poniedziałek, 25 sierpnia 2014

listopad 2013

  • "Sztuka kształci, wychowuje, bawi"

    • 30.11.2013
      W ostatnią sobotę listopada mali miłośnicy Melpomeny z klas 0 – III odwiedzili Teatr Animacji w Poznaniu. Tym razem w ramach comiesięcznych spotkań z cyklu „Sztuka kształci, wychowuje, bawi” mogli uczestniczyć w przedstawieniu pod tajemniczym tytułem „Szałaputki”.
      Szybko okazało się, że główni bohaterowie to przesympatyczne rodzeństwo, córka i syn bardzo zacnej kwoki. Dzieci z dużym napięciem i zaangażowaniem śledziły perypetie wesołych kurczaków, które wpadły w łapy przebiegłego właściciela rudego ogona. Jego znakiem rozpoznawczym była piosenka: „Jedni lubią lody, budyń i lizaki, a ja nade wszystko uwielbiam kurczaki”, ale sprytna Szałaputka nie pozwoliła, aby jej brat stał się lisim przysmakiem i przy pomocy przyjaciół uratowała kogucika.
      Uczestnicy wyjazdu już wiedzą, jak jej się to udało, innych zachęcamy do wybrania się do CK Zamek, gdzie oprócz uroczego przedstawienia, można podziwiać także pięknie wyremontowane wnętrza.
                                                                                                                                Organizatorzy wycieczki
    • Dnia 27 listopada 2013 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Komornikach w klasach 0-VI odbyły się warsztaty prowadzone przez studentów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Opiekunem naukowym projektu Aktywny Mały Uniwersytet Latający jest prof. dr hab. Anna I. Brzezińska.
      Celem nawiązania współpracy z AMUL było propagowanie nauki w ciekawej, interaktywnej i dynamicznej formie. Studenci przeprowadzili zajęcia o charakterze techniczno-biologicznym, promującym zdrowy styl życia oraz ćwiczyli z uczniami naszej szkoły techniki uczenia się i zapamiętywania. Ponadto odbyło się wiele zajęć o charakterze psychoedukacyjnym, które miały na celu kształtowanie u dzieci umiejętności rozpoznawania oraz radzenia sobie z emocjami. W trakcie warsztatów uczniowie z zaciekawieniem pracowali w grupach, brali udział w dyskusjach na temat omawianych zagadnień oraz mieli okazję zobaczyć ciekawe doświadczenia. Studentom z Aktywnego Małego Uniwersytetu Latającego dziękujemy za dzień pełen wrażeń i atrakcji! zdjęcia

      Opracowanie: Agata Katrusiak, Ewelina Skrzypek

    ANDERSEN NA WESOŁO

    • 26.11.2013
      26 listopada zespół teatralny z naszej szkoły zaprosił uczniów klas IV, V i VI na opowieść o cesarzu i słowiku, czyli na adaptację znanych baśni Andersena.
      Młodzi odświeżyli klasykę baśniopisarza. Widowisko inspirowane dwiema historiami duńskiego twórcy („Słowika” i „Nowych szat cesarza”) pokazało, z jak wielkim humorem uczniowie potrafią opowiadać, bawić się sztuką, czerpiąc z niej prawdziwą przyjemność. Mimo iż młodym artystom towarzyszyła ogromna trema, wszyscy wypadli doskonale. Uczniowie na scenie zachowywali się niczym profesjonalni aktorzy. Przedstawienie znakomicie ukazało ponadczasową mądrość baśni i cudowność świata fantazji. zdjęcia z przedstawienia
      Ewelina Krzysztoń

    Pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

    • 26.11.2013
      22 listopada 2013r.  w naszej szkole odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Przystąpiło do niego 16 uczniów z klas V i VI. Uczestnicy rozwiązywali  test, który składał się z różnych typów zadań otwartych i zamkniętych. Udzielali odpowiedzi,  wykorzystując swoje doświadczenia czytelnicze związane z powieścią Juliusza Verne ,,20 000 mil podmorskiej żeglugi”.
      Żeby zakwalifikować się do etapu rejonowego, należało zdobyć przynajmniej 30 na 40 możliwych punktów. Zwycięstwem po pierwszym zmaganiu może cieszyć się sześcioro uczniów.

      Maria Kubasik 32 punktów
      Kalina Kreis 31 punktów
      Anna Kuska 31 punktów
      Karolina Drabarz  30 punktów
      Patrycja Ławniczak 30 punktów
      Jan Majchrzak 30 punktów
      Wszystkim gratulujemy.
           Diana Gołacińska    

    NIEZWYKŁE ZDOLNOŚCI NASZYCH UCZNIÓW

    • 26.11.2013
      Zapraszy do obejrzenia filmu „Wielka bitwa”, który jest dziełem naszego ucznia. Został on zrobiony metodą animacji poklatkowej.
      Każdą klatkę filmu oddzielnie sfotografowano, a wszystkie zdjęcia następnie połączono w jedną całość i powstał film. Napisy i podkład muzyczny dodano na samym końcu. Film jest pomysłem Wojtka Gałuszki z klasy IVD, realizacja również była w całości samodzielna. Do pracy niezbędne były: pomysł, aparat cyfrowy, klocki, dużo czasu i przede wszystkim cierpliwość :). Poniżej dokładny opis animacji poklatkowej pobrany z Wikipedii.  

      Animator do zrobienia każdej klatki przekształca nieznacznie obiekty - zmienia położenie względem nieruchomego tła lub innych animowanych obiektów. Po połączeniu klatek animowane obiekty wyświetlane w formie filmusprawiają wrażenie ruchu. Poklatkowa technika realizacji to metoda rejestracji obrazu wykorzystywana głównie w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych (za jej pomocą rejestruje się np. wzrost roślin, ruch ciał niebieskich, zmiany zachodzące w organizmie; proces, który w rzeczywistości trwa kilka dni lub tygodni, zostaje skrócony do kilkudziesięciu sekund).
      Ewelina Krzysztoń
      wychowawca klasy IVD

    Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

    • W czwartek, 21 listopada 2013r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas 4 - 6. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się pięcioro uczniów:
      1. Jan Majchrzak - 5a
      2. Jan Wilak - 5a
      3. Artur Frankiewicz - 6a
      4. Anna Kuska - 6d
      5. Dominik Szafrański - 6d
      Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na nadalszych etapach konkursu.
      Barbara Fiedler, Ewelina Kaczmarek
      nauczycielki przyrody

    ZWIEJEŻAKI

    • 24.11.2013
      Pojawienie się w naszej szkole niezwykłych gości wzbudziło wielkie emocje.
       W czwartek, 21 listopada, odbyły się zajęcia edukacyjne, które poprowadził pan Szymon Michalak. Jest on członkiem  i założycielem Polskiego Stowarzyszenia Miłośników i Hodowców Jeży Pigmejskich,  Polskim Rzecznikiem Praw Jeży, prowadzi też Dom Tymczasowy dla Jeży Europejskich.
      Dzięki niemu dzieci z klas 0c, 0e i IIIa zdobyły podstawowe wiadomości dotyczące prezentowanych zwierząt i poznały ich zwyczaje. Zostały również uświadomione o konieczności odpowiedniego postępowania ze zwierzętami oraz potrzebą objęcia niektórych z nich ochroną. Największe jednak emocje wywołała możliwość  dotknięcia nie tylko kilku gatunków jeży, ale również jaszczurek, węży czy pająków.
      Zajęcia zakończyło wykonanie ,,jeżodoniczki”  z plastikowej butelki. Niezliczona ilość wrażeń i nieustający uśmiech na twarzach dzieci mówią same za siebie. Czekamy na kolejne fascynujące spotkanie. Dziękujemy! więcej zdjęć
                                                                                         Organizator: Anna Kaźmierczak

    Marzenia się spełniają

    • 24.11.2013
      Adaś Marcinkowski uczeń kl 3 b, który marzy o karierze tenisisty, miał okazję spotkać się  z tenisistą nr 1 na świecie Hiszpanem RAFAELEM NADALEM!!!
       
      Było to dla niego ogromne i niezapomniane przeżycie, długo był pod wrażeniem obcowania z tak utalentowanym i bojowym tenisistą, którego nikt nie może pokonać. Spotkanie małego Adasia z wielkim Nadalem było bardzo wzruszające, tym bardziej, że miał on możliwość oglądać trening wielkiego Mistrza z bliska. Był bardzo szczęśliwy, gdy na korcie wraz z Nadalem pojawił się jego ojciec i zarazem trener – Jan Marcinkowski. Adasiowi także udało się zagrać z małym 9 – letnim Nadalem, synem trenera Rafy Nadala!!! Emocje były ogromne, Adaś wrócił szczęśliwy i pozytywnie zainspirowany do dalszej pracy na korcie i ciężkiego treningu. Jego ogromna pasja „tenisowa” po tym spotkaniu nabrała dodatkowych barw.
       W Turnieju Wojewódzkim Krasnali w „Angie”, w Puszczykowie 9-10.11.2013 Adaś zajął 1 miejsce. Puchar wręczała mu właścicielka tego obiektu i zarazem babcia tenisistki nr 9 na świecie Angeliki Kerber.
      Opowieści Adasia o tenisie zainteresowały jego najlepszego przyjaciela z klasy Mateusza Liszyńskiego. Postanowił spróbować swoich sił również w tenisie. Zapał, zaangażowanie i radość z treningów sprawiają, że Mateusz robi niesamowite postępy i od kilku miesięcy trenuje indywidualnie z najwspanialszym trenerem Janem Marcinkowskim - tatą Adama. Już za nim pierwszy wygrany turniej i puchar. Jednak najwspanialsze jest to, że teraz przyjaciele mają wspólną pasję, w której się wspierają i kibicują. zdjęcia
      Adaś ze starszym bratem Kubą, który też trenuje tenis 
      Hanna Woźniak

    Niezwykła lekcja o Unii Europejskiej

    • 24.11.2013
      Dnia 15.11.2013 r. uczniowie klasy III f, III e i II a uczestniczyli w  spotkaniu z p. Natalią Krzyżan z Europe Direct  - Poznań, która w  naszej szkole prowadziła lekcje europejskie. Podczas spotkania dzieci poznawały podstawowe zagadnienia związane z Unią Europejską oraz wybranymi krajami członkowskimi.
      Razem z prowadzącą rozmawiały o skojarzeniach, charakterystycznych budowlach, flagach, osobach, miejscach, językach, kulturze UE. Pani Natalia opowiedziała nam o charakterystycznych potrawach oraz ciekawostkach związanych z poszczególnymi krajami. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu odpowiadając na liczne pytania związane z jego tematyką. Każde dziecko otrzymało wiele materiałów dotyczących krajów UE między innymi: mapę, kalendarze, książki. Na zakończenie uczniowie rozwiązywali quiz. Najlepsze grupy otrzymały nagrody. 
       
                                                             Magda Kleinert

    Wizyta w teatrze

    • Już wkrótce zima! Puszysty biały śnieg i zabawy na sankach to jest to, co najbardziej lubią dzieci o tej porze roku. Była jednak kiedyś taka dziewczynka, która zimą przeżyła bardzo smutne chwile. Jeżeli dodamy jeszcze, że trzymała w dłoniach zapałki, to już wszyscy chyba odgadną, że chodzi o „Dziewczynkę z zapałkami".
      Jej historią zainteresowali się uczniowie z klas IV , którzy 19 i 20 listopada odwiedzili Teatr Muzyczny w Poznaniu i obejrzeli tam spektakl słowno-baletowy pod tym samym tytułem. Wszyscy byliśmy ciekawi, w jaki sposób aktorzy przedstawią tę najbardziej wzruszającą baśń H. Ch. Andersena. Jak zwykle aktorzy Teatru Muzycznego stanęli na wysokości zadania. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali sztukę, w której w interesujący sposób przedstawiono problem odrzucenia, obojętności na cudzą krzywdę, pogoni za pieniądzem. Dzięki spektaklowi czwartoklasiści mieli też okazję do podziwiania piękna sztuki baletowej. Uczniowie przekonali się, że  teatr i balet nie jest nudny, a muzyka poważna w wykonaniu teatralnej orkiestry może wywołać niezapomniane wspomnienia.
       

    Spotkanie łączące pokolenia

    • 20.11.2013
      w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach
      Grupa najmłodszych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Komornikach odwiedziła 14 listopada mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach.  Pragnęliśmy wspólnie uczcić Święto Niepodległości.
      Na tę okoliczność dzieci z kółka teatralnego „Gwiazdy” przygotowały przedstawienie pt. „Lekcja historii”. Ze sceny rozbrzmiewały też pieśni patriotyczne w wykonaniu Tęczowych Nutek. Seniorzy chętnie przyłączyli się do wspólnego śpiewu, a następnie brawami nagrodzili występ Olgi Kowalkowskiej, Mateusza Müllera oraz Wojtka Małeckiego.
      To nie był koniec artystycznych wrażeń. Mogliśmy podziwiać obrazy namalowane przez  niedawno zmarłego artystę plastyka mieszkańca Domu, pana Antoniego Rzemyszkiewicza. Podczas kilkuletnich już naszych spotkań w Lisówkach pan Antoni zawsze z radością czekał na dzieci. Zaprosił nas do swojej pracowni  a dzieci  słuchały pasjonujących opowieści. Zostanie w naszej pamięci.
      W spotkaniach łączących pokolenia uczestniczą już kolejne „pokolenia” naszych wychowanków. Takie okazje sprzyjają kształtowaniu pozytywnych postaw i emocji . Obdarowywanie radością innych to wielka szlachetność, której uczą się nasze dzieci. Przygotowanie się na spotkanie z „babciami i dziadkami” sprzyja również integrowaniu braci uczniowskiej, a przede wszystkim budzeniu szacunku wobec osób starszych. zdjęcia
      Dorota Błaszczyk, Małgorzata Woźniak, Iwona Jankowiak

    ZADUSZKI ARTYSTYCZNE

    • 19.11.2013
                     Listopad to czas refleksji i zadumy. Sprzyja temu nie tylko jesienna aura, ale też Święto Zmarłych, które budzi wspomnienia, skłania do stawiania pytań o to, co w życiu jest ważne, zastanowienia się nad własną postawą i postępowaniem.
       ,,Żal że się za mało kochało
       że się myślało o sobie
       że się już nie zdążyło
      że było za późno”.
      Powyższe  słowa padły w środowy wieczór, 13 listopada 2013r. w trakcie programu artystycznego.
      W tym dniu grupa teatralna i chór Feeling zaprezentowali spektakl inspirowany Zaduszkami. Jego celem było nie tylko upamiętnienie zmarłych, ale też zwrócenie uwagi na tych, którzy cały czas są blisko nas, jednak często bywają pomijani, niezauważani, czasami krzywdzeni.
      Przytłumione światło, płomyki świec, powaga i skupienie aktorów już od początku wprowadziły zaproszonych gości w odpowiedni nastrój. Podczas spektaklu wszystkim obecnym towarzyszyły zaduma i wzruszenie. Młodzi artyści za pomocą słowa, muzyki oraz tańca doskonale i wiarygodnie przekazali nie tylko treść prezentowanych utworów, ale również duże emocje.
      Występ spotkał się z niezwykłą reakcją publiczności- po wykonaniu ostatniej piosenki, nastała znacząca chwila ciszy, po czym widzowie wstali i nagrodzili nas owacjami na stojąco. Gromkie brawa pomieszane były ze łzami wzruszenia.
      Cieszymy się, że nasz program wywołał refleksję i odkrył wiele wrażliwych serc. zdjęcia
      Diana Gołacińska

    Ministerstwo Edukacji Narodowej wyróżniło

    • 29.09.2013
      Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Komornikach. 
      Podczas ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej w dniach 7-8 listopada 2013 roku w Warszawie wręczono wyróżnienia dla wybranych Szkół Odkrywców Talentów uczestniczących w projekcie „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” . Działania Szkoły Podstawowej w Komornikach  spotkały się z uznaniem i zostały przyjęte jako przykład Dobrej Praktyki w Edukacji.
      Jestem przekonana, że wasze doświadczenia będą służyć innym szkołom i wskazywać ścieżki, jakimi można i należy podążać w pracy z najmłodszymi uczniami zdolnymi - powiedziała Joanna Berdzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
      Do realizacji zadania pt. „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole” zgłosiły się 142 Szkoły Odkrywców Talentów, a 50 znalazło się w gronie wyróżnionych.
      Wiceminister Joanna Berdzik oraz dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Piotr Dmochowski-Lipski wręczyli wyróżnienie na ręce Doroty Błaszczyk i Elżbiety Gęsior, nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Komornikach za podjęcie działań związanych z rozwijaniem zdolności najmłodszych uczniów podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych.strona MEN
      Przewodnicząca jury, prof. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego gratulowała wyróżnionym za ich wkład w  rozwijanie umiejętności i zdolności uczniów.
      „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym” to projekt systemowy, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  
      Celem strategicznym projektu jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym. W ramach projektu przygotowywane są grupy osób zaangażowane w proces rozwoju uzdolnień dzieci i młodzieży, których zadaniem jest właściwe identyfikowanie uzdolnień i tworzenie odpowiednich warunków do ich kształtowania. Prowadzone są także działania, mające na celu uwrażliwienie szerokiego grona osób na specjalne potrzeby edukacyjne dzieci szczególnie uzdolnionych.
      Jednym z zadań projektu było „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole - planowanie i organizacja wsparcia dla uczniów uzdolnionych na etapie edukacji wczesnoszkolnej”.
      Realizacji tego zadania podjęła się Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Komornikach oraz Grono Pedagogiczne edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
      Rezultatem podjętych przez nas działań jest upowszechnienie i dostosowanie do potrzeb uczniów różnorodnych form zajęć, mających na celu odkrywanie i rozwijanie zdolności.
      Zespół nauczycieli

      Slajd2
      w Szkole Odkrywców Talentów w Komornikach w roku szkolnym 2012/2013 prezentacja
      Odnośniki do prezentacji:

      Formatka Dobrych Praktyk w rozwijaniu zainteresowań i zdolności uczniów w młodszym wieku szkolnym, ze szczególnym uwzględnieniem dziecka sześcioletniego w szkole.

    Wojewódzki Konkurs Historyczny Szkół Podstawowych.

    • 17.11.2013
      Jak co roku i tym razem Stowarzyszenie im. Księdza Profesora Edwarda Nawrota w Kiekrzu organizowało Wojewódzki  Konkurs  Historyczny. Konkurs wsparły: Wielkopolskie  Kuratorium  Oświaty oraz liczni sponsorzy.
            Temat tegorocznego konkursu to „Polskie Powstania i Zrywy Narodowowyzwoleńcze XIX wieku”.  Do wzięcia udziału zaproszeni zostali uczniowie piątych i szóstych klas szkół podstawowych z całego województwa. Ostatecznie do konkursu zgłosiło się 70 uczniów.  Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Komornikach reprezentowali: Anna Kuska, Julia Peksa, Helena Masłowska, Jakub Rapsiewicz, Jakub Żytliński i Artur Frankiewicz.
          Konkurs został przeprowadzony w formie testu, który zawierał 20 pytań.  Uczestnicy  zmagań z wiedzą historyczną rozwiązywali test na sali gimnastycznej w Szkole  Podstawowej nr 28 w Poznaniu-Kiekrzu.
           Najlepszy wynik spośród naszych reprezentantów osiągnął uczeń klasy VI a, Artur Frankiewicz, który zdobył VIII miejsce.  Uczestnicy konkursu z uśmiechem na twarzy, obdarowani  nagrodami rozjechali się do domów. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę  książkę historyczną pt.: „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”, dyplom oraz nagrodę rzeczową w formie dużej paczki słodyczy.
           Konkurs był wzorowo zorganizowany przez Stowarzyszenie im. Księdza Profesora Edwarda Nawrota, które między innymi w takiej formie kultywuje pamięć po zmarłym proboszczu kierskiej parafii. Warto przypomnieć, że ks. Edward Nawrot był profesorem historii, wybitnym księdzem i wspaniałym działaczem społecznym. Wielu mieszkańców Komornik miało okazję poznać tego niezwykłego człowieka, gdyż w latach 1977-1982 był  wikariuszem w komornickiej parafii.
                                                                                                                                                      Mirosław  Wieloch

    Wyróżnienie dla Oli Rumińskiej w II Wielkopolskim Konkursie Poezji Religijnej

    •  Nasze Finalistki II Wielkopolskiego Konkursu Poezji Religijnej
      Patronat Konkursu: „Na moich ustach zawsze Jego chwała”
         
      Patronat medialny:
      W sobotę 16 listopada 2013r odbył się finał konkursu poezji religijnej
       z udziałem uczennic naszej szkoły:
       Natalii Teklik z klasy V C 
      oraz  Oli Rumińskiej z klasy III C, która zdobyła wyróżnienie  
      Druga edycja konkursu miała miejsce w LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu.  Dziewczynki  godnie reprezentowały naszą szkołę, za swój wysiłek zostały uhonorowane dyplomem oraz nagrodą książkową.  
      Uroczysta gala finałowa odbędzie się 30 listopada 2013 r w Gnieźnie.
      Opracowała: Irena Małecka

    MUZYKOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA

    • 14.11.2013
      Koło Młodego Melomana zaprasza na koncert do Poznańskiej Filharmonii
      w sobotę, 23 listopada 2013 r., godz. 11.00
      PRELUDIUM WCALE NIE DESZCZOWE

      Qi XU - fortepian
      Marek Pijarowski - dyrygent
      Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
      W programie:      Fryderyk Chopin  Andante spianato i Wielki Polonez brillante op. 22
              Preludium op. 28 nr 15 Des-dur Deszczowe
               Dymitr Szostakowicz  Symfonia nr 1 op. 10 f-moll cz. 4
      Zbiórka o godz. 10.30 przed aulą, dojazd własny, koszt wejściówki: 15 zł. Proszę wpłacać do piątku, 22 listopada organizatorkom.
      Uwaga! Obowiązuje strój galowy.   Zapraszamy rodziców do udziału w koncercie.
      Zapraszamy na naszą stronę internetową http://pro-sinfonika.webnode.com/, również w zakładce na stronie szkołyhttp://spkomorniki.edupage.org/.
      Opiekunki KMM: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel

    Julka zdobyła brąz

    • 14.11.2013
      W minioną sobotę odbyły się zawody o Puchar Dyrektora Szkoły w Plewiskach
      Julka wygrała 2 walki, przegrała tylko 1, punktowo zdobyła brąz! 
      Jest waleczna i wielka! Gratulujemy!

    Wycieczka do Obserwatorium

    • 14.11.2013
      W Poznaniu przy ul. Słonecznej mieści się  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza . Jego historia zaczyna się w roku 1919, na krótko po zakończeniu I Wojny Światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Oprócz działalności  naukowej Obserwatorium prowadzi też działalność popularyzatorską, w ramach której m.in. przyjmowane są wycieczki szkolne, organizowane są comiesięczne wykłady otwarte, a także różnego rodzaju okazjonalne imprezy o podobnym charakterze (Dni Otwartych Drzwi, Noc Naukowców itp.). 
      6 listopada pojechali tam uczniowie klasy II a i b. Mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowy teleskop, który ma 100 lat. Szkoda, że nie dopisała pogoda i nie można było rozsunąć dachu! Obejrzeliśmy za to kilka filmów i teraz już wiemy, dlaczego jest dzień i noc, „podróżowaliśmy”  na inne planety, widzieliśmy Ziemię z kosmosu... To była bardzo pouczająca wizyta!
      Organizatorzy:  D.Błaszczyk i I.Chruściel

  • Z kulturą za pan brat”

    14.11.2013
    Szkolny konkurs dla uczniów klas I-III
    W dniu 07.11.2013r. odbył się w naszej szkole finał konkursu ,,Z kulturą za pan brat”.
    Brali w nim udział uczniowie, którzy w klasowych eliminacjach zdobyli tytuł ,,Klasowego mistrza dobrych manier”.
    W konkursie finałowym rywalizowały drużyny trzyosobowe, złożone z uczniów z różnych klas.
    Poprzez losowanie, drużyny otrzymały nazwy: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry i do widzenia.
    Każda drużyna rozwiązywała zadania praktyczne i teoretyczne o dobrych manierach.
    Po bardzo wyrównanej walce, w dogrywce zwyciężyła drużyna o nazwie ,,Proszę”, w skład której wchodzili chłopcy:
    - Łukasz Jańczak z klasy III f
    Jan Lis z klasy II a
    Mikołaj Roth z klasy I b
    Zwycięstwo przyniosło im zadanie dodatkowe. Wymyślili najładniejsze hasło zachęcające do stosowania dobrych manier:
    ,,Kto się dobrze zachowuje,
    nigdy tego nie żałuje”
    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.
    Na najbliższym apelu ,,Klasowi mistrzowie dobrych manier” zostaną przedstawieni całej społeczności szkolnej i otrzymają odznaczenia.
    Będziemy przez cały rok szkolny propagować wśród uczniów wzorce kulturalnego i bezpiecznego zachowania.
     ,,Kto ma kulturę, wejdzie na górę!”
    Przekonali się o tym zwycięzcy naszego konkursu. Gratulujemy im!         
      
     

    organizatorzy konkursu:
            Małgorzata Woźniak i Rafał Więcław
  • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w klasach 1-3

    ,, …O tej rocznicy zawsze pamiętamy,
    bo wdzięczność za wolność dla przodków mamy…”
    8 listopada 2013r. w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas I, II i III obejrzeli przedstawienie pt. ,,Lekcja historii”. Chociaż historia jest dla młodszych dzieci trudna, to okazało się, że nie musi być nudna. Mali aktorzy z kółka teatralnego ,,Gwiazdy” w przystępny sposób przedstawili losy naszego kraju w drodze do odzyskania wolności. Rozmowy o historii przeplatane były pieśniami żołnierskimi, które śpiewali i grali na flażoletach uczniowie z zespołu ,,Tęczowe Nutki”. Uroczysty, poważny nastrój ogarnął całą widownię.Po wspaniale przeprowadzonej lekcji, nawet najmłodsze dzieci mogły powiedzieć: ,,Tę ważną datę zapamiętamy i dobry przykład wszystkim damy”. Szkolna uroczystość z okazji Święta Niepodległości została zakończona odśpiewaniem hymnu narodowego przez małych patriotów.
                                                                            organizatorki: Małgorzata Woźniak i Dorota Błaszczyk
  • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w klasach 4-6

    11.11.2013
    Lekcja  historii w wykonaniu uczniów pt.: „Drogi do niepodległości”
            Z okazji  Narodowego Święta Niepodległości i przypadającej w tym roku  95-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  odbyło się przedstawienie, pozwalające w sposób uroczysty uczcić ten wyjątkowy dzień, jakże ważny dla wszystkich Polaków.
    Członkowie kółka historycznego  pod kierunkiem Pana Mirosława Wielocha przygotowali montaż poetycko-muzyczny pt.: „Drogi do niepodległości”. Chcieli w ten sposób przybliżyć swoim koleżankom i kolegom wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W przedstawieniu uczniowie przypomnieli najistotniejsze fakty związane z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości. Zaprezentowali walkę Polaków z zaborcami, przyczyny i skutki upadku powstań narodowych, najważniejsze postacie z tego okresu – wybitnych patriotów, którzy walczyli o wolną Polskę.  Dialogi uczniów były ozdobione recytowaną poezją i przypomnieniem najważniejszych dat z historii Polski. Chór szkolny pod kierunkiem Pana Radosława Lubkowskiego zaprezentował pieśni patriotyczne z tego okresu. 
          Artyści w sposób uroczysty, a zarazem przystępny dla młodego słuchacza, pragnęli przybliżyć drogi Polaków do odzyskania niepodległości oraz  znaczenie święta, które obchodzimy 11 listopada. Była to tym razem inna lekcja historii, przygotowana przez uczniów naszej szkoły. Występujący zaprezentowali swoim rówieśnikom nie tylko wydarzenia i postacie z historii walk o niepodległość, ale również, co jest bardzo istotne, odpowiednie postawy patriotyczne. Nad  wystrojem auli, w której zorganizowano przedstawienie, czuwała Pani Agata Rochowiak.
      
                                                                                                      Mirosław  Wieloch
  • „Costume party” w naszej szkole

    09.11.2013
    We wtorek, 29 października, w naszej szkole odbyła się dyskoteka kostiumowa „Costume party” zorganizowana przez panie uczące języka angielskiego, Martę Broniszewską i Katarzynę Maciąg. Opiekę podczas dyskoteki sprawowały również panie: Anna Wiśniewska i Alicja Nowowiejska. Podczas dyskoteki obowiązywało przebranie. Każdy uczestnik imprezy tego dnia mógł stać się kimś innym.
    Pomysłowość naszych uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na „parkiecie” spotkać można było księżniczki, wróżki, bohaterów filmów i wiele innych. Wszyscy świetnie bawili się w rytm najnowszych hitów dyskotekowych. Nad oprawą muzyczną dyskoteki czuwali chłopcy z klasy VI d, którzy świetnie odnaleźli się w roli Dj-ów, natomiast uczennice z tej samej klasy uatrakcyjniły zabawę konkursami muzycznymi. Ważnym momentem imprezy było rozstrzygnięcie „Konkursu na najlepszy kostium”. Jury konkursu stanowili organizatorzy oraz nauczyciele pełniący opiekę podczas dyskoteki. Wybór zwycięzców okazał się niezmiernie trudny, bo uczniowie wykazali się wyjątkową inwencją twórczą w doborze przebrań. Ważnym elementem konkursu był sposób prezentacji stroju przez uczestnika.
    DSC05565
    Po burzliwych obradach jury postanowiło przyznać ex aequo następujące miejsca:
    I miejsce: Martyna Nowicka (kl. VI a) oraz Damian Kurkowiak (kl. VI c),
    II miejsce: Oliwia Mieczkowska (kl. VI d) oraz Klaudia Tandecka (kl. VI c),
    III miejsce: Inga Rybak (kl. IV b) oraz Konrad Wiśniewski (kl. VI a). 
    Uczniowie zgodnie przyznają, że była to jedna z najbardziej udanych dyskotek szkolnych, w jakich dotychczas uczestniczyli.
    Dziękujemy wszystkim uczniom za uświetnienie imprezy swoimi strojami  i gratulujemy zwycięzcom!
    Opracowała:
    Marta Broniszewska
     
  • TYDZIEŃ W KOLORACH JESIENI

    09.11.2013
    Kto powiedział, że jesień musi być szara i nudna? Uczniowie z klasy 0d obalili ten mit udowadniając, że mieni się ona mnóstwem barw. Znaleźli na to prosty sposób – każdego dnia ubierali się na inny jesienny kolor.
    I tak poniedziałek był niczym czerwone dojrzałe jabłka, wtorek – jak złote liście, środa – niczym łupinki kasztanów, czwartek – jak same kasztany, a piątek swym kolorem przypominał kałuże, po których można bezkarnie skakać podczas deszczu. Kto by pomyślał, że kolorami i dobrym nastrojem, przegonimy wszechogarniającą szarugę, a coraz krótsze dni mimo wszystko pełne będą naszych słonecznych uśmiechów.
      
    Aleksandra Matuszewska
  • Jesienne krajobrazy Komornik

    06.11.2013
    W piątkowe popołudnie grupa dzieci z aparatami fotograficznymi wyruszyła w poszukiwaniu pięknych, jesiennych krajobrazów naszej wsi. Barwnie prezentowała się Wirynka, na którą wszyscy kierowali swoje obiektywy.
    Nasz kościół otulony wysokimi drzewami wyglądał pięknie, dostojnie i majestatycznie. Kolorami urzekła nas jarzębina rosnąca przy Ośrodku Zdrowia. Zachwyciły nas sumaki swoją wielobarwnością. Fotografowaliśmy w Ogrodzie Pamięci różnokolorowe, jesienne astry. Kaczki pływające po stawie w pobliskim parku pozowały do zdjęć młodym fotografom. Najpiękniej jednak wyglądała ściana lasu przy stadionie. Mieszały się tam wszystkie barwy jesieni. Podczas spaceru  liście szeleściły nam pod butami.
    Tak dokumentowaliśmy jesień w naszej miejscowości. zdjęcia
    Pokochaj jesień

    Spróbuj pokochać jesień
    z niesamowitymi urokami
    Spójrz ile piękna niesie
    obdarzając cię nowymi dniami.


    Kolorowo jak wiosną
    barwne liście ostatki zieleni
    Dadzą chwilę radosną
    twą szarość życia mogą odmienić.


    Wieczór szybciej nastaje
    słońce też znika wcześniej niż latem
    Lecz nowe czy nie daje
    chwile spokoju skorzystaj zatem.

    Tadeusz Karasiewicz

    Hanna Woźniak i Gabriela Ukaszewska
  • Warsztaty z charakteryzatorem

    03.11.2013
    Co zrobić, by w ciągu kilku minut zamiast krótkich włosów mieć długie? Jak postarzeć się „w mgnieniu oka” o kilkadziesiąt lat ? Czy można być „rannym” na chwilę? Odpowiedzi na te pytania uczniowie klas I-III otrzymali od pani Alicji, która jest charakteryzatorem w Teatrze Nowym w Poznaniu.
    Przyjechała do nas 31 października na warsztaty pt. „O tym, jak ktoś staje się kimś innym” organizowane przez p. Janusza Czachora w ramach cyklu „Słucham, czuję, rozumiem”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy! Już wiemy, co to jest charakteryzacja upiększająca – Iga w kilka chwil miała długi warkocz, a Julka zmieniła się z blondynki w brunetkę i została pomalowana!  Klaudia i Kamil stali się dorośli – to charakteryzacja postarzająca. Pani Alicja jest również perukarką. Pokazała nam kilka „sztuczek” i trików - Jędrek nagle miał dredy na głowie, a Witek stracił wszystkie włosy! To były bardzo ciekawe zajęcia. Na koniec spotkania kilkanaście osób zostało „rannych” po wypadku na deskorolce . Teraz już wiemy, że nie wszystko, co widzimy w teatrze i na filmach dzieje się naprawdę.
       Iwona Chruściel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz