poniedziałek, 25 sierpnia 2014

kwiecień 2014

  • Wielcy, niezwykli ludzie.

    29.04.2014
     
    ,, Człowiek jest tyle wart,   ile może pomóc drugiemu”
    Benedykt Wieloch
    W klasach II odbywają się cykliczne lekcje z udziałem p. Mirosława Wielocha, który wprowadza naszych uczniów w świat niezwykłych postaci, społeczników oddanych Ziemi Komornickiej. Tych ludzi już z nami nie ma, ale pamięć o nich pozostanie. Poznaliśmy już postać pana Stanisława Nowaka, pana Benedykta Wielocha, pana Antoniego Jakubowskiego i księdza Ksawerego Malinowskiego..
    Dla wielu z nas są to wielcy ludzie, którzy stanowią symbol tego, co można osiągnąć pracą, determinacją i sercem.
    Pan Mirosław Wieloch jako historyk, członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej przekazuje dzieciom rzecz ważną,  że patriotyzmu uczymy się z pokolenia na pokolenie. Opowiadając o dawnych czasach, przenosi nas w dzieje pokoleń, które już na zawsze odeszło, ale pozostały po nich cenne pamiątki, zdjęcia, medale, statuetki, książki oraz wspomnienia.
      
    Spotkania z p. Wielochem dostarczają naszym uczniom wielu wrażeń. Rozwijają  zainteresowania przeszłością naszej małej ojczyzny.
                                                                                                             Dziękujemy!
                       Uczniowie klas II
        Wychowawcy; Iwona Jankowiak, Iwona Chruściel,
             Marta Maciejewska, Dorota Błaszczyk
  • Osiągnięcia sportowe naszych uczniów.

    29.04.2014
    W wielkopolskim Turnieju Orlika 2014 - w rozgrywkach eliminacyjnych nasza reprezentacja zajęła II miejsce. W tym turnieju najlepszym zawodnikiem został Nikodem Zdun z kl. 6d, a najlepszym bramkarzem Mateusz Fiedler z kl. 5a.
     
    W XIV edycji Turnieju Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii dziewcząt U-12 w finale województwa wielkopolskiego nasza drużyna wywalczyła wicemistrzostwoFaustyna Stark z kl. 5b została wybrana najlepszym bramkarzem rozgrywki.  W finale ogólnopolskim w Warszawie na Stadionie Narodowym, na początku maja, zagra Marysia Jakubowska z kl. 5d.
    IMG_2101 20140327_192039
    W rozgrywce finałowej powiatu poznańskiego szkół podstawowych w unihokeju dziewcząt nasze zawodniczki zajęły I miejsce i awansowały do dalszych rozgrywek. więcej w zakładce sport.

    • Gminny Turniej Szachowy i Warcabowy

      28.04.2014
      Helena Masłowska z klasy 6d została mistrzem gminy w szachach w Turnieju dla Szkół Podstawowych Chomęcice 2014. Wicemistrzem w szachach został Wojciech Majewski z klasy 6a. W warcabach zajęliśmy 2 i 3 miejsce: 2 miejsceWeronika Judkowiak z klasy 4a, 3 miejsce Jakub Rosiejak z klasy 5a. Serdecznie gratulujemy. Więcej w zakładce sport.
    • Zespół Pieśni i Tańca ,,Szreniawa”.

      27.04.2014
      Ale to była ludowa zabawa,gdy śpiewał i tańczył zespół ,,Szreniawa”
                 W piątek 11 kwietnia 2014r., młodszym uczniom Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach zaprezentował się  Zespół Pieśni i Tańca ,,Szreniawa”.
           Zaprosiliśmy młodych artystów, aby przybliżyli dzieciom folklor naszego regionu. Chcieliśmy też pokazać wszystkim, jaki piękny zespół działa w naszej gminie. W piątkowym występie wykonawcami byli w większości uczniowie z naszej szkoły ( grupa młodsza tancerzy ). Przygotowali oni dla swoich koleżanek i kolegów barwne widowisko złożone z ludowych pieśni i tańców oraz przyśpiewek do ludowych zabaw. Cały program związany był z folklorem Wielkopolski. Obejrzeliśmy tańce wielkopolskie i posłuchaliśmy przyśpiewek z różnych regionów naszej ,,małej ojczyzny”. Występ naszych uczniów w zespole ,,Szreniawa” zachwycił wszystkich wspaniałym przygotowaniem i dużym profesjonalizmem.
         Po części artystycznej odbyła się prezentacja strojów ludowych: leszczyńskiego i szamotulskiego. Dzieci poznały elementy tych strojów, zaznajomiły się z ich ciekawymi nazwami.
      Prowadzący występ zaprosił chętnych uczniów do spróbowania zatańczenia kroków tańca ludowego.
      Na koniec zaciekawione dzieci zadawały pytania o stroje, próby taneczne, możliwość zapisania się do zespołu.

      W imieniu kierownika zespołu, wszystkich, którzy ,,czują” muzykę ludową, są nią zafascynowani, zapraszam na próby zespołu ,,Szreniawa” do sali konferencyjnej na terenie muzeum w Szreniawie, w poniedziałki i środy, o godz. 18.00.
      Mamy nadzieję, że niedługo zespół powiększy się o kolejnych pieśniarzy i tancerzy z naszej szkoły. zdjęcia

             Małgorzata Woźniak
    • BYLIŚMY EURO RUGBY 2014

      27.04.2014
             W dniach 11.04.2014 i 15.04.2014 uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Komornikach udali się wraz z nauczycielami wychowania fizycznego  na mecze rugby rozgrywane w ramach Mistrzostw Europy zawodników do lat 18. Mimo trudnej pogody kibicowaliśmy bardzo gorąco. Okazja do udziału w zawodach była wyjątkowa , bowiem po raz pierwszy w historii rozgrywki takiej rangi odbywały się w Polsce.

      Angelika Włodarczak  
      DRUŻYNA FRANCJI I IRLANDII
      TRYBUNY – NAJLEPSI KIBICE !!!!!!
    • Gminny Konkurs Recytatorski

      24.04.2014
         
      W dniu 15.04.14 w auli naszej szkoły odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „ Wiosna w poezji dziecięcej”. Uczniowie musieli wykazać się opanowaniem pamięciowym i poprawnością językową wybranego przez siebie wiersza. Nie bez znaczenia były interpretacja i ogólny wyraz artystyczny.
       
      Jury w składzie:
       p. Maria Załóg - kierownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Gminy Komorniki,
       p. Joanna Brychcy – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Komornikach
       i p. Renata Stankiewicz  - pedagog szkolny
      oceniało  występy dzieci w dwóch grupach wiekowych: klasy 0 -1 i klasy 2-3
      Laureatami zostali:
      W klasach 0 – 1
      I miejsce – Anna Matyjaszek – SP Plewiska
      II miejsce – Bolesław Chmielowiec – SP Plewiska
      III miejsce – Julia Stefanowska -  SP Komorniki
      W klasach 2 -3
      I miejsce – Iga Wawrzyniak – SP Komorniki
      II miejsce – Aleksandra Rumińska – SP Komorniki
      III miejsce – Agata Ziółkowska – SP Plewiska
       
      Serdeczne gratulacje składamy wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu .
      Urzędowi Gminy, Bibliotece Gminnej i  Radzie Rodziców przy SP w Komornikach bardzo dziękujemy za ufundowane nagrody.

      Organizatorzy konkursu:
      Marzena Reguła – Pierunek, Anna Kaczmarek i Gabriela Ukaszewska
    • WIOSENNY KAPELUSZ

      24.04.2014
      Uczennice ze świetlicy klas pierwszych: Nadia Ochniak-Widerska, Zuzanna Osiecka i Oliwia Walczak wzięły udział w konkursie plastycznym „WIOSENNY KAPELUSZ” organizowanym przez wychowawców świetlicy Szkoły Podstawowej nr 55 w Poznaniu.  
      Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności twórczej i wrażliwości estetycznej, doskonalenie zdolności manualnych oraz pobudzenie wyobraźni dzieci.
        Dziewczęta wykonały pracę przestrzenną - kapelusz, który przyozdobiły wiosennymi kwiatami, pszczółkami, ptaszkami i ślimakiem z zastosowaniem  różnych technik plastycznych.
         Nasz kapelusz zajął III miejsce na osiemnaście prac zgłoszonych do konkursu. Autorki pracy w nagrodę otrzymały dyplom oraz upominki w postaci gipsowych zajączków.
      Serdecznie gratulujemy!!! 
        Do konkursu dziewczęta przygotowała pani Sylwia Bauza - wychowawca świetlicy.

      Tekst i zdjęcia: Sylwia Bauza
    • Zajączkowe niespodzianki

      23.04.2014
      Naśladuj ,,Zajączka Wielkanocnego’’i podaruj chorym dzieciom coś słodkiego
       
      Ten apel skierowaliśmy do wszystkich uczniów naszej szkoły. Już po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę słodyczy dla pacjentów Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza w Poznaniu. 
      Przedświąteczny czas, to okres robienia dobrych uczynków dla innych. Uczniowie przekazali ,,zajączkowe niespodzianki’’ dzieciom przebywającym na różnych oddziałach szpitala. Do słodyczy dołączone były piękne kartki z życzeniami świątecznymi. Kartki te zrobili członkowie Szkolnego Koła Caritas ,,Barka”. Opiekun koła przekazał też pieniądze na zakup słodkich upominków. Prezentem dla nas były uśmiechy małych pacjentów oraz życzenia i podziękowania od Pani Dyrektor szkoły przyszpitalnej. W ramach współpracy, będziemy niedługo gościć teatrzyk nauczycielek ze szpitala z przedstawieniem o tematyce zdrowotnej. 
      Cieszymy się, że nasze wspólne działania przynoszą korzyści wszystkim dzieciom.
       
          Małgorzata Woźniak
    • Wizyta w Zespole Konnym Policji

      16.04.2014
      kiekrz 073
      16 kwietnia klasa IV D i VA odbyła wycieczkę do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Tam uczniowie zostali zapoznani z historią budynku, obejrzeli salę konferencyjną i stanowisko dowodzenia i kierowania w sztabie policji, gdzie jest zlokalizowany monitoring Komendy i mnóstwo innych urządzeń łączności. Największe emocje wśród wycieczkowiczów wzbudziła jednak wizyta w Zespole Konnym Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który ma swoją siedzibę w Kiekrzu.  Dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu dzieci z bliska mogły zobaczyć, jak pracują funkcjonariusze Zespołu Konnego w Kiekrzu.
      Zespół ten istnieje od 2000 roku.  Obecnie tworzy go dwunastu policjantów, z których każdy ma pod opieką swego wierzchowca. Policyjne konie patrolują ulice, zabezpieczają mecze piłkarskie i imprezy masowe. Przewodnik grupy opowiedział o zasadach funkcjonowania zespołu, przybliżył podstawowe informacje dotyczące pielęgnacji koni, ras koni, budowy siodła i wyjaśnił skąd pochodzą imiona koni znajdujących się w boksach. Następnie przyszedł czas na zwiedzenie całego obiektu. Uczniowie obejrzeli wybiegi, stajnie i miejsce ćwiczeń koni.  Przede wszystkim grupa z naszej szkoły miała możliwość obejrzenia pokazu szkolenia koni. Można było zobaczyć jak przebiegają ćwiczenia z końmi przy udziale wystrzałów petard, w trakcie zadymienia czy  z krzyczącym tłumem. Przygotowano również pokaz obrazujący sposób pokonywania przez jeźdźców płonących przeszkód. Formowanie szyków i jakość wykonywanych ćwiczeń znalazły duże uznanie w oczach dzieci. Na koniec spotkania uczestnicy wycieczki mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. zdjęcia
      kiekrz 052 kiekrz 086
      Opiekunowie wycieczki: Agnieszka Kuster, Elżbieta Gęsior, Ewelina Krzysztoń, Sandra Skorupska
    • WIELKANOC W SZRENIAWIE

      15.04.2014
            SAM_5901
       8.04.2014r. dzieci z klas 1c i 1e wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyły  w imprezie edukacyjnej poświęconej tradycjom związanym ze świętami wielkanocnymi. Organizatorem tych zajęć było Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.
             Pierwszaki najpierw obejrzały wesołe przedstawienie w wykonaniu aktorów Dobrego Teatru z Poznania pt.: „Wiosenna wędrówka”. Dzieci towarzyszyły sympatycznym zwierzątkom: Zającowi i Misiowi w poszukiwaniu Pani Wiosny. Razem z Bocianem pomogły też ją uwolnić z pałacu złego Mroza.
            Następnie obejrzeliśmy wystawę: „Skrzydlate dziwaki”. Zgromadzono na niej ptaszki wystrugane z drewna i przepięknie pomalowane kolorami tęczy. Ptasie rzeźby wykonane zostały przez ludowych artystów ze Stryszawy – gminy położonej w Beskidzie Żywieckim.
            Potem czekała na dzieci niespodzianka – każde z nich dostało do pomalowania figurkę ptaszka, którą po wyschnięciu zabrało do domu w specjalnej kopercie z muzealną pieczęcią.
            Dla dzieci przygotowano też inne atrakcje: spotkanie z twórcami ludowymi prezentującymi swoje wyroby związane z Wielkanocą, zwiedzanie wystawy o pisankach  oraz ekspozycji stołu wielkanocnego.
             Wielkim przeżyciem było obejrzenie młodych zwierzątek  w oborze: cielaczków, koziołków, owieczek, kurczaczków, gąsek i króliczków. Niektóre z nich można było pogłaskać, a nawet wziąć na ręce.
             Z zajęć w Muzeum pierwszaki wracały zadowolone, pełne wrażeń i myśli o coraz bliższej Wielkanocy.zdjęcia
                 Tekst i zdjęcia: R. Janiszewska
                                                                                     
    • PRZEGLĄD TEATRALNY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH GMINY KOMORNIKI

      15.04.2014
      044
      Nasze dwie szkolne grupy teatralne 12 kwietnia wzięły udział w Przeglądzie Teatralnym Szkół Podstawowych Gminy Komorniki, który odbył się w Domu Kultury „Koźlak” w Chomęcicach. Zespół pod kierunkiem pani Eweliny Krzysztoń zaprezentował spektakl pt.„Andersen na wesoło”, a grupa pod kierunkiem pani Diany Gołacińskiej przedstawiła sztukę pt. „Królewna Śnieżka”. Organizatorzy ogłosili plebiscyt na najlepszego aktora i aktorkę przeglądu. Wśród zauważonych artystów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły: Jagoda Chwirot, Kornelia Stark, Laura Mucha, Jakub Żytliński. Wyróżnienie zdobyli Jagoda i Kuba. zdjęcia
      Gratulujemy obu zespołom pięknych występów. 
      Ewelina Krzysztoń, Diana Gołacińska
    • DZIEŃ TEATRU

      13.04.2014
      chod007
      „Gdziekolwiek na Ziemi mieszkają ludzie, rodzi się tam niepowtarzalny Duch Teatru.” – pisze w orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru Brett Bailey, południowoafrykański pisarz, reżyser i performer. 27 marca po raz 53. obchodzono Międzynarodowy Dzień Teatru. Nasza szkoła świętowała ten dzień 11 kwietnia. Uczniowie przebierali się za bohaterów baśniowych, mitologicznych, literackich i filmowych. Grono pedagogiczne również postanowiło włączyć się do teatralnego przedsięwzięcia.
      IMG_1008
      Wśród nauczycieli można było spotkać między innymi Pirata, Czerwonego Kapturka, Królową, Meduzę, Hestię, Kota w butach, Świniopasa. Wszyscy doskonale się bawili. Oprócz tego uczniowie wykazali się talentem twórczym i zdolnościami aktorskimi, prezentując przygotowane przez siebie inscenizacje: „Scenariusz”, „Niezwykły sen”, „Magiczny zamek”, „Pięć oceanów”, „Odyseja Umysłu”, „Pierwsze spotkanie Łucji z Tumnusem”. Klasy VI natomiast uczestniczyły w konkursie wiedzy o teatrze. Reprezentacja uczniów z  VI B wywalczyła zwycięstwo. Poeta Novalis napisał: ,,Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą”. Może to właśnie dlatego sztuka od tylu lat przyciąga uczniów i nauczycieli naszej szkoły? Każdy rok z Międzynarodowym Dniem Teatru to nowe doświadczenia, pomysły, które napawają rosnącą wciąż pasją i uczą nie tylko pracy w grupie, w której powinny panować współpraca i zgranie, ale i umiejętności cieszenia się z najmniejszych sukcesów.zdjęcia

      Organizatorki: Ewelina Krzysztoń, Diana Gołacińska
    • Ogólnopolski sukces małego matematyka!

      09.04.2014
      W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym PANGEA.  Do finału, który 28 marca odbył się w Warszawie na Uniwersytecie VISTULA zakwalifikowało się 6 uczniów. Wszyscy dzielnie walczyli, a szczęście dopisało Antoniemu Rajtarowi, uczniowi klasy IVa, który świetnie policzył zadania i został laureatem konkursu zajmując  II miejsce w kraju.
      Organizatorem konkursu jest Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Vistula University w Warszawie. W tym roku szkolnym  konkurs przeprowadzany był w dziewięciu kategoriach: Szkół podstawowych (dla klas 4, klas 5 i klas 6), Szkół gimnazjalnych (dla klas 1, klas 2 i klas 3), Szkół licealnych (dla klas 1, klas 2 i klas 3).
       
      Konkurs miał bardzo wysoki poziom. Uczniowie w ciągu 90 minut zmagali się z 30 zadaniami matematycznymi. Antoni wykazał się ogromną wiedzą. Pokonał w finale 500 uczniów z klas 4 z całego kraju.
      Antoni, gratulujemy Ci kolejnego sukcesu! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!
      Przy okazji, już po konkursie,  uczniowie skorzystali z atrakcji Centrum Nauki Kopernik, gdzie miło się bawiąc powiększali swoją wiedzę i wiadomości z różnych dziedzin. Nawet pogoda dopisała.
        
      Bardzo dziękujemy Dyrekcji i Radzie Rodziców za dofinansowanie wyjazdu do stolicy.  Był to wielki zaszczyt dla uczniów  - być wśród najlepszych. 
      Jest takie powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. My w Komornikach już wiemy. Mamy wspaniałą młodzież, która jeszcze na niejednym konkursie, niekoniecznie matematycznym, rozkwitnie pięknym kwiatem talentu.
    • Uroczyste wręczenie nagród!

      09.04.2014
      W środę 9 kwietnia 2014 r. o godz.12 w Szkole Podstawowej nr 19 im. Stanisława Staszica wręczone zostały dyplomy i nagrody dla laureatów i finalistów z klas 4 i 6 Międzyszkolnych Konkursów Matematycznych miasta Poznania i okolic pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
      Naszą szkołę reprezentowali na uroczystości:
      uczeń klasy VIa – laureat konkursu, Wojtek Majewski,
      uczeń klasy IVc – finalista, Kajetan Daroch.
      Dyplomy i podziękowania otrzymali także nauczyciele-opiekunowie nagrodzonych uczniów.

      W tym roku w rejonowym etapie konkursu wzięło udział ponad 157 uczniów klas VI i 163 z klas IV. W pierwszej części rozrywek uczniowie zmagali się przez godzinę z 20 zadaniami zamkniętymi. Do ścisłego finału awansowało 18 uczestników z klas VI i  15 z klas IV i to byli ci, którzy uzyskali w części testowej minimum 90% ogólnej liczby punktów. 
      Dla obu chłopców konkurs okazał się sukcesem, Kajetan znalazł się w gronie wybitnej "15" uczniów z klas 4, a Wojtek  pokonał w finale zadania otwarte.

      Należy podkreślić, że nie są to pierwsze sukcesy Wojtka i Kajetana. Uczniowie ci byli już wielokrotnie wyróżniani za dobre i bardzo dobre wyniki w konkursach matematycznych.

       

      Cieszymy się ich sukcesami i gratulujemy!
    • Patrycja Mistrzynią Wielkopolski!

      07.04.2014
      Patrycja Gromadzińska jest uczennicą klasy III F Szkoły Podstawowej im Korczaka w Komornikach. Swoją pasję narciarską rozpoczęła w 2009 roku. Początkowo trenowała w Klubie Narciarskim Malta SKI, następnie przeniosła się do Wielkopolskiego Klubu Narciarskiego Poznań-SKI, w którym pod okiem doskonałych instruktorów intensywnie trenuje.
      W 2013 r. brała udział w Mistrzostwach Wielkopolski zajmując 6 miejsce. Rok 2014 jest przełomem w osiągnięciach Patrycji. W zawodach wewnątrzklubowych zajęła I miejsce.
      W 4 edycjach Grand Prix organizowanych na stoku narciarskim na Malcie zajmowała zamiennie 1,2 lub 3 miejsce. Jednakże Mistrzostwa Wielkopolski zorganizowane w Czarnej Górze były największa nagrodą za jej ciężką pracę.Patrycja zajęła I miejsce stając się Mistrzynią Wielkopolski!!!
      Życzymy Patrycji dalszych sukcesów narciarskich i trzymamy kciuki.
       
       

      Magda Zgoła
    • OPOWIEŚCI Z AFRYKI

      06.04.2014
      Uczniowie naszej szkoły od lat włączają się w akcje charytatywne i pomagają potrzebującym. Zbierają puszki i nakrętki, oddają zabawki i ubrania, przynoszą słodycze… W pomoc angażują się również rodzice i dziadkowie. Dzięki temu na twarzach obdarowanych dzieci pojawia się uśmiech.
      Niektórzy z takiego pomagania innym nigdy nie wyrastają. W marcu odwiedził naszą szkołę pan Marcin Cywiński, wolontariusz Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” . Opowiadał nam o swojej podróży do Afryki, gdzie wraz z innymi studentami i lekarzami pomagali dzieciom i ich rodzicom. Razem ze swoją koleżanką uczył dzieci w szkole podstawowych zasad higieny, pokazywali, jak myć zęby, udzielali pomocy, wykonywali badania. Spotkali się tam z ogromnym zaciekawieniem i dziecięcą radością. Dla wielu mieszkańców stali się powiernikami, przyjaciółmi, kimś więcej, niż po prostu lekarzami. Widzieli, jak niedowidzące dzieci grały w piłkę, opiekowali się grupą dzieci, które są albinosami i żyjąc w gorącym afrykańskim klimacie mają wiele problemów ze zdrowiem. Pan Marcin pokazał nam mnóstwo zdjęć ze swojej podróży. Zobaczyliśmy prawdziwą Afrykę, piękne krajobrazy, dziką przyrodę, ale też pustynne tereny; dzikie afrykańskie zwierzęta, np. hipopotama, lwa, pająka ptasznika… Widzieliśmy  też pięknie ozdobione domy i kobiety wyszywające koralikami ubrania. I mnóstwo zdjęć uśmiechniętych dzieci. 
      Po powrocie do Polski pan Marcin nadal jest wolontariuszem. Chciałby jeszcze kiedyś pojechać, może znowu do Afryki, by pomagać ludziom. Bo naprawdę, warto pomagać innym. Zawsze i wszędzie.
      Wizycie pana Marcina Cywińskiego towarzyszyła wystawa zdjęć „Dentyści w Afryce”, wypożyczonych z Fundacji.zdjęcia
       
             Tekst i zdjęcia: Iwona Chruściel  
    • „Tośmy się dziś znowu nacieszyli światem”

      06.04.2014
      Wszyscy wiemy, że zarówno z marcową jak i kwietniową pogodą bywa różnie. Może ona nas wprowadzić w cudowny i radosny nastrój, ale też skutecznie zepsuć humor . Właśnie w jedną z takich „humorzastych” sobót, w ramach projektu „Sztuka kształci, wychowuje, bawi” wybraliśmy się do księgarni – galerii „Z Bajki”. Czekał tam na nas Cieszko - bohater książki Zdenka Sveraka „Ucieszki Cieszka”.
      Cieszko to pomysłowy synek ogrodnika, który potrafi cieszyć się światem jak nikt. Nie przeszkodzi mu w tym nawet łobuzisko Hugo ze swymi niecnymi intrygami! Czeski humor w najlepszym wydaniu. Po spotkaniu z tym przesympatycznym chłopcem udaliśmy się do palmiarni, gdzie mieliśmy okazję poznać rośliny z całego świata. Pani przewodnik w niezwykle interesujący sposób opowiadała o roślinach i zwierzętach zamieszkujących poznańską palmiarnię. Bajecznie kolorowe motyle, które towarzyszyły odwiedzającym budziły zachwyt małych i dużych. Sobotni wyjazd okazał się bardzo udany i powtarzając za Cieszkiem śmiało możemy powiedzieć - „ Tośmy się dziś znowu  nacieszyli światem”.
       
      Organizatorzy wyjazdu: I. Jankowiak, A. Kaczmarek, G. Ukaszewska, M. Reguła-Pierunek, K. Proch
    • „Wielkie psotki małej Dorotki”

      06.04.2014
      O tym, że trzeba się zdrowo odżywiać i nie wolno śmiecić - każdy dobrze wie. Nie wiedziała jednak tego pewna Dorotka. Bardzo lubiła jeść ciastka, chipsy i cukierki, a papierki rozrzucała, gdzie jej się podobało. Nie słuchała dobrych rad swojej koleżanki Zosi. Pewnego dnia spotkała Niezdrowego Króla, który chciał zapanować nad światem. Na początku Dorotka go słuchała, ale gdy uwięził Zosię – zrozumiała swój błąd.
       Tak się zaczyna przedstawienie pt. „Wielkie psotki małej Dorotki” Krakowskiego Teatru „Marionetka”. Uczniowie kl. II a, II b i III c zostali zaproszeni na spektakl,  który obejrzeli w Domu Kultury w Plewiskach.   Całe szczęście, że z pomocą Zosi i widzów udało się Dorotce posprzątać i posegregować wszystkie śmieci. Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą, co to jest  ekologia i które śmieci należy wrzucać do poszczególnych pojemników. Wiedzą też, że trzeba jeść warzywa i owoce oraz  pić mleko, a słodycze można zjeść tylko czasami, na deser. Dzięki pomocy dzieci Niezdrowy Król został odczarowany i zamienił się w Krzysia. I tak cała ta historia dobrze się skończyła.zdjęcia
      Opiekunki: D. Błaszczyk, I. Chruściel, M. Reguła- Pierunek
    • Nasze skarby…

      02.04.2014
      W dniach 24-28 marca 2014 odbył się w naszej szkole TYDZIEŃ KOLEKCJONERA, podczas którego wszyscy uczniowie mieli okazję pochwalić się swoimi zbiorami przed rówieśnikami. Zobaczyć można było m.in.: zestawy klocków Lego, karty z piłkarzami, resorki, maszyny rolnicze, monety, ręcznie robione rzemyki i inne, niezwykle ciekawe kolekcje. Właściciele zbiorów byli niesamowicie dumni, że mogą podzielić się czymś tak ważnym dla nich ze swoimi koleżankami i kolegami.
      Tydzień Kolekcjonera z całą pewnością po raz kolejny wzbudził bardzo duże zainteresowanie uczniów, więc śmiało można powiedzieć - DO ZOBACZENIA ZA ROK ZBIERACZE!!!
       
        

         Organizatorzy
                  Iwona Jankowiak, Dorota Błaszczyk, Paula Mikołajczak,
                Marta Broniszewska, Katarzyna Maciąg 
    • Chodź na słówko do teatru!

      02.04.2014
      2 kwietnia wybraliśmy się z całym zespołem teatralnym do Centrum Sztuki Dziecka na spektakl Maliny Prześlugi zatytułowany „Chodź na słówko”. Tytuł jest bardzo tajemniczy, dlatego też nie mogliśmy się doczekać przedstawienia.
      Bohaterami spektaklu były słowa, które zostały źle wypowiedziane przez dwuletnią dziewczynkę i nie wiedziały, kim tak naprawdę są. Wspólnie zastanawiały się, jak osiągnąć swoją właściwą osobowość. Ostatnią deską dla szukających ratunku słów był Logoped, czyli specjalista od wymowy. Michał Kocurek (aktor Teatru Nowego) w białym kitlu błyskawicznie przystąpił do ćwiczeń („górnymi zębami szybko pulsujemy na dolnej wardze”). Razem z bohaterami bardzo chętnie ćwiczyli też nasi uczniowie, którzy zebrali się na tym spektaklu. Niezwykłe poczucie humoru Maliny Prześlugi zaowocowało uruchamiającą się aktywnością młodej widowni, która doskonale rozumiała lingwistyczne żarty, a nawet uczestniczyła w spektaklu, „podpowiadając” bohaterom.
      Przedstawienie to było ważną lekcją dla „młodych aktorów” z naszej szkoły. Mogli przyjrzeć się grze znakomitych aktorów z Teatru Nowego, podpatrzeć pomysły na scenografię i co najważniejsze – ćwiczyć swoją dykcję.
      Zapraszamy do obejrzenie fragmentu  spektaklu:
      Ewelina Krzysztoń, Barbara Wesół

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz