przewodnik został stworzony z myślą o użytkownikach Facebooka, którzy w szybki i prosty sposób chcieliby dowiedzieć się jak odpowiednio do swoich potrzeb dostosować ustawienia prywatności na najpopularniejszym portalu społecznościowym na świecie.
    Informacje na temat prywatności w serwisie Facebook znajdziesz w obrazowej publikacji Do the Check
  • Zielona szkoła w Chalinie

    27.06.2014
    Tuż przed końcem roku szkolnego klasy 2 b i 2c pojechały „na zieloną trawkę”. Dzieci zamieszkały obok uroczego dworku, wśród lasów i łąk. Na miejsce zaprowadził nas najprawdziwszy zając, który długo kicał przed autokarem. Dzieci w ciągu trzech dni zobaczyły mnóstwo ciekawych rzeczy i wiele dowiedziały się o przyrodzie, historii, sztuce… Malowały na drewnie, lepiły z gliny, „kuły żelazo, póki gorące”, zwiedzały największe pomilitarne podziemia w Europie i Chatę Szewca w Pszczewie. Wszyscy mogli też spróbować swoich sił na kręgielni i potańczyć na dyskotece. Wieczorem pośpiewaliśmy przy ognisku. Przeżyliśmy wspaniałe chwile, dzieci nawiązały nowe przyjaźnie. Za rok również wyjedziemy w jakieś ciekawe miejsce!zdjęcia
        Opiekunki : I. Chruściel, M.Maciejewska, M.Kaźmierczak
  • 6A w Urzędzie Gminy Komorniki

    26.06.2014
    23 czerwca 2014r. klasa 6A zwiedziła Urząd Gminy w Komornikach. Oprowadzała uczniów pani Magdalena Szerszeń. Uczestnicy wycieczki zwiedzili budynek od gabinetu wójta porzez salę sesyjną, aż po samą kuchnię. Uczniowie dowiedzieli się o zmianach, jakie mają nastąpić w naszej gminie. Szóstoklasiści obejrzeli reklamę gminy Komorniki, a na koniec dostali gadżety w postaci mapek i czapek. To była udana i ciekawa wycieczka.
    Wiktoria Pałys uczennica klasy 6a
    zdjęcia wykonała Maryna Nowicka z klasy 6a
  • Cyrkowo i bajkowo w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach

    25.06.2014
    W poniedziałek, 16 czerwca po raz kolejny odwiedziliśmy nasze zaprzyjaźnione  ,,babcie i dziadków” z DPS w Lisówkach. Zaprezentowaliśmy barwny i wesoły program artystyczny. Z przedstawieniem ,,Cyrk” przyjechały dzieci z kółka teatralnego ,,Gwiazdy”. Uczniowie klasy II a pokazali zabawną bajkę o Czerwonym Kapturku. Dziewczynki z zerówki pięknie zatańczyły z kołami hula-hop. W świat muzyki poważnej wprowadziła wszystkich gra na flecie Olgi Kowalkowskiej. Nasi mali artyści dostarczyli niezapomnianych wrażeń kochanym seniorom. Słodkie upominki i papierowe, śliczne kwiatki, które wykonali członkowie Szkolnego Koła ,,Caritas”, stały się dopełnieniem  mile spędzonych chwil z dziećmi.
     
    Uśmiechy, radość i łzy szczęścia płynące z oczu starszych, były dla naszych uczniów największym podziękowaniem.
    Z przyjemnością przyjedziemy do Lisówek w przyszłym roku szkolnym. 
         organizatorki:
         Dorota Błaszczyk, Iwona Jankowiak i Małgorzata Woźniak
  • Wycieczka uczniów klasy 0d i 0e do Karmelkowa i Starego Zoo

    25.06.2014
    Manufaktura Cukierków Karmelkowo zajmuje się ręcznym wyrobem słodkości, do produkcji których wykorzystywane są tylko naturalne (owocowe i warzywne) aromaty i barwniki. Proces produkcji wyrobów został zaczerpnięty ze starofrancuskiej Manufaktury.
    W Krainie Słodkości uczniowie klasy 0d oraz 0e uczestniczyli w pokazie, podczas którego śledzili procesy związane z obróbka termiczną, karmelizacją i formowaniem wyrobów cukierniczych. Karmel, kiedy zastygnie, pęka, dlatego nie można w nim rzeźbić, bo cała konstrukcja wówczas się kruszy. Dlatego wszystkie słodkości powstają, kiedy karmel jest jeszcze ciepły, i ma formę podobną do plasteliny. Uczestnicy warsztatów degustowali nowo wytworzone wyroby i co najważniejsze – samodzielnie wykonali własnego lizaka. A to nie był koniec słodkich niespodzianek – po zajęciach każdy otrzymał paczkę ze słodkościami ręcznej produkcji.
    Następnym celem wycieczki było Stare Zoo. Tam okazało się, że na wybiegu owiec kameruńskich zapanowało wielkie zamieszanie - aż sześć młodych owieczek uganiało się po zielonej trawie, dając popis swoich zdolności. A każda owcza mama z daleka doskonale rozpoznawała to właściwe młode, choć każde z pozoru wygląda i pobekuje identycznie. W małpiarni można było przyjrzeć się figlom i harcom gibbonów oraz koczkodanów. Choć najwięcej satysfakcji i radości przyniosło wypatrzone jajo w gnieździe korońca plamoczubego. W ogrodzie warzywnym uczniowie rozpoznawali różne zioła za pomocą zmysłu węchu i smaku. Dobre humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki! zdjęcia
    Organizatorki wycieczki: Anna Kaźmierczak, Aleksandra Matuszewska 
  • OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY „ALBUS 2014”

    Dnia 13 maja 2014 roku 18 uczniów klas 4-6 naszej szkoły zmierzyło się z rówieśnikami z całej Polski rozwiązując test składający się z 26 zadań.  Do każdego pytania podano cztery odpowiedzi, z których jedna  była prawidłowa. Za poprawnie zaznaczoną odpowiedź uczestnik otrzymywał +1 punkt, a za błędnie zaznaczoną – 1 punkt. Aby uniknąć ostatecznej ujemnej punktacji każdy z uczestników konkursu przystępując do testu otrzymywał awansem 26 punktów. Zatem maksymalnie można było zdobyć 52 punkty.
    Organizator Konkursu dokonuje klasyfikacji uczestników bez uwzględnienia liczby osób, które zdobyły taką samą ilość punktów. W związku z tym wszyscy uczestnicy (niezależnie od liczby osób), którzy zdobyli np. 52 punkty zostali sklasyfikowani na I miejscu.
    Laureatami konkursu zostali:
    • Kajetan Daroch z klasy 4c, który zajął miejsce, rozwiązał 96% zadań, 
    • Jan Majchrzak z klasy 5a, który zajął 3 miejsce, rozwiązał 96% zadań,
    • Jakub Żytliński z klasy 6d, który zajął 3 miejsce, rozwiązał 96% zadań,
    • Wojtek Majewski z klasy 6a, który zajął 3 miejsce, rozwiązał 96% zadań, 
    • Elwira Szymbarewicz z klasy 4b, która zajęła 4 miejsce, rozwiązała 94% zadań,
    • Jan Kaczmarski z klasy 4b, który zajął 5 miejsce, rozwiązał 92% zadań, 
    • Antoni Rajtar z klasy 4a, który zajął 5 miejsce, rozwiązał 92% zadań, 
    • Wiktor Mazur  z klasy 6d, który zajął miejsce, rozwiązał 92% zadań, 
    • Jan Woźniak z klasy 4d, który zajął 10 miejsce, rozwiązał 83% zadań.

    Wyróżnieni zostali:
    • Kamil Kaczmarek z klasy 4, 
    • Aleksandra Kamionka z klasy 5

    Gratulujemy i życzymy wszystkim uczniom sukcesów w roku szkolnym 2014/15.
    Zespół nauczycieli matematyki
  • BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA

    24.06.2014
    24 czerwca zespół teatralny z naszej szkoły zaprezentował swoim koleżankom i kolegom spektakl pt. „Baśń o rycerzu bez konia”. Jest to opowieść o przygodach rycerza, którego nieszczęściem był brak konia. Przygody dzielnego acz smutnego rycerza pokazują nam, że jednak warto szukać i wierzyć w sukces. Otóż okazuje się, że prócz rycerza bez konia po świecie błąka się również koń bez rycerza i też nie jest mu łatwo (nawet straszny smok odmówił pożarcia desperata, ponieważ nie toleruje niekompletnych posiłków). Jak łatwo się domyślić nasi bohaterowie w końcu się spotykają ku uciesze publiczności, bo którz z nas nie lubi happy-endów.
     
    Młodzi aktorzy coraz dojrzalej wchodzą w role odgrywanych bohaterów, świetnie się przy tym bawiąc. Doskonale skupiają uwagę publiczności. Każda kolejna premiera pokazuje, ze coraz mniej „grają” a coraz bardziej „są”: koniem, rycerzem, smokiem, łotrem, księżniczką, myszą, czarodziejką.
      
    W sztuce wystąpili: Karolina Drabarz, Maria Fabiańska, Hanna Jaczun, Joanna Kliks, Antonina Kubasik, Maria Kubasik, Daria Kuster, Marta Kuster, Aleksandra Marciniak, Laura Mucha, Martyna Peksa, Sandra Schewe, Kornelia Stark, Igor Szydłowski, Elwira Szymbarewicz, Jan Wilak, Julia Wiśniewska, Jan Woźniak, Amelia Wróblewska, Marysia Wróblewska.

    Ewelina Krzysztoń
  • Meloman Roku 2014

    24.06.2014
     
    „Muzyka kształci pamięć, zdolność intensywnego zauważania,
    pomaga w rozumieniu pojęcia prędkości i czasu trwania,
    uczy operowania strukturami logicznymi,
    a rozwijając słownictwo – wzbogaca myślenie...”
    Maria Przychodzińska, Muzyka i wychowanie
    Wielu spośród uczniów i ich rodziców zainteresowało się ideą Koła Młodego Melomana poprzez aktywne uczestnictwo w kulturze muzycznej oraz poznanie najwartościowszych dzieł muzyki klasycznej i współczesnej.
    Od pięciu lat, począwszy od miesiąca października, członkowie koła uczestniczą w koncertach w Poznańskiej Filharmonii, a także aktywnie włączają się w muzyczne życie szkoły.
    Szkolni melomani rozwijają swoje uzdolnienia na zajęciach grupy flażoletowej „Tęczowe Nutki”, szkolnego chóru „Feeling”, grają na instrumentach, występują w szkolnych przedstawieniach. Wielu uczniów uczęszcza dodatkowo do szkół muzycznych i baletowych. Wszyscy pragną poznać najwartościowsze dzieła muzyki klasycznej i współczesnej.
    Koncerty  Pro Sinfoniki odbywają się raz w miesiącu  w Auli UAM w Poznaniu.  Repertuar jest bardzo zróżnicowany. W  tym roku wysłuchać mogliśmy m.in. przebojów srebrnego ekranu, muzyki cygańskiej, poznaliśmy tajemnice organów, poznaliśmy tańce i piosenki ludowe z Wielkopolski.
    27 czerwca podczas koncertu , który odbył się w naszej szkole, wręczone zostały nagrody i dyplomy laureatom konkursu Koła Młodego Melomana .
     
    Tytuł Melomana Roku 2014 otrzymują:
    Blanka Deskur  kl. 0
    Hanna Laurentowska kl. II a
    Klaudyna Deskur kl. III a
    Weronika Wittig kl. III b
    Agata Majewska kl. III d
    Justyna Jankowiak kl. III e

    Młodymi Melomanami zostali:
    Magdalena Waluśkiewicz kl. I e
    Zuzanna Hildebrandt kl. III a
    Jagoda Daroch kl. III d
    Kajetan Daroch kl. IV c
    Wojciech Majewski kl. VI a
     
     Cieszy nas bardzo, że liczne grono uczniów ze Szkoły Podstawowej w Komornikach miało możliwość przeżyć osobiście spotkanie z kulturą.
    Pragniemy przekonać dzieci, że istnieje piękny dźwięk, szlachetna muzyka, która porusza, kształtuje wrażliwość i ogólną kulturę na co dzień.             
    Zapraszamy w nowym sezonie artystycznym 2014/15 na koncerty Pro Sinfoniki.

    Opiekunki Koła Młodego Melomana: Dorota Błaszczyk i Iwona Chruścial
  • Nasi Uczniowie

    25.06.2014
    Prezentujemy sylwetki szóstoklasistów, absolwentów naszej szkoły, którzy przez ostatnie lata objęci byli indywidualnymi programami dla uczniów zdolnych. zobacz

    Zespół nauczycieli  do spraw wspierania zainteresowań i uzdolnień uczniów.
  • Sport

    22.06.2014
    Nasza szkoła zdobyła I miejsce w rywalizacji sportowej w gminie.

    Dziękujemy i gratulujemy wszystkim zawodnikom.
    Nauczyciele wychowania fizycznego
  • Dzień Matematyki

    22.06.2014
    4 czerwca 2014 r., w naszej szkole, zorganizowany został Dzień Matematyki. Była to okazja do ukazania pozytywnych aspektów tego przedmiotu, a także podkreślenia roli tej dziedziny nauki w życiu ludzi.
    Uczniowie do tego dnia przygotowywali się już wcześniej, wykonując plakaty o tematyce matematycznej, prezentowane potem na szkolnych korytarzach. Klasy czwarte przygotowały plakaty z wierszami związanymi z matematyką, klasy piąte stworzyły mozaiki złożone z figur geometrycznych, a klasy szóste plakaty ukazujące elementy matematyki w różnych dziedzinach życia codziennego. Niektóre dzieci wykonały koszulki z różnymi napisami i hasłami o matematyce, a także liczbami i działaniami.
      
    Zasadniczą częścią obchodów był apel, podczas którego uczniowie recytowali  wiersze Jana Brzechwy („Sum matematyk”, „Dwa razy dwa”),  a także śpiewali piosenki o matematyce.  Pod koniec uroczystości wręczono medale uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki  w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Pangea.
    Na zakończenie dzieci wzięły udział we wspólnej zabawie, która polegała na malowaniu na tablicy (z zawiązanymi oczami) różnych figur geometrycznych.
     
    Mamy nadzieję, że  Dzień Matematyki przyczynił się do pozytywnego spojrzenia na matematykę i umocnienia przekonania, że wcale nie musi być ona nudna. 
    Nauczyciele matematyki
  • STADION PIŁKARSKI „INEA” W OBIEKTYWIE MARTYNY NOWICKIEJ Z KLASY 6A

    22.06.2014
    17czerwca 2014r odbyła się wycieczka uczniów klasy 6a i 6d na stadion „ INEA” w Poznaniu. Miłośnicy piłki nożnej mogli poznać sekrety stadionu piłkarskiego dzięki Jakubowi Żytlińskiemu z klasy 6d i Arturowi  Frankiewiczowi z klasy 6a, którzy wygrali dla nas to wyjście w X Olimpiadzie Wiedzy Sportowej dedykowanej Trenerowi 1000-lecia Kazimierzowi Górskiemu oraz postaciom KKS Lech w Poznaniu.
      
    Wspólne chwile spędzone na obiekcie uwieczniała dla nas Martyna Nowicka uczennica klasy 6a. Dziękujemy.
    Angelika Włodarczak
  • NIEZAPOMNIANA WYCIECZKA KLAS 6 PO UROKLIWEJ KOTLINIE KŁODZKIEJ

    22.06.2014
    Trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej w dniach 28-30 czerwiec 20014r odbyły klasy 6a, 6b i 6d.
    Pogoda zadbała o to, aby uczestnikom nie było za gorąco, jednak nasz dobry humor i silna wola nie przeszkodziły nam w zwiedzaniu urokliwych miejsc  powiatu kłodzkiego. Oto tylko niektóre atrakcje, które poznaliśmy: miasto Kudowa Zdrój, park zdrojowy, kaplica czaszek w Czermnej, zwiedzanie ruchomej szopki w Pstrążnej, zamek w Nahodzie, Wambierzyce.
    Miłe chwile uwieczniliśmy na wspólnych zdjęciach.
     Angelika Włodarczak 
  • X Olimpiada Wiedzy Sportowej

    21.06.2014
    Dnia 10.06.2014r. w Szkole Podstawowej im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach odbyła się X Olimpiada Wiedzy Sportowej dedykowana Trenerowi Tysiąclecia Kazimierzowi Górskiemu i postaciom KKS Lech Poznań. Finałowa rozgrywka odbyła się w obecności znakomitych gości, byłych piłkarzy Lecha Poznań, m.in. Andrzeja Karbowiaka czy Włodzimierza Wojciechowskiego.
            Naszą  szkołę reprezentowali uczniowie: Artur Frankiewicz z kl. 6a oraz Jakub Żytliński z kl. 6d, którzy w lutym  brali udział w I etapie konkursu wraz z  kilkuset uczniami szkół podstawowych z całej Wielkopolski.
            Dziesięciu finalistów posiadających ogromną wiedzę mierzyło się z pytaniami dotyczącymi Igrzysk Olimpijskich,  przeszłości klubu oraz zawodników KKS Lech Poznań. Pytania dotyczyły także reprezentacji Polski prowadzonej przez Kazimierza Górskiego oraz osoby Trenera Tysiąclecia. 
            Po pierwszej rundzie pytań z olimpiadą pożegnało się trzech uczestników, po drugiej – kolejnych dwóch. Reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach znaleźli się w finale, w którym musieli zmierzyć się z trzema trudnymi pytaniami.
    Ostatecznie w konkursie zwyciężył reprezentant gospodarzy, ale dwójka naszych uczniów także odniosła ogromny sukces.Jakub Żytliński zajął drugie miejsce, a Artur Frankiewicz trzecie.
     
            Wszyscy zawodnicy otrzymali upominki, a trójka najlepszych uczniów również książki „Stadion. Magia Bułgarskiej". Główne nagrody zostaną wręczone podczas meczu Lecha, w obecności zgromadzonej publiczności.
            Każdy z uczestników wraz ze swoją klasą będzie mógł również zwiedzić INEA Stadion. zdjęcia
                                                                          Tomasz Nowaczyk
  • WIELOBÓJ SPORTOWY KL. 4

    21.06.2014
               Dnia 18 czerwca 2014r. odbyły się  ostatnie zawody gminne, Wielobój Sportowy kl.4, których wyniki wliczane są do punktacji współzawodnictwa sportowego szkół podstawowych gminy Komorniki. Gospodarzem imprezy była nasza szkoła. Do rywalizacji w wyścigach rzędów i rzucance siatkarskiej przystąpiły reprezentacje szkół z Plewisk, Wir i Komornik. zdjęcia
    Wyniki zawodów
    I miejsce         SP Komorniki
    II miejsce        SP Plewiska
    III miejsce      SP Wiry
    Więcej informacji w zakładce sport
     Organizatorzy: Agnieszka Kuster, Tomasz Nowaczyk
  • Omnibus 2013/2014

    16.06.2014
    Dnia  6 czerwca 2014r, 29 uczniów  z klas I – III gminy Komorniki , wzięło  udział w pierwszym Gminnym Konkursie"Omnibus-Sowa, Mądra Głowa". W encyklopedii można przeczytać, że  słowo Omnibus oznacza  człowieka wszystkowiedzącego, specjalistę z różnych dziedzin.
            Przenosząc to słowo na grunt szkolny możemy powiedzieć, że "Omnibus" to uczeń, który na pewno nie wszystko wie, ale jednak dużo jak na swój wiek.
    Konkurs obejmował wiedzę wszelaką. Uczniowie w formie pisemnej udzielali odpowiedzi na 40 pytań z takich dziedzin jak: matematyka, przyroda, język polski, geografia, zdrowie człowieka, kultura i rozrywka. Zakres wiedzy jakim uczniowie mieli wykazać się na  konkursie niejednokrotnie wykraczał poza materiał programowy danej klasy.
    Pytania konkursowe były o różnym stopniu trudności, od  bardzo łatwych do trudnych.
    Konkurs podzielony był na 3 kategorie wiekowe: klasy I, II i klasy III


    Wyniki konkursu "Omnibus" przedstawiają się następująco:

    Omnibusem klas I z ilością 106 punktów został  Jan Wiśniewski  Szkoła Podstawowa Komorniki.
    klasach II Omnibusem została Hanna Laurentowska również ze Szkoły Podstawowej w Komornikach, która zdobyła 94 punkty.
    Wśród trzecioklasistów tytuł Omnibusa otrzymał Wojciech Muras ze Szkoły Podstawowej w Chomęcicach, zdobywając 54 punkty.

      
    Wszystkim mądrym głowom serdecznie gratulujemy!

    I.Jankowiak, M. Kaźmierczak, M.Maciejewska, M.Kramer, A.Wiśniewska, A.Łysak
  • OBCHODY DNIA SZKOŁY BEZ PRZEMOCY

    16.06.2014
    Dnia 13.06.2014rw ramach obchodów „Dnia szkoły bez przemocy” w naszej szkole  uczniowie kl. II i III mieli okazję obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pt. „Przyjaciele Czerwonego Kapturka”.  Tematyka występu dotyczyła problemu wyśmiewania się i dokuczania koleżance z klasy przez jej rówieśników. Morał prezentowanej historii tytułowego „Czerwonego Kapturka” był taki , iż wszystkie dzieci muszą pamiętać, że „nie są same ze swoimi problemami”.
     
    Uczniowie klas starszych uczestniczyli natomiast  w spotkaniu z Policjantem ds. nieletnich panem Szymonem Wiśniewskim. Prelekcja odbyła się dnia 30.05.2014r. i dotyczyła sankcji karnych dla nieletnich.
    W klasach IV-VI został także zorganizowany konkurs plastyczny na temat „Warto mieć przyjaciół” , w którym wyróżnione zostały następujące osoby:
    I miejsce – Julia Dłużewska kl. VA
    II miejsce – Oliwia Lewicka kl. IVA
    III miejsce – Wioletta Napierała kl. VIB
    Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie, dlatego wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.
    Organizatorzy: E.Skrzypek, A.Katrusiak, R.Stankiewicz, E.Krzysztoń,  A.Rochowiak 
  • MISTRZOSTWA GMINY KOMORNIKI W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM

    16.06.2014
    Dnia 6 czerwca 2014r. na boisku przy Szkole Podstawowej w Wirach odbyły się Mistrzostwa Gminny w Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców. W zawodach tych wzięły udział wszystkie reprezentacje szkół podstawowych z naszej gminy. Zespół składał się z sześciu zawodników, którzy musieli zmierzyć się z czterema konkurencjami lekkoatletycznymi. Był to: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłeczką palantową oraz bieg długi na dystansie 600 m. Wyniki każdego zawodnika były przeliczane na punkty (zgodnie ze specjalną tabelą) i następnie sumowane.  więcej w zakładce sport
    W klasyfikacji końcowej:
    Dziewczęta SP Komorniki   I miejsce 
    Chłopcy SP Komorniki    III miejsce 
    Opiekunowie: Agnieszka Kuster, Sebastian Jakrzewski
  • SCHOOL DANCE

    16.06.2014
     
    W minionym tygodniu naszą szkołą rządziła muzyka i taniec. Po raz pierwszy odbył się Konkurs Tańca SCHOOL DANCE. Sprawił dużo radości, zarówno uczestniczącym w konkursie, jak i oglądającym taneczne zmagania. Poziom występujących był wysoki i jury miało nie lada kłopot, aby wybrać najlepszych:
         KATEGORIA: SOLIŚCI
    KLASY 0-1:
    1 .Jakub Sroczyński 1 b
    2 .Magda Michałowska 0 c
    3.Gabrysia Gładysiak 1 b
    KLASY 2-3:
    1.Ola Siekańska 3 f
    2.Weronika Drożdżyńska 3 d
    3.Julia Kaźmierczak 3 b
    Wyróżnienia: Natalia Dominiak 3 f, Maja Kaczmarek 2 a, Patrycja Nowicka 3 a, Anna Sosnowska 3 b
    KLASY 4-6:
    1.Oliwia Mieczkowska 6 d  oraz Maria Zabłocka 4 b
    2.Dominika Plenzler 5 c
    3.Kamila Narożna 6 a oraz Bartek Gośliński 5 a
     
               KATEGORIA: ZESPOŁY
    KLASY 0-1:
    1.Michalina Nowak, Nadia Siwińska 0 e
    2.Natalia Płachecka, Nela Rajtar, Maja Frąckowiak 0 d
    3.Kuba Iskra, Michalina Mikołajczyk, Oliwia Zaremba, Kuba Sosiński, Damian Iskra, Julia Łuczak,  
       Michał Pogorzelski, Gosia Łakoma 0 a
    Wyróżnienie: Ewelina Pomorska, Wiktoria Gończałow-Hakało 1 b
    KLASY 2-3
    1.Emilia Adamczak, Nicole Tarent, Vanessa Weber, Hania Laurentowska, Maja Kaczmarek,
       Zosia Furmaniak 2 a
    2.Martyna Cudniewicz, Ania Hercka 3 d
    3.Zuzia Wyrwał, Zuzia Karpińska, Julia Wacławek, Marta Maciejewska, Jędrek Ratajczyk 2 b
    Wyróżnienia: Tosia Szymbarewicz, Natalia Janicka 2 c
         oraz Patrycja Cichowicz, Marianna Drzewińska 2 d
    KLASY 4-6:
    1.Julia Peksa, Ola Gajewska, Monika Michniak 6 d
    2.Zuzanna Janowska, Julia Jezierska, Martyna Drzewińska 5 a
    3.Hania Jaczun, Kornelia Stark 4 d
    Wyróżnienia: Zosia Przybylska, Weronika Judkowiak 4 a
        oraz Martyna Kościelska, Maria Gruszczyńska 5 a.
    Następny konkurs – za rok! A my tanecznym krokiem zmierzamy na wakacyjny wypoczynek ;) zdjęcia z konkursu
     
       Organizatorzy: Iwona Chruściel, Radosław Lubkowski

  • XVIII GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „ACH JAKIE TO PIĘKNE!, CZYLI MAGICZNY ŚWIAT BASNI ANDERSENA”

    16.06.2014
    13 czerwca 2014 roku nad J. Chomęcickim odbył się Gminny Konkurs Plastyczny. Co roku, od 18 lat, uczniowie ze szkół podstawowych naszej gminy spotykają się w przepięknym otoczeniu przyrody na konkursie, który cieszy się dużym powodzeniem.
    Młodzi artyści mają okazję wykazać się swoimi umiejętnościami plastycznymi , poznać piękno naszej gminy ( plener odbywa się co roku w innym miejscu ) i zawiązać nowe przyjaźnie.
    W tym roku uczniowie musieli poszukać i powiązać ze sobą baśnie Andersena z przepiękną scenerią leśnego jeziora. Trzeba przyznać, że jury miało ogromny problem, aby wyłonić zwycięzców. zdjęcia
    Zwycięzcy w klasach 1-3 :
    I miejsce – Kinga Bartkowiak , SP Chomęcice
    II miejsce – Zuzanna Matuszak, SP Plewiska
    III miejsce – Michał Przywecki , SP Komorniki

    Zwycięzcy w klasach 4- 6 :
    I miejsce – Małgorzata Kruk, SP Wiry
    II miejsce – Jan Wilak, SP Komorniki
    III miejsce – Anna Muzyka, SP Plewiska

    Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie , dlatego wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
    Organizatorzy konkursu:
    Iwona Jankowiak, Anna Kaczmarek, Agata Rochowiak

  • Good morning! Guten Tag! czyli Dzień Języków Obcych w naszej szkole!

    15.06.2014
    10 czerwca 2014r. obchodzony był w naszej szkole Dzień Języków Obcych, przygotowany przez nauczycielki języka angielskiegop. Martę Broniszewską i p. Katarzynę Maciąg oraz nauczycielkę języka niemieckiego p. Sandrę Skorupską. Na tę okazję uczniowie klas 4-6 mieli możliwość wysłuchania wyjątkowego koncertu, na którym można było usłyszeć piosenki w języku angielskim, niemieckim oraz hiszpańskim w wykonaniu  Julii Peksy, Zuzanny Michalskiej, Moniki Michniak, Marii Wojciechowskiej oraz Julii Nosek i Wiktorii Lemańskiej. Warto zaznaczyć, że wspomniane wokalistki wystąpiły również z tym samym repertuarem podczas Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Wirach, gdzie Julia Peksa, śpiewając piosenkę Adele, zajęła pierwsze miejsce.
    Po wysłuchaniu koncertu przedstawiciele klas walczyli o słodką nagrodę w konkursie na temat krajów anglo i niemieckojęzycznych. Klasami, które popisały się największą wiedzą, były 5b, 6b oraz 6d. Serdecznie gratulujemy im wiedzy.  Zapraszamy na przyszłoroczny konkurs. zdjęcia

        opracowała
          Katarzyna Maciąg
  • Sukcesy naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego ALBUS 2014 !

    15.06.2014
    8 maja 2014r. o bardzo wczesnej porze  nasi uczniowie zmagali się z testem z języka angielskiego. Musieliśmy trochę poczekać na jego wyniki, jednakże nasze czekanie opłaciło się, ponieważ nasi uczniowie spisali się znakomicie. Miło nam zakomunikować, że najlepiej napisali:
    • Klasy IV  (2828 uczestników)
    Jan Kaczmarski (IVB)  - 3 miejsce
    - Oliwia Stronczyńska (IVC) – 9 miejsce
    - Marta Kuster (IVD) – 10 miejsce

    •     Klasy V  (2959 uczestników)

    - Jan Majchrzak (VA) – 5 miejsce
    - Jan Wilak (VA) -  7 miejsce

    • Klasy VI  (2371 uczestników)

    -  Artur Frankiewicz ( VIA) – 8 miejsce

    Jesteśmy z Was dumni, serdeczne gratulacje!
        opracowała
              Katarzyna Maciąg 
  • TALENT PŁYWACKI W NASZEJ SZKOLE

    14.06.2014
         
    Z okazji Dnia Dziecka na basenie „Chwiałka” Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji odbyły się już po raz 32 zawody pływackie. Jest to jedna z największych tego typu imprez w Wielkopolsce. W zawodach wzięło udział 450 młodych sportowców. Najlepsi zdobyli puchary i nagrody. Niezmiernie ucieszył nas fakt, że w gronie zwycięzców znalazła się uczennica klasy 1c naszej szkoły: Patrycja Michniak. Zwyciężyła ona w swojej kategorii wiekowej na dystansie 25m grzbietem.
           Uczennicy życzymy wytrwałej pracy nad szlifowaniem swojego talentu i jeszcze wielu, wielu zwycięstw.
                    R. Janiszewska
  • ZACHWYCAJĄCA KOTLINA KŁODZKA

    W poniedziałek, 9 czerwca, klasy 4a i 4d wyruszyły na trzydniową wycieczkę szkolną. Celem podróży był niezwykle malowniczy rejon Kotliny Kłodzkiej. W trakcie wędrówki uczestnicy mieli możliwość przejścia przez skalne labirynty Błędnych Skał, obejrzeć przepięknie rzeźbione (przez wodę i wiatr) skały, a także podziwiać piękno krajobrazu. Uczniowie przeszli jedną ze znanych tras Gór Stołowych, gdzie podziwiali magiczny świat skał i form skalnych, zdobyli również najwyższy szczyt tych gór - Szczeliniec Wielki (919 m n. p. m.).  Przewodnik przybliżył dzieciom legendy i opowieści związane z górami, a także ciekawostki, m.in. informacje o nagrywaniu filmu „Opowieści z Narnii” w Górach Stołowych. To nie wszystkie atrakcje, które spotkały nas podczas wycieczki.
    Mamy nadzieję, że kiedyś tam wrócimy, ponieważ jesteśmy pod wielkim wrażeniem tej części Polski.
    Dziękujemy bardzo przewodnikowi panu Maciejowi za pokazanie nam malowniczych terenów ziemi kłodzkiej, za wspólna zabawę na dyskotece, a także za czas spędzony przy iskrzących drwach i płomieniach ogniska. zdjęcia
      
    Opinie uczniów o wycieczce:
    Najbardziej w pamięci utkwiło mi ruszanie wielkim głazem (kołyską). Hanna Jaczun
    Pamiętam uradowaną minę dziewczyn, gdy dostałyśmy wspaniały pokój. Amelia Wróblewska
    Najciekawsza była trasa ze Szczelińca w dół i Twierdza Kłodzka. W pamięci zostaną mi na długo chodniki minerskie.Stasiu Fiedler
    W Kotlinie Kłodzkiej było fantastycznie. Bardzo podobało mi się na Szczelińcu, gdy wchodziliśmy do piekiełka, czyśćca i nieba. Martyna Peksa
    Bardzo utkwił mi w pamięci pan przewodnik. Lubił śpiewać piosenki. Kornelia Stark
    Na trzydniowej wycieczce najbardziej podobało mi się chodzenie po górach. Na pewno zapamiętam Twierdzę Kłodzką. Chodziliśmy po długich i oświetlonych korytarzach. Marta Kuster
    Na wycieczce zjadłam pierwszego w życiu oscypka. Maria Fabiańska
    Najbardziej podobało mi się w Twierdzy Kłodzkiej. Szliśmy małym tunelem, który był szeroki na 75 cm, a wysoki na 1 metr. Weszliśmy też na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Joanna Kliks
    Na Szczelińcu podziwiałem piękne widoki i widziałem bardzo ciekawe skały, które przypominały różne zwierzęta. Kamil Kaczmarek
    Najbardziej podobały mi się legendy o Karkonoszu opowiadane przez naszego przewodnika. Filip Sadłocha
    Mnie w pamięci utkwiło śpiewanie na dyskotece piosenki „Makumba” zespołu Big Cyc. Konstanty Łukasiewicz
    Opiekunowie: Ewelina Krzysztoń, Agnieszka Kuster, Mateusz Woźniak, Sebastian Jakrzewski
  • Wyróżnienie dla Kornelii Stark w VIII Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną i Scenariusz Filmowy „Nie tylko na scenę”

    12.06.2014
     
    Kornelia Stark, uczennica klasy IV d, napisała scenariusz teatralny pt. „Magiczny zamek” i postanowiła zaprezentować swój talent pisarski w VIII Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną i Scenariusz Filmowy „Nie tylko na scenę”. Konkurs ten przeznaczony był dla młodych dramaturgów i scenarzystów do 21 roku życia. 18 maja 2014 r. jury w składzie: Antoni Baniukiewicz, Radosław Figura, Justyna Ścibor po przeczytaniu 30 prac w dwóch kategoriach wiekowych postanowiło przyznać Kornelii wyróżnienie. Gratulujemy i cieszymy się bardzo z sukcesu czwartoklasistki.  Nagrodą dla Kornelii będą trzydniowe warsztaty teatralne, na których będzie miała możliwość kontaktu i współpracy z profesjonalnymi twórcami, reżyserami i aktorami teatralnymi, jak również z rówieśnikami – młodymi twórcami. Całość finansowana jest przez Ministerstwo Kultury.
    Informacje o konkursie znajdą Państwo na stronie:
    Zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem:
    Ewelina Krzysztoń
  • Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas II i III „Mistrz matematyki 2014”

    12.06.2014
           
    Cele konkursu: popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych, stworzenie możliwości sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności, rywalizacji w dziedzinie matematyki, promocja uczniów biorących udział w konkursie.
             Uczniowie klas II i III przystąpili w dniu 5 czerwca 2014 r. do szkolnego konkursu matematycznego „Mistrz matematyki”. Wzięło w nim udział 37 uczniów z klas trzecich i 29 drugoklasistów. 66 młodych  matematyków zakwalifikowało się do finału, po  uzyskaniu 60% ogólnej liczby punktów w etapie klasowym.
    Finaliści rozwiązywali w ciągu 60 minut 20 zadań za  1, 2 i 3 punkty.
             Były to zadania problemowe, niestandardowe i łamigłówki matematyczne. Należało wykazać się umiejętnością rozwiązywania problemów i logicznego myślenia . Cieszy nas fakt, iż co roku rośnie liczba uczniów potrafiących zastosować  powyższe umiejętności.

    „Mistrzami matematyki”
    zostali:

    Krzysztof Artiemjew II b
    Julia Frankiewicz III c
    Natalia Maciuszonek III d
    Aleksandra Siekańska III f

     w klasach drugich:
    II miejsce: Jan Pachla II a
    III miejsce: Mateusz Dymek II d

    w klasach trzecich:
    II miejsce: Rafał Owczarek III f, Michał Kreis II d
    III miejsce: Justyna Jankowiak III e, Filip Jarzębowski III c

    Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
    Gratulujemy zwycięzcom!
    Organizatorki:
    Dorota Błaszczyk, Renata Janiszewska, Katarzyna Proch
  • Wygrana na turnieju w Niemczech

    Miło mam poinformować, że Julia Czempińska, uczennica naszej szkoły, w niedzielę 8 czerwca, w niemieckiej miejscowości Bad Kreutznach na Międzynarodowym Turnieju IV. Gebr. Oberst Gedachtnisturier zdobyła srebrnymedal i tym samym przyczyniła się do tego, że Klub z Polski zdobył drużynowo mocne 3 miejsce. 
    Serdecznie gratulujemy młodej zawodniczce i życzymy jej dalszych sukcesów. Powodzenia w następnych rozgrywkach! 
  • „Jak drugoklasista chciał zostać strażakiem”

    09.06.2014
    „Mają tu strażacy samochód czerwony.
    Na szerokich kołach czarne lśnią opony.

    Mają sprzęt strażacki, bogaty, nie skąpy:
    drabiny, gaśnice, sikawki i pompy.

    Wszystko zawsze działa sprawnie jak należy.
    A strażacy tutaj – to sam kwiat młodzieży.”
    Pewnie niejeden chłopak marzy, tak jak Wojtek, by zostać strażakiem. Swoje marzenia niedawno mogli – choć trochę- spełnić drugoklasiści. Pojechaliśmy do Szkoły Aspirantów Straży Pożarnej w Poznaniu. Uczniowie przypomnieli sobie numery alarmowe, opowiadali,  jak należy zachować się w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. W sali ratownictwa medycznego udzielaliśmy pierwszej pomocy. Oglądaliśmy wozy i sprzęt strażacki. Na zakończenie fantastycznej wycieczki, każdy mógł – jak prawdziwy strażak- lać wodą z węża, co wcale nie jest takie łatwe! Będzie co wspominać! Dziękujemy panu Słowińskiemu, dzięki któremu mogliśmy tam pojechać! zdjęcia
                  
    Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel
  • Klasa 1c na swoim Pierwszym Rodzinnym Rajdzie Pieszym

    09.06.2014
    Jak spędzić wolny czas w piękne, słoneczne, sobotnie przedpołudnie? Możliwości zapewne jest wiele, ale rodzice dzieci z klasy 1c postanowili spędzić go na wspólnym wędrowaniu ze swoimi pociechami. Wyruszyliśmy na spacer po Komornikach. Znane i mniej znane, ale urokliwe zakątki naszej wsi przybliżali nam młodzi przewodnicy ze Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego - PTTK wraz z opiekunką  - panią Iwoną Jankowiak.
            Na początku udaliśmy się w kierunku Wir, gdzie w dolinie rzeczki Wirynki obejrzeliśmy niedokończoną budowę mostu, nazywanego przez mieszkańców Mostem Żydowskim. Obiekt ten pochodzi z czasów II Wojny Światowej. Miała tu powstać część autostrady Berlin – Poznań, a przy jej budowie pracowali przymusowo Żydzi.
    Potem wróciliśmy do centrum Komornik. Tu chwilę zadumy mieliśmy na cmentarzu parafialnym. Pani Iwonka wspomniała ludzi zasłużonych dla Komornik, takich jak panowie: Stanisław Nowak, Benedykt Wieloch, czy Antoni Jakubowski. 
               Obejrzeliśmy też najstarszy na cmentarzu, pochodzący z 1845 roku pomnik nagrobny dawnego właściciela Komornik – Marcina Goldmana. Był on wraz z księdzem Stanisławem Gajerowiczem ( również pochowanym na miejscowym cmentarzu) fundatorem szkoły w Komornikach, której budynek stojący do dzisiaj przy ulicy Pocztowej obejrzeliśmy jako kolejną atrakcję podczas naszego rajdu.
    Następnym celem wyprawy był Kościół Parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła. Poznaliśmy jego historię i najciekawsze obiekty, które warto obejrzeć wewnątrz kościoła ze  względu na ich wartość historyczną i artystyczną. Chwilę zatrzymaliśmy się przy grobach dawnych proboszczów komornickich, a szczególnie patrona Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej – księdza Ksawerego Malinowskiego.
             Po opuszczeniu terenu wokół kościoła ruszyliśmy ulicą Kościelną w kierunku ulicy Poznańskiej i zatrzymaliśmy się przy Ogrodzie Pamięci. Obejrzeliśmy między innymi Krzyż Jubileuszowy i głaz upamiętniający lokację Komornik.
    Wyruszyliśmy dalej przejściem podziemnym pod ulicą Poznańską na ulicę Młyńską. Tu, na skrzyżowaniu z ulicą Zakładową, pod pięknymi topolami, zrobiliśmy sobie przystanek, aby wysłuchać opowieści o bobrze „grasującym” na posesji jednego z naszych młodych przewodników. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tym największym na terenie Polski chronionym gryzoniu.
    Poznaliśmy też gwarową nazwę miejsca, w którym przystanęliśmy. Odcinek ulicy Zakładowej, od Młyńskiej do Stawnej, starsi mieszkańcy Komornik nazywali Głębokajdą, od istniejącego w tym miejscu kilkanaście lat temu głębokiego jaru.
           Ostatnim przystankiem naszego rajdu był plac w centrum Komornik przed restauracją „Aleksandra”. W miejscu obecnego parkingu stała kiedyś kuźnia i dom kowala. Obok była studnia, z której czerpali wodę zarówno mieszkańcy wsi jak i przejezdni, zatrzymujący się w karczmie stojącej przy placu ( dzisiaj w budynku dawnej karczmy z 1890 roku mieści się restauracja „Lawendowy Zakątek”)
             Po przejściu przeszło czterokilometrowej trasy, wszyscy uczestnicy rajdu w doskonałych humorach udali się do najnowszego lokalu gastronomicznego w naszej wsi: Restauracji Pizzerii „Armando”. Tu posililiśmy się doskonałą pizzą, wymieniliśmy uwagi
    na temat rajdu oraz zaczęliśmy planować przyszłoroczny rajd, gdyż chcemy, aby wspólne rodzinne wędrówki stały się tradycją naszej klasy.
          Bardzo dziękuję za wytrwałość i mile spędzony czas wszystkim uczestnikom rajdu, zarówno dzieciom jak i ich rodzicom oraz pani Iwonce Jankowiak i młodym przewodnikom za przybliżenie nam tajemnic Komornik i poświęcony czas. zdjęcia

    Wychowawczyni klasy 1c
    Renata Janiszewska
                                              
  • Szkolny Festyn Rodzinny

    08.06.2014
    W ostatnią sobotę maja w godzinach od  9:00 do 12:00 na boiskach przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach odbył się Szkolny Festyn Rodzinny. Już po raz drugi zaprosiliśmy naszych uczniów wraz z najbliższymi do wspólnej zabawy.
     
      Podczas imprezy zarówno dzieci, jak i dorośli, przy dźwiękach muzyki, uczestniczyli w konkurencjach sportowych. Każdy, kto chciał zdobyć Puchar Dyrektora Szkoły, musiał wykazać się precyzją w trafianiu do celu, rzucie kaloszem, skocznością, a także celnością strzału do bramki i rzutu do kosza. Uczestnicy walczyli o tytuł: Super Babci, Super Dziadka, Super Mamy, Super Taty, Super Dziewczynki i Super Chłopca. Wszyscy startujący, za udział w zabawie, otrzymali drobny upominek.
      Najwięcej atrakcji przewidziano oczywiście dla najmłodszych, którzy mogli poskakać na dmuchanych zamkach, odbyć przejażdżkę segway’em, postrzelać z łuku. Ogromną popularnością cieszyły się bańki mydlane, które, dzięki naszym pociechom, przez trzy godziny unosiły się po komornickim niebie. Ponadto dzieci korzystały z placu zabaw, fotografowały się z misiem pandą, malowały twarze i zaprzyjaźniały się z kozami, które tego dnia zawitały na szkolne podwórko. Wszyscy, którzy zgłodnieli, mogli zakupić ciepły posiłek, napoje oraz lody.
      Niewątpliwie ogromną atrakcją był również występ zespołu „Szreniawa”, który przepięknym tańcem i śpiewem rozpoczął nasze rodzinne świętowanie. Był on dla wszystkich tym większą atrakcją, że występowali uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły.
      Pogoda w dniu Festynu dopisała, a wszyscy obecni bawili się doskonale. Można to było wywnioskować z uśmiechniętych twarzy, licznych okrzyków dopingujących i zagrzewających do walki oraz oceny, którą nasi goście wystawili na koniec na linii zadowolenia. zdjęcia
      Drugi Szkolny Festyn Rodzinny jest już historią, ale jego zorganizowanie nie byłoby możliwe bez Sponsorów. Serdecznie dziękujemy za wsparcie:
    • Stowarzyszeniu Kultury Fizycznej „Sportowe Komorniki”
    • Starostwu Powiatowemu
    • Wszystkim Rodzicom
    • firmie Wirenka
    • firmie Delicjusz
    • pp. Pawłowi i Danucie Wiśniewskim
    • panu Szymonowi Jakóbczykowi „Arty-party”.
           Podziękowania kierujemy również do osób, które bezinteresownie zaangażowały się w przygotowanie imprezy:
    • artystów z Zespołu Pieśni i Tańca „Szreniawa” działającego przy Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
    • pani pielęgniarki Jolanty Matusik
    • pań dietetyk.
     

       Tekst: Katarzyna Samelska
           Zdjęcia: Renata Janiszewska, Luiza Jurkowska 
  • Zielona szkoła w Jeziorach

    08.06.2014
    W dniach 19-20 maja br. klasa VIb pod opieką pań Joanny Łukomskiej i Marty Broniszewskiej wyjechała na zieloną szkołę do Jezior. Miejscem zakwaterowania uczniów była Stacja Ekologiczna UAM. W pierwszym dniu pobytu  uczniowie wybrali się na wycieczkę pieszą do Mosiny Pożegowa w celu zwiedzenia wieży widokowej.
     
    Po wyczerpującym rajdzie uczniowie regenerowali swoje siły podczas zabawy w podchody w pobliskim lesie oraz wspólnym wieczornym grillowaniu.
     
    W drugim dniu pobytu w Jeziorach, wybraliśmy się na wycieczkę pieszą do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Uczniowie mieli okazję poznać życie i działalność tego wybitnego podróżnika i pisarza. Po uczcie duchowej, przyszedł czas na ucztę dla podniebienia w pobliskiej lodziarni. Po powrocie do Jezior, uczniowie spędzili czas na grze w piłkę nożną i siatkówkę. Wszyscy zgodnie przyznali, że był to bardzo udany wyjazd, który był miłym akcentem podsumowującym wspólne chwile spędzone w szkole podstawowej.
    Opracowała:
    Marta Broniszewska
  • Ogólnopolski konkurs przedmiotowy - Panda 2014.

    08.06.2014
    Na początku kwietnia br. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu matematycznego PANDA. Wzięło w niej udział 18 uczniów. Konkurs był podzielony na kategorie wiekowe i składał się z 30 pytań, które niejednemu dorosłemu mogłyby sprawić problem. Konkurs miał formę testu i do każdego pytania były cztery warianty odpowiedzi spośród których tylko jedna była poprawna. 
    Uczniowie z naszej szkoły przywiązują dużą wagę do rozwijania swoich umiejętności matematycznych. Wiedzą, że uczą się nie dla ocen, ale dla wiedzy i samorealizacji. Doskonałym dowodem na to, jest zdobywanie przez nich wysokich miejsc w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach matematycznych. 
    Wojtek Majewski  rozwiązał wszystkie zadania prawidłowo i zajął 1 miejsce w kraju oraz uzyskał tytuł laureata konkursu podczas tegorocznej edycji konkursu. Otrzyma dyplom grawerowany i nagrodę książkową.
    Również bardzo dobrym wynikiem może się pochwalić Jan Majchrzak  z klasy 5a i Helena Masłowska z klasy 6d, którzy rozwiązując 93 % zadań  zajęli 5 miejsce w kraju w swoich kategoriach wiekowych (dyplom laureata i nagroda książkowa).
    Kajetan Daroch  z klasy 4c rozwiązał 92 % zadań i zajął 6 miejsce w kraju (dyplom laureata i nagroda książkowa).
    Uczniowie wyróżnieni w tym konkursie  (rozwiązali 87% zadań ) to:
    1. Antoni Rajtar z klasy 4a
    2. Ania Kuska z klasy 6d
    3. Jakub Żytliński z klasy 6d​

    Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
    Nauczyciele matematyki

    • Gminny Konkurs Matematyczny dla klas V „Uczeń Pitagorasa”

      08.06.2014
      Dnia 3 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej w Wirach obyła się IX edycja Gminnego Konkursu Matematycznego dla klas V „Uczeń Pitagorasa”.  Do rywalizacji stanęli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Komorniki.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów w etapie szkolnym: Jan Majchrzak, Aleksandra Kamionka i Adam Garczarek. Dzieci rozwiązując zadania, musiały wykazać się logiką matematyczną oraz umiejętnością rozwiązywanie problemów. Mimo, iż zadania nie należały do najłatwiejszych, uczeń naszej szkoły - Jan Majchrzak z klasy 5a zdobył I miejsce, a pozostali zajęli miejsca tuż za podium. Cieszymy się z osiągnięć uczniów naszej szkoły i serdecznie im gratulujemy. 
      Nauczyciele matematyki
    • Dzień Sportu Szkolnego

      04.06.2014
         W poniedziałek, 2 czerwca 2014r. w naszej szkole nauczyciele wychowania fizycznego jak każdego roku zorganizowali Dzień Sportu połączony z Dniem Dziecka. W programie imprezy znalazły się rozgrywki sportowe przeprowadzone na poziomach dla klas IV - VI. Były to mecze piłki nożnej dla chłopców, piłki ręcznej dla dziewcząt i sztafeta. Jednym z punktów imprezy był również mecz piłki nożnej nauczyciele - uczniowie. Zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień. zdjęcia

      Wyniki rywalizacji:
      Klasy IV                    Klasy V                     Klasy VI
      I miejsce                       4a                             5a                   6a
      II miejsce                     4d                        5c,5b,5d                6c
      III miejsce                    4c                                                    6d
      IV miejsce                     4b                                                    6b

      Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców:
      I miejsce – puchar, dyplom, słodycze
      II - IV miejsce –  dyplom, słodycze

      Organizatorzy: Agnieszka Kuster, Angelika Włodarczak, Sebastian Jakrzewski, Tomasz Nowaczyk
    • Wizyta w Ośrodku Edukacji Leśnej w Czeszewie

      Dnia 04.06.2014r dzieci z klasy 0b i 0c wyjechały do Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie.  Uczniowie zapoznali się z historią budynku, obejrzeli stare biuro leśniczego, makietę prezentującą walory przyrodnicze uroczyska i rezerwatu „Czeszewski Las”. Wielu emocji dostarczyła instalacja edukacyjna „Rzeka”, która prezentuje przestrzenny model koryta rzeki, zbudowany z materiałów naturalnych. Dzieci poprzez napełnianie wiaderek wodą, wspólnymi siłami uruchomiły bieg strumienia . Dzięki edukacyjnej zabawie uświadomiły sobie, jaką ważną funkcję pełni rzeka w życiu ludzi, zwierząt i roślin.
      Przy ośrodku edukacyjnym funkcjonuje prom „Nikodem”, którym popłynęliśmy na drugi brzeg Warty, aby zwiedzić ścieżki edukacyjne „Stare Dęby” i „Starorzecze”. Obejrzeliśmy min. „Kamień Sienkiewicza”, starorzecze „Mała Starucha”, ślady bytności bobrów oraz nadrzeczne łęgi. Po wyczerpującej wyprawie udaliśmy się na pole biwakowe, gdzie wspólnie upiekliśmy nad ogniskiem kiełbaski. Spożywanie posiłku wśród drzew, śpiewu ptaków i szumu wody, zapewniło wszystkim niezapomnianych wrażeń. zdjęcia
      Serdecznie dziękujemy Panu podleśniczemu Hubertowi Przybylskiemu za przeprowadzenie wspaniałych zajęć.
                      Organizatorzy: Zofia Stefanowska, Anna Wiśniewska
    • WYNIKI KONKURSU „JUNIOR W DRUKU" MAJ/CZERWIEC

      04.06.2014
      Ostatni w tym roku szkolnym konkurs „Junior w druku" za nami. Była to ostatnia szansa na otrzymanie bezpłatnie wydrukowanych gazetek szkolnych na prawdziwym prasowym papierze. Z przyjemnością informujemy, że nasza redakcja zwyciężyła. Dziękujemy wszystkim za głosy.
      Poniżej znajduje się link do elektronicznej wersji gazetki:
      Redakcja „NA PRZERWIE II”
    • Rodzinne radosne spotkanie

      02.06.2014
      W czwartek, 29 maja uczniowie z klasy II a zaprosili do szkoły gości, aby w radosnym nastroju wspólnie spędzić czas. Były babcie, dziadkowie, mamusie, tatusiowie, siostrzyczki, bracia, ciocie i wujkowie... pełna widownia.  Na tę okoliczność drugoklasiści przygotowali humorystyczne przedstawienie o Czerwonym Kapturku i o babcinym ogródku. Nie mogło zabraknąć tanecznych rytmów i radosnych piosenek. Wszyscy bardzo się starali zachwycić swoim talentem najbliższych. Brawa, całusy i uściski najbliższych to najlepszy dowód na to, że bardzo się podobało i spotkanie  wyśmienicie się udało. zdjęcia
      Dorota Błaszczyk
    • VI Międzyszkolny Konkurs Wokalny

      02.06.2014
      „Piosenki Srebrnego Ekranu”
      Komorniki 2014
      W piątkowe popołudnie, 23 maja ze szkolnej estrady rozbrzmiewały przeboje znane z filmów i seriali w wykonaniu solistów  ze szkół z Chomęcic, Czapur, Lubonia, Plewisk, Wir oraz Komornik. 
      Dzięki naszemu spotkaniu mogliśmy zapoznać młodą publiczność z dawnymi szlagierami takimi jak: „Już taki jestem zimny drań” z filmu pt. „Pieśniarz Warszawy” , temat przewodni z filmu pt. „Ada, to nie wypada”, czy „Ach, jak przyjemnie” z filmu pt. „Paweł i Gaweł”. Prezentowano także współcześnie znane i popularne piosenki, m.in. „Mam tę moc” („Kraina Lodu”), „Kolorowy wiatr” ( „Pocahontas”). Jury przewodniczyła pani Dorota Czerwińska,pedagog emisji i fizjologii głosu, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena w Poznaniu oraz solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu. Prezentacje estradowe oceniali także pani Izabela Frąckowiak solistka zespołu wokalnego działającego przy GOK w Komornikach oraz pan Paweł Wiśniewski, absolwent szkoły muzycznej, perkusista. Oceniano  umiejętności wokalne, muzykalność, dobór repertuaru i oddanie klimatu piosenki. 
       Zaprezentowało się łącznie 30 uczniów o wysokich uzdolnieniach wokalnych. Przygotowanie występujących solistów było zachwycające i pozwoliło dostarczyć zebranej publiczności niezapomnianych wrażeń. W trzech grupach wiekowych jury nagrodziło pamiątkowymi statuetkami najlepsze wykonania, a każdy wokalista otrzymał pluszową przytulankę i dyplom. Nagrodą główną GRAND PRIX została wyróżniona Julia Peksa ze Szkoły Podstawowej w Komornikach za najpiękniejszą interpretacje piosenki pt. „Ruchome piaski” („ Nocne graffiti”).zdjęcia
      Konkurs „Piosenki srebrnego ekranu” był kolejną możliwością rozpoznania w młodym człowieku zdolności muzycznych.
      Życzymy wszystkim dalszego rozwijania skrzydeł i życia pasją, a w przyszłości życia z pasji.
      Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Komornikach za sfinansowanie nagród w konkursie.

      Wyniki:
      Nagroda główna
      GRAND PRIX
      Julia Peksa „Ruchome piaski” SP Komorniki

      Klasy 0-I

      I miejsce:   Jan Murawa „Już taki jestem zimny drań' SP Czapury
      II miejsce: Oliwia Szwarc „Księżyc raz odmłodził staw” SP Plewiska
      III miejsce: Adam Narowski „Jak rozmawiać trzeba z psem” SP Czapury
      Wyróżnienie: Karolina Kistowska  SP Chomęcice

      Klasy II-III

      I miejsce:    Michalina Pilżys „Mam tę moc”SP Komorniki
      II miejsce:  Emilia Loba „Wkręceni. Nie ufaj mi.” SP Chomęcice
      III miejsce: Aleksandra Kazikowska „Chłopiec z gitarą” SP Plewiska
      Wyróżnienia: Wiktoria Tom „Chłopiec z gitarą” SP Chomęcice

      Klasy IV-VI

      I miejsce:  Julia Szczepaniak „Nim nastanie znowu świt” SP Czapury
      II miejsce: Julia Mielcarska „Modlitwa Esmeraldy” SP Czapury
      III miejsce: Karol Konik „Hallelujah” SP Wiry
                                                                             Organizatorzy konkursu:
                      Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel, Radosław Lubkowski Katarzyna Proch
    • WARSZTATY ARTYSTYCZNE W DOPIEWCU

      02.06.2014
      28 maja 2014 r. uczniowie naszej szkoły , jak co roku, wzięli udział w warsztatach artystycznych w Szkole Podstawowej w Dopiewcu. Tegoroczne hasło warsztatów „Czerwone maki na Monte Cassino – nigdy więcej wojny” były elementem projektu edukacyjnego Gminy Dopiewo związanego z obchodami 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie , klas I – III ,  mieli za zadanie wykonać w różnych technikach kwiaty – symbole maków spod Monte Cassino. Uczestnicy zajęć wykazali się ogromną pomysłowością, pracowitością i wytrwałością w dążeniu do celu. zdjęcia
      Iwona Jankowiak i Anna Kaczmarek
    • „Zielona Szkoła"- bawimy się poza murami szkoły

      01.06.2014
      28.05.2014r.  klasa V a  wyjechała na „Zieloną  Szkołę". Przez  3  dni  domem dla  22  uczniów  był  ośrodek Sielawa  w Chrzypsku Wielkim. Kilkudniowy  pobyt poza  murami  szkoły  dostarczył  wszystkim  bogatych  i  niezapomnianych  wrażeń.
      Na  terenie  ośrodka  niewątpliwą  atrakcją  był zjazd na linie, ścianka wspinaczkowa, strzelanie z łuku i z markera paintballowego. Wielu  emocji  dostarczyła gra terenowa. W trakcie pokonywanej trasy uczestnicy musieli wykonywać przygotowane przez obsługę zadania, które wymagały od drużyn komunikowania się i rozwiązywania wspólnie problemów (były to zagadki oraz zadania z elementami logiki, znajomości przyrody, posługiwania się mapą i kompasem, wykrywaczem metali, poszukiwanie skarbu).
      Największą atrakcją był jednak pobyt w parku linowym w Opalenicy.
      Wyjazd  całej  klasy  to  wspaniała  okazja  do   integracji   zespołu  klasowego, a kilkudniowy  pobyt  poza  domem, bez  mamy  i  taty, to dobra  „szkoła"  samodzielności, zaradności. „Zielona  Szkoła" to  wdrażanie  młodych  ludzi  do  umiejętnego, przyjemnego i  pożytecznego  spędzania  wolnego  czasu. zdjęcia
      Ewelina Krzysztoń, Agnieszka Kuster