poniedziałek, 25 sierpnia 2014

październik 2013

  • Mini Playback Show

    • 24.10.2013
      W dniach 21-23 października 2013r. w naszej szkole odbył się Mini Playback Show. Uczniowie z klas 0 – III prezentowali się naśladując i imitując śpiew różnych wokalistów z polskich i zagranicznych list przebojów.
      Mini Playback Show, to konkurs mający na celu  zaprezentowanie różnorodnych gatunków muzycznych i dostarczenie uczniom radosnych przeżyć w obcowaniu z muzyką. Uczestnicy Show zapewnili publiczności niesamowite wrażenia wzrokowe i słuchowe dzięki niespotykanej mieszance stylów i talentu najsławniejszych artystów znanych ze szklanego ekranu.
      Publiczność również wspierała uczestników naszego przeglądu wspólnym śpiewem, słowami otuchy oraz gromkimi brawami. Jury oceniało takie elementy jak: dobór utworu, stylistykę wykonawcy, choreografię oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się ogromne gratulacje. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym chętnych nie zabraknie.Laureaci i wyróżnieni.
      Organizatorzy: Marta Maciejewska, Agnieszka Łysak Anna Kaźmierczak, Gabriela Ukaszewska, Iwona Chruściel, Magdalena Kaźmierczak.

    Ogólnopolski konkurs Alfik Matematyczny 2013

    • Edycja XIX
       W środę 27 listopada 2013 odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny.
      Termin zgłoszeń do XIX edycji upływa 4 listopada 2013r.
      W tym roku konkurs został wzbogacony o dodatkowe nagrody i upominki oraz zostały uproszczone karty odpowiedzi. Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste. Patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska. Każdy uczestnik konkursu jest jednocześnie uczestnikiem programu Łowimy Talenty 2013/14.
      O szczegółach konkursu ALFIK MATEMATYCZNY czytaj na stronie http://jersz.pl/contest,4,tab_5.html
      Koordynatorzy konkursu:
      Dorota Błaszczyk (kl. II, III)
      Jolanta Nowaczyk, Elżbieta Gęsior, Joanna Łukomska (kl. IV- VI)

    Piękno poezji Wisławy Szymborskiej w interpretacji naszych uczniów

    • 26.10.2013
      Wśród uczniów  naszej szkoły nie brakuje uzdolnionych recytatorów, o czym można się przekonać, śledząc ich wyniki i osiągnięcia w konkursach, w których chętnie biorą udział. 26 października w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu  odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski poświęcony poezji Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem młodzieży z terenu całego powiatu i zgromadziło 35 uczestników ze szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Kaczmarek, Kalina Kreis, Martyna Nowicka, Jan Wilak.
      Jak zapewniali jurorzy, wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny.
      Uznanie jury i II miejsce w zmaganiach recytatorskich zdobyła Marta Kaczmarek i jej interpretacja wiersza „Jak ja się czuję?”.
      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
      Ewelina Krzysztoń, Joanna Majewska
        

    Dzień Papieski

    • 25.10.2013
      18.10.2013
      W naszej szkole odbył się kolejny już „Dzień Papieski” pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.
      Uczniowie klas 0-III mieli możliwość oglądania prezentacji multimedialnej na temat Papieża Polaka. Śpiewaliśmy wspólnie Jego ulubioną pieśń pt.: ”Barka”. Dzieci oglądały krótkie filmiki z rozmów bł. Jana Pawła II z dziećmi, co wzbudziło u nich bardzo duże zainteresowanie.
      Uczyliśmy się od papieża otwartości na drugiego człowieka, serdeczności i  dialogu. Przed Aulą szkolną wystawione zostały prace plastyczne dzieci na temat bł. Jana Pawła II.
      W trakcie spotkania wręczone zostały dyplomy za udział w szkolnym etapie II Wielkopolskiego Konkursu Poezji Religijnej: „Na ustach naszych zawsze Jego Chwała”.
      PP15
      Irena Małecka 

    F-16

    • 23.10.2013
      Chyba każdy uczeń potrafi rozpoznać dźwięk samolotów F-16, ponieważ niejeden raz te myśliwce przelatywały nad naszą szkołą. Mało kto ma jednak okazję zobaczyć je z bliska, a nawet dotknąć.
      Stacjonują one w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań- Krzesiny- miejscu dokładnie strzeżonym i niedostępnym dla ogółu. Nam jednak udało się zwiedzić jednostkę.

      16 października 2013r. klasy III D i VI D pojechały tam na wycieczkę.
      Pobyt w bazie rozpoczął się od prezentacji samolotu F-16. Później można było nie tylko obejrzeć, ale też założyć poszczególne części ubioru pilotów oraz poznać sprzęt wysokościowo- ratowniczy, który znajduje się w każdym samolocie. Największymi atrakcjami okazały się: wóz wojskowej straży pożarnej i symulator lotów F-16.  Chętnych, by usiąść za sterami nie brakowało, niestety tylko kilku osobom szczęście dopisało i znalazły się w replice kokpitu samolotu.
      Zarówno starsi, jak i młodsi, wyjeżdżali z jednostki bogatsi o nowe wrażenia i doświadczenia. Dodatkowe przeżycia wiązały się jeszcze z różnym wiekiem uczestników. Trzecioklasiści i szóstoklasiści na jednej wycieczce? Takie połączenie nieczęsto się zdarza :-)

      Dziękujemy bardzo rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację wycieczki.


             wychowawczynie: Diana Gołacińska i Katarzyna Proch

    Na żarty, lecz serio – Postaw na Korczaka

    • 23.10.2013
      W piątek, 11 października podczas obchodzenia Kolorowego Dnia Patrona, uczniowie naszej szkoły mieli okazję przetestować swoją wiedzę, biorąc udział w quizie Postaw na Korczaka. „Sprawdzian” przybrał formę teleturnieju, w który ochoczo angażowali się nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy klasówek. Stawka była niemała – cukierki! Ale nie takie byle jakie. Cukierki, o które toczyła się walka, zawodnicy musieli najpierw sami wylosować, próbując szczęścia w kole fortuny.
      Pełnienie ważnej funkcji zakręcenia kołem przypadło w udziale przewodniczącym klas. Kolejnym istotnym etapem było wybranie spośród uczniów trzech przedstawicieli, których zadaniem było „obstawianie” cukierkami wybranych pól z odpowiedziami: A, B, C lub D. Jurorzy nie byli jednak zdani tylko na siebie, ponieważ w quizie brała udział cała klasa. To od mocy argumentów dyskutujących, siły, uporu i wytrwałości w bronieniu własnych poglądów (nierzadko popartych rzetelną wiedzą) a także od nutki ryzyka podjętego przez graczy zależał ostateczny wybór odpowiedzi. Pola można było obstawiać minimalnie jednym, a maksymalnie pięcioma cukierkami, które w przypadku poprawnej odpowiedzi trafiały do klasowej puli nagród, a w razie błędu, przepadały bezpowrotnie. Asekuracja w grze, czyli postawienie tylko jednego cukierka dawała gwarancję ocalenia pewnej części nagrody, jednak odrobina hazardu – obstawienie większą liczbą słodyczy, wiązało się ze słodkim bonusem, którego część uczestników miała okazję skosztować. Quiz składał się z 20 pytań, a wiedzę niezbędną by odnieść w nim sukces, uczniowie zdobywali systematycznie na lekcjach, podczas pokazów filmowych i multimedialnych, biorąc udział w wystawach oraz aktywnie uczestnicząc w wyborze Janusza Korczaka jako patrona naszej szkoły.
      Do wzięcia udziału w quizie zachęcam wszystkich uczniów i rodziców. Przy odrobinie fantazji każdy może urządzić sobie teleturniej, z którego korzyść jest podwójna – nie tylko pogłębicie swoją wiedzę na temat Janusza Korczaka, ale także przekąsicie nieco słodkości, świetnie się przy tym bawiąc.
      Załączniki:

      Magdalena Kaźmierczak

    Osiągnięcie Uczennic Naszej Szkoły

    • W II Wielkopolskim Konkursie Poezji Religijnej
      Wśród finalistów konkursu znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Aleksandra Rumińska III C -w kategorii klas 0-III i Natalia Teklik V C – w kategorii klas IV- VI
      Gratulujemy!
      III etap odbędzie się– 16 listopada 2013 r. w LO Sióstr Urszulanek w Poznaniu
       Irena Małecka, Mateusz Woźniak

    Julia znów zdobyła medal!

    • 20.10.2013
      Na swoim terenie walczy się spokojniej. W niedzielę 20 października odbył się w Hali GOSiR "VI Turniej Zapaśniczy o Puchar Wójta Gminy Komorniki". Julia zdobyła srebrny medal w zapasach w stylu wolnym. Brawo!

    KOLOROWY DZIEŃ PATRONA

    • 17.10.2013
       
      W przededniu Dnia Edukacji Narodowej, 11 października 2013r., po raz pierwszy obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona – Janusza Korczaka. Pamięć o tym wielkim pedagogu, wychowawcy i przyjacielu dzieci postanowiliśmy uczcić w sposób nietypowy, zgodnie ze słowami piosenki śpiewanej kiedyś przez dziecięcy zespół „Gawęda”:
      „Czarne wrony, czarno kraczą
      W czarnych barwach widzą świat
      I na próżno im tłumaczą mądrzy ludzie już od lat:
      Zamiast krakać weźcie pędzel przemalujcie co się da
      Czarnych barw nie chcemy więcej
      Każdy w kolor gra!”
          Cała społeczność szkolna zagrała w tym dniu „w kolory”. Uczniowie z poszczególnych klas oraz ich wychowawcy ubrali się w wyróżniające ich barwą stroje. Zamiast typowych lekcji były pokazy, warsztaty, gry, filmy i prezentacje artystyczne, czyli – dla każdego coś miłego, ciekawego, kolorowego. Życiorys Janusza Korczaka, wiadomości o jego działalności i poglądach, zgłębiały dzieci podczas warsztatów: „Linia czasu” lub „Mapa myśli”, grając w grę edukacyjną  „Postaw  na Korczaka”, oglądając film i prezentację o Korczaku oraz  biorąc udział w quizie. Dorośli czytali dzieciom  różnorodne książeczki, także te tematycznie związane z  postacią  naszego Patrona. Dziecięce marzenia, rysowane kolorowymi kredkami, pokryły długie papierowe dywany na szkolnym korytarzu. Podczas warsztatów plastycznych uczniowie szkicowali  portrety Janusza Korczaka (pozował do nich ucharakteryzowany na Doktora uczeń), składali z kolorowego papieru korony dla Króla Maciusia I – bohatera korczakowskich książek, ozdabiali kolorami tęczy sylwety słonia ( z trąbą do góry – na szczęście), wykonywali też Ordery Uśmiechu dla swoich nauczycieli i wychowawców. Podczas obchodówKolorowego Dnia Patrona nie zabrakło także muzyki. Odbyły się warsztaty „W świecie muzyki”, dzieci prezentowały także na specjalnej scenie swoje uzdolnienia wokalne i literackie. Furorę zrobił „Tęczowy pokaz mody”. Podsumowując możemy stwierdzić, że Dzień Patrona był dla wszystkich naszych uczniów dniem pełnym wrażeń i dostarczył im wiele radości, zgodnie ze słowami samego Korczaka:
      „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
      Dyrekcja i Społeczność Szkolna 

    KLASA IIIC W PARKU ORIENTACJI PRZESTRZENNEJ W OWIŃSKACH

    • 17.10.2013
       W dniu 09.10.2013 klasa IIIc wraz z wychowawczynią klasy p. Marzeną Pierunek i pedagogiem szkolnym p. Renatą Stankiewicz pojechała na wycieczkę do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci niewidomych w Owińskach na zaproszenie tamtej szkoły w ramach integracji dzieci. Jeszcze przed wyjazdem wychowawczyni klasy wprowadziła uczniów w tematykę osób z różnymi deficytami, aby dzieci swoim zachowaniem, wypowiedziami nie popełniły żadnego „fo pa”.
      Kiedy zajechaliśmy na miejsce zobaczyliśmy wspaniały zespół parkowy przy dawnym klasztorze Cysterek.
      To wyjątkowe miejsce przyjazne dzieciom, a zwłaszcza dzieciom niedowidzącym i niewidomym .Nasi uczniowie poznali kilkoro  dzieci z tej szkoły. Mieliśmy  okazję zobaczyć jak dzieci niewidome inaczej poznają świat . „Inaczej” czyli wykorzystują wszystkie inne zmysły: węch słuch ,smak, dotyk. W parku orientacji  przestrzennej dzieci niewidome uczą się chodzić , omijać przeszkody, poznawać otoczenie , posługiwać się białą laską dla niewidomych. Dla nas uczestników tej wycieczki to było wyjątkowe doświadczenie. Zrozumieliśmy ,że otaczają nas  ludzie trochę inni od nas, ale też są szczęśliwi, radośni, z tymi samymi potrzebami, radościami i małymi smutkami. Widzieliśmy pracę wielu wychowawców tych uczniów, którzy codziennie poświęcają się, aby uczyć te dzieci jak sprawniej funkcjonować w życiu codziennym. Starają się uczyć te dzieci, tak by ich kalectwo w jak najmniejszym stopniu ograniczało ich rozwój i dążenie do samodzielności.
      Wychowawcy i ich wychowankowie ugościli nas smacznym poczęstunkiem, za co bardzo im dziękujemy.
      Mamy nadzieję, że takie wyjazdy przyczynią się do refleksji nad życiem,  pozwolą  pochylić się nad niektórymi problemami innych ludzi.
                                                                                                 Renata Stankiewicz i Marzena Pierunek

        

    Bezpieczne dziecko

    • 15.10.2013
      W trosce o bezpieczeństwo dzieci, przypominamy niektóre przepisy dotyczące ruchu drogowego.
      Prosimy rodziców o przeprowadzenie z dziećmi rozmów na temat bezpiecznego poruszania się po chodniku i jezdni, a najlepiej o zademonstrowanie dzieciom właściwego sposobu zachowania, gdyż młodsze dzieci najchętniej naśladują właśnie rodziców.

      Ustawa O kierujących pojazdami:
      Art. 7.
      1. Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania:
      2) rowerem i wózkiem rowerowym – jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat;
      Art. 8.
      1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
      10) 10 lat – dla roweru;

      Prawo o ruchu drogowym:
      Rozdział 2
      Ruch pieszych
      Art. 11.
      1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
      2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
      3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.
      4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. (Przepis wejdzie w życie 31.08.2014r.)
      Art. 13.
      1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.
      2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
      3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
      Art. 14.
      Zabrania się:
      1) wchodzenia na jezdnię:
      a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
      b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
      2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
      3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
      4) przebiegania przez jezdnię;
      7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielajądrogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
      Rozdział 3
      Ruch pojazdów
      Art. 16.
      5. Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.
      Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych
      Art. 33.
      2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
      3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
      1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
      2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
      3) czepiania się pojazdów.
      5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
      1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
      2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/hwynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
      3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.
      6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
      Art. 43.
      1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

    TYDZIEN ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI”

    • 15.10.2013
      W dniach 07 - 11 października 2013 obchodziliśmy w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Podejmowane w tym czasie akcje zwracały uwagę na pracę nauczycieli, rodziców oraz wspólne działania podejmowane wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
      W ciągu całego tygodnia odbył się szereg imprez, których celem było zwiększenie świadomości problematyki dysleksji wśród dzieci, rodziców i nauczycieli, pokazanie różnorodnych form pracy oraz upowszechnienie wiedzy na temat dysleksji.
      „Starsi czytają młodszym” – uczniowie klas VI zaciekawili swoich młodszych kolegów i koleżanki z oddziałów zerowych wspaniale przeczytanymi przez siebie bajkami, które w dzieciństwie towarzyszyły ich rodzicom. Uczniowie klas „0” mieli okazję poznać bajki z serii „Poczytaj mi mamo”.
      Uczniowie klas pierwszych gościli w swoim gronie nauczycieli naszej szkoły oraz wysłuchali utworów związanych z patronem naszej szkoły Januszem Korczakiem oraz Julianem Tuwimem, ponieważ w bieżącym roku szkolnym obchodzimy rok Juliana Tuwima.  Były to następujące utwory: „Pamiętnik Blumki”, „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”, „Ranu Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą”.
      Drugoklasiści w ramach obchodów Tygodnia Świadomości Dysleksji uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez szkolnego logopedę Panią Barbarę Wesół. Były to gry i zabawy logopedyczne. Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom, że terapia logopedyczna to nie tylko ciężka i żmudna praca, ale też miła i przyjemna zabawa.
       „Biegające dyktando” – uczniowie klas trzecich mieli możliwość połączenia zajęć „sportowych” z ortografią. Zadaniem uczniów było napisanie w parach, w jak najkrótszym czasie, dyktanda. Jeden z uczniów biegał do zawieszonego na korytarzu dyktanda, czytał i zapamiętywał jego treść, przekazując ją następnie koledze/koleżance z pary. Zadaniem drugiego ucznia było zapisanie poprawnie dyktowanych fragmentów. Uczniowie bardzo dobrze się bawili podczas wykonywania tego zadanie. „Biegające dyktando” okazało się świetnym pomysłem na utrwalanie ortografii.
      Uczniowie klas czwartych podczas Tygodnia Świadomości Dysleksji brali udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Dorotę Błaszczyk, która w zabawny i humorystyczny sposób zaprezentowała sposoby na szybkie i skuteczne zapamiętywanie. Pani Dorota pokazała uczniom, że zapamiętanie określonego materiału niekoniecznie wiąże się z „wkuwaniem”. Wystarczy poznać właściwe techniki szybkiego zapamiętywania.
      „Konkursowe dyktando” – piątoklasiści napisali konkursowe dyktando internetowe, „naszpikowane” trudnościami ortograficznymi.
      Dla uczniów klas II i III uczestniczących w zajęciach terapii pedagogicznej przygotowany został Konkurs czytelniczy Bratka. Uczniowie, każdego tygodnia będą się przygotowywać do pięknego odczytania rymowanek Bratka i będą zbierać Bratkowe piegi.
      Odpowiednią porcję informacji na temat dysleksji otrzymali również rodzice i nauczyciele. W dolnym holu szkoły znajdowała się gazetka z informacjami dla rodziców na temat rozpoznania dysleksji i specyficznych trudności w uczeniu się, terapii uczniów dyslektycznych oraz praw ucznia, wynikających z jego specjalnych potrzeb edukacyjnych. Dostępna była również gazetka prezentująca portrety sławnych osób z dysleksją. Na stronie internetowej szkoły ukazały się „dyslektyczne ciekawostki”. Nauczyciele otrzymali ściągawki pomagające w rozpoznaniu specyficznych trudności w uczeniu się na poszczególnych przedmiotach oraz informacje jak wspierać uczniów dyslektycznych w ramach nauczanego przedmiotu.
      Wszystkim nauczycielom i wychowawcom dziękujemy za pomoc w organizacji Tygodnia Świadomości Dysleksji, a także za przeprowadzenie zajęć przewidzianych programem TŚD. Uczniom dziękujemy za wesołe i radosne przyjęcie takiej formy nauki przez zabawę oraz za ciepłe przyjęcie nauczycieli i uczniów czytających bajki. Już planujemy akcje, które dostarczą nam w przyszłym roku równie wiele emocji.
      Organizatorki: Paula Mikołajczak, Ewelina Skrzypek, Barbara Wesół, Agata Katrusiak, Dorota Błaszczyk

    MAGICZNY OSTRÓW TUMSKI

    • 15.10.2013
      Wyspa w Poznaniu, na której znajdują się liczne zabytki, jest warta, aby przyjrzeć się jej bliżej i spędzić tam trochę więcej czasu. Dlatego też uczniowie kółka religijnego i klasy IV d 10 października zwiedzali Ostrów Tumski, miejsce najsilniej związane z początkami historii Polski. Uczniowie mieli możliwość podziwiać najstarszą katedrę w Polsce - miejsce pochówku naszych pierwszych władców Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Mogli przekonać się, że podziemia katedry skrywają wiele bogactw, w tym misę chrzcielną z czasów Mieszka I. Wycieczkowicze odwiedzili także rezerwat archeologiczny, gdzie obejrzeli film o budowie grodu na prawym brzegu Warty oraz poznali sposoby budowy wałów obronnych wczesnopiastowskiej osady książęcej.
      Dzięki tej wycieczce uczniowie dowiedzieli się wiele o historii Poznania. Mogli także zobaczyć miejsce związane z wieloma legendami, które czytali na lekcjach.
        

      Opiekunowie: Mateusz Woźniak, Barbara Fiedler, Ewelina Krzysztoń

  • II Wielkopolski Konkurs Poezji Religijnej

    • 14.10.2013
      12 października 2013 roku w  LO Sióstr Urszulanek w Poznaniu  odbył się półfinał II Wielkopolskiego Konkursu Poezji  Religijnej.
       Konkurs zorganizowany został przez  Wydawnictwo Król Maciuś I

       Patronat honorowy:
      Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Prymas Polski,  Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki,
      Metropolita Poznański, Ks. Edward Janiak Biskup Kaliski,
      Pan Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego,
      Pan Marian Król Prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego,
      Pani Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty
      W  Jury konkursu zasiedli  nauczyciele poznańskich szkół, poeci, aktorzy.
      Wyniki półfinału konkursu zostaną opublikowane 21 października na stronie organizatora konkursu   
      (Wydawnictwa Król Maciuś I)
      Naszą szkołę godnie reprezentowało sześć uczennic:
      Kategoria klasy IV-VI:
      Natalia Teklik  klasa V c,  Weronika Judkowiak Klasa  IV a, Marta Kaczmarek VI c
      Kategoria klasy 0-III:
      Iga Wawrzyniak klasa III b,  Aleksandra Rumińska klasa III c,  Weronika Drożdżyńska  klasa III d



      Organizatorzy szkolnego etapu: Irena Małecka, Mateusz Woźniak, Alicja Nowowiejska

    Ogromne gratulacje!

    • 12.10.2013
      Miło nam przekazać informację z soboty 12.X.  Julia Czempińska, uczennica naszej szkoły, była najmłodszą uczestniczką XXVII Międzynarodowego Festiwalu Zapaśniczego, który odbył się w Bydgoszczy. Zdobyła brąz, turniej był bardzo ciężki i trudny. Godnie reprezentowała naszą szkołę i Komorniki ;-) Serdecznie gratulujemy młodej zawodniczce i trzymamy kciuki za kolejne występy. Powodzenia! 

    BEZPIECZNE-DZIECKO

    • SAM_4446
       W pierwszy październikowy dzień, w ramach realizacji Programu profilaktycznego, uczniowie klas 0-3 naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt.: „Bezpieczne dziecko”.
            Aktorzy w humorystyczny sposób przedstawili w nim problematykę związaną z bezpiecznym poruszaniem się dziecka po drogach, jazdą na rowerze, wyglądem i znaczeniem znaków drogowych, omówili zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz właściwego zachowania się w autobusie.
            Dzieci chętnie włączały się do udziału w niektórych scenkach,  odpowiadały na pytania aktorów.
            Myślimy, że przekazane przez aktorów rady i przestrogi zostaną dobrze zapamiętane przez małych widzów i przysłużą się do zwiększenia ich bezpieczeństwa.
             
      Zespół edukacji wczesnoszkolnej

    SPOTKANIE Z POLICJANTEM

    • 09.10.2013
      SAM_4534
      W dniu 08.10.2013r. w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Komisariatu Policji w Komornikach - st. sierż. Szymona Wiśniewskiego. Celem wizyty Policjanta było przeprowadzenie pogadanki z uczniami kl. 0-III na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze.
      Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady związane z poruszaniem się na drodze m.in. bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, używania kasku podczas jazdy na rowerze, właściwego korzystania z fotelika i pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem. Została również podjęta tematyka dotycząca zachowania się w sytuacji kontaktu z osobą nieznajomą.
      Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przekazanych przez Policjanta informacji, a także mieli okazję zadawać pytania dotyczące omawianej problematyki.
                                                    Pedagog szkolny
      Renata Stankiewicz
      Ewelina Skrzypek

    Klasa 4c na tropie muzealnych eksponatów

    • 09.10.2013
         W słoneczny, jesienny dzień 9 października br. uczniowie klasy 4c wraz z opiekunami panią Katarzyną Samelską i panem Mirosławem Wielochem wybrali się na wycieczkę do Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Znajduje się ono w pięknym pałacu Gorzeńskich, w którym poeta przebywał w 1831 roku. Obyczaje panujące w tym domu prawdopodobnie zainspirowały wieszcza do napisania niektórych fragmentów Pana Tadeusza, m.in. o kawiarce, Jankielu i Arcyserwisie.
        Podczas warsztatów Muzealni tropiciele chłonni wiedzy czwartoklasiści zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi z muzeum. Mieli okazję poznać muzealny savoir-vivre, czyli dowiedzieć się, co wolno, a czego nie wolno robić na terenie muzeum. Ponadto, pracując w grupach, rozwiązywali zadania i łamigłówki związane z eksponatami oraz trudnymi terminami dotyczącymi muzeum, jak np. kustosz, fresk, inkrustacja.
        Warsztaty były świetną okazją do przybliżenia uczniom instytucji muzeum, zainteresowania ich przeszłością i postacią Adama Mickiewicza. Czas w Śmiełowie minął nam niepostrzeżenie i od teraz żaden uczeń nie powie, że w muzeum musi być nudno!
      Wychowawca klasy 4c
      Katarzyna Samelska
        
                  

    SPOTKANIE Z KOMBATANTEM

    • 07.10.2013
      W dniu 4 października  na zaproszenie nauczyciela historii Mirosława Wielocha przybył do naszej szkoły, na spotkanie z uczniami Pan Mieczysław Przywecki – porucznik w stanie spoczynku, a zarazem działacz Związku  Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. To postać znana w naszym środowisku, gdyż Pan Przywecki jest Prezesem Wielkopolskiego Zarządu  Wojewódzkiego oraz członkiem Zarządu Głównego Związku Kombatantów.
              Spotkanie z naszymi uczniami, które odbyło się w klasach III-VI było bardzo interesujące, ponieważ Pan Przywecki, były nauczyciel i dyrektor szkoły zawodowej w Poznaniu bardzo szybko nawiązał znakomity kontakt z uczniami.  Opowiadając  o wojennych przeżyciach z lat młodości, działalności w  Związku Kombatantów i postawach patriotycznych, gość spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Pod koniec spotkania uczniowie zadawali sporo pytań na które Kombatant odpowiadał z niekryjącą satysfakcją.
             Była to ciekawa, ale zarazem  inna lekcja historii i spotkanie z ciekawym człowiekiem, który potrafił zainteresować naszych uczniów swoimi przeżyciami z czasów wojny i działalnością, która prowadzi w organizacji kombatanckiej.  Pan Mieczysław Przywecki przekazał również naszej szkole kilka egzemplarzy czasopisma pt.: „Polsce Wierni” i złożył obietnice, że odpowie na każde nasze zaproszenie.
       MIROSŁAW   WIELOCH

    SMACZNIE – ZDROWO - KOLOROWO

    • 06.10.2013
      DSC_1653
      3 października 2013 r. klasy trzecie, które w ubiegłym roku szkolnym w szczególny sposób zajmowały się promocją zdrowego żywienia w ramach programu „Aktywnie po zdrowie”, wzięły udział w interaktywnych warsztatach „Zdrowe nawyki żywieniowe wśród dzieci”. W ramach projektu finansowanego ze środków Powiatu Poznańskiego trzecioklasiści mieli możliwość wzbogacenia, powtórzenia i sprawdzenia swojej wiedzy związanej z piramidą zdrowia podczas zajęć przeprowadzonych pod kontrolą pani dietetyk, Justyny Nowaczyk, ze Stowarzyszenia „Nowa Wspólna Droga”. W warsztatach brały również udział mamy uczniów, które pokroiły wszystkie potrzebne do kanapek produkty.
      Bufet dla dzieci tworzyły kolory: czerwony, tj. papryka, pomidor, rzodkiewka; zielony, tj. pietruszka, szczypiorek, ogórek, sałata oraz wędliny, sery, masełko. Nie zabrakło również ciemnego pieczywa z ziarnami. Każde dziecko z bufetu brało dla siebie produkty i komponowało kolorowe kanapki. Było smaczniezdrowo kolorowo.
      Później wszyscy kroili owoce i tak powstały klasowe sałatki owocowe, które szybko znikały w buziach dzieci.
      Okazało się, że niektórzy pierwszy raz jedli rzodkiewkę na kanapce lub samodzielnie kroili winogrono do sałatki i były to doświadczenia, które postanowili częściej powtarzać.
      Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów otrzymał Dyplom Kucharza Zdrowego Jedzenia oraz poradnik dla rodziców „Jak odżywiać się prawidłowo? Smaczniezdrowokolorowo”.
      Mamy nadzieję, że uczestnictwo w warsztatach przyczyni się do wzrostu świadomości znaczenia prawidłowego odżywiania dla zdrowia zarówno wśród dzieci, jak i rodziców.

      Katarzyna Proch
      Hanna Woźniak

    Tropiciele z klasy Ib i Ie w Teatrze Animacji

    • 06.10.2013
      DSCN7369
      W piątek 4 października dzieci z klasy Ib i Ie obejrzały w Teatrze Animacji przedstawienie ,, Pan Maluśkiewicz i spółka”. Po spektaklu spotkały się z aktorem, który zaprowadził dzieci za kulisy teatru. Mali tropiciele odkrywali tajemnice sztuki teatralnej. Poznali ,,Magię Animacji”, zwiedzając Galerię Lalek i Scenografii.
      Dowiedzieli się, kto to jest reżyser, a kto scenograf, czym różnią się kulisy od kurtyny. Spotkanie w teatrze było najlepszą lekcją dla małych aktorów z kółka teatralnego, a także dla wszystkich dzieci z klasy Ie, które realizują program edukacji teatralnej. Po wycieczce do teatru można powiedzieć, że Tropiciele – o teatrze wiedzą już wiele!
         wychowawczyni klasy Ie
         Małgorzata Woźniak

    Zdrowie to ruch, a ruch to zdrowie

    • 06.10.2013
      IMG_0055
      4  października 2013 roku odbyła się wycieczka rowerowa, w której uczestniczyli uczniowie klasy Va wraz z opiekunami panią Elżbietą Gęsior, panią Agnieszką Kuster oraz panią Eweliną Krzysztoń. Celem wycieczki było rozwijanie aktywności fizycznej uczniów, poznanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy oraz zasad poruszania się kolumny rowerowej po drogach.

      Wyposażeni w prowiant i dobre humory ruszyliśmy w kierunku Jeziora Jarosławieckiego. Podziwialiśmy rozciągające się przed nami widoki.  Z łatwością pokonaliśmy pagórki. Szlakiem, wśród malowniczych pól, dotarliśmy do znajdującego się w lesie jeziora. Przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Rozłożyliśmy koce, piknikowaliśmy, graliśmy w piłkę. Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń ruszyliśmy drogą „Greiserówką” do Komornik.
      Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Pogoda nam dopisała, był słoneczny dzień. Poznaliśmy ciekawe zakątki naszej okolicy, cennie i miło spędziliśmy czas. 

      Ewelina Krzysztoń

  • ŚWIĘTO PIECZONEJ PYRY KLAS 0-3

    • 03.10.2013
      Mieszkając w Wielkopolsce, a w powiecie poznańskim szczególnie, „nie wypada” mówić ziemniak. Od zawsze tutaj jeździło się na pyry, po pyry i pyry królowały na poznańskich stołach. Historię ziemniaka – skąd się wziął, jak do nas przybył , jak nazywany jest w innych częściach Polski znamy wszyscy. Jednak o jego ostatnim podboju wiedzą nieliczni. Otóż w październiku 1995 r. ziemniak stał się pierwszą rośliną hodowaną w kosmosie. NASA pracuje nad wykorzystaniem jego właściwości jako uniwersalnego pożywienia (być może nie tylko dla astronautów).
      Święto Pieczonej Pyry dla  uczniów klas 0 -3, na stałe wpisało się w kalendarz imprez naszej szkoły. Ta jesienna impreza ma co roku wyjątkowy charakter a to dlatego, iż głównym punktem programu jest "smakowanie jesieni" ze wszystkimi jej barwami. Święto Pieczonej Pyry, które od lat organizowane jest w plenerze ma charakter rekreacyjno – sportowy.
      W tym roku (z uwagi na ilość oddziałów w nasze szkole) zajęcia w terenie odbywały się w różnych ciekawych miejscach.
      P1000215
      Klasy 0 wybrały się do Cichej Góry (zdjęcia), klasy I do Szamocina i Krajkowa (zdjęcia) , klasy II do Kluczewa (zdjęcia) a klasy III do Nadleśnictwa Pniewy ,,Dąbrowa”(zdjęcia).  W ciągu kolejnych lat edukacji uczniowie ,przy okazji  tego święta, poznają uroki i piękno Wielkopolski. Wszak podróże kształcą. Ten dzień był dla naszych uczniów okazją nie tylko do rozpalenia ogniska i upieczenia ziemniaków, ale także do wielu zabaw i konkursów przeprowadzonych w terenie. Było głośno wesoło i słonecznie.
      Podczas tych wyjazdów staramy się przybliżyć uczniom  prace w polu, w gospodarstwie i  prace w lesie (coraz bardziej znane im tylko z książek i Internetu).
      A jeśli można się jeszcze przy tym super bawić, to chyba wszystko w porządku.

      Zespół edukacji wczesnoszkolnej

  • 1 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki.

    03.10.2013
    SAM_4517
    Spotkaliśmy się z tej okazji w auli i wyruszyliśmy   w międzyplanetarną podróż. Postanowiliśmy sprawdzić, czy na innych planetach słucha się muzyki? Najpierw odwiedziliśmy Planetę Filmową i Bajkową, gdzie udało nam się rozpoznać fragmenty muzyki: z filmu  „Król lew” i „Star Wars”. Spotkaliśmy tam mistrza Yodę! Na następnejPlanecie Muzyki Klasycznej wzięliśmy udział w koncercie, a wystąpił Mateusz Muller i pan Radek. Potem wesoło bawiliśmy się na Planecie Muzyki Tanecznej i tańczyliśmy „Kaczuszki.
    Na Planecie Muzycznych Zagadek dzieci rozpoznawały fragmenty znanych piosenek, które grały na flażoletach dzieci z „Tęczowych Nutek”: „Mało nas do pieczenia chleba”, „Kółko graniaste”, „Mam chusteczkę haftowaną” i inne. Na zakończenie odwiedziliśmy Planetę Muzyki Na Dobranoc i śpiewaliśmy piosenki z naszym gościem, panem Bartoszem Wyrwałem.   A może nam się to tylko przyśniło?... Potem wróciliśmy rakietą na naszą kochaną Ziemię. Było bardzo  wesoło! Najciekawsze instrumenty, które dzieci wykonały  w domu samodzielnie lub  z pomocą dorosłych, można obejrzeć na naszej wystawie. Następny Międzynarodowy Dzień Muzyki dopiero za rok, ale przecież muzyka  ma swoje święto każdego dnia! 
             Organizatorzy:   
          D.Błaszczyk, I.Chruściel, R.Lubkowski, A.Rochowiak
                                                                                        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz