poniedziałek, 25 sierpnia 2014

grudzień 2013

  • Najlepsze wyniki w dwóch konkursach matematycznych

    22.12.2013
    16 grudnia w poniedziałek odbył się w naszej szkole I etap Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego Szkół Miasta Poznania i okolic. Brali w nim udział uczniowie z klas 4,  5 i 6. Klasy 5 i 6 miały ten sam test, a klasy 4 inny.
    Zadania były bardzo trudne, aby rozwiązać niektóre z nich, należało wykazać się znajomością materiału z całej klasy czwartej, a w klasach starszych ze wszystkich działów.
    Cele tego konkursu to: rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, wykrywanie uzdolnień matematycznych, popularyzowanie matematyki, wspieranie rozwoju i talentów matematycznych.
    Do etapu rejonowego kwalifikuje się uczestnik, który otrzymał minimum 85% ogólnej liczby punktów możliwych do uzyskania w etapie szkolnym, przy czym nie więcej niż trzech najlepszych uczestników etapu szkolnego.
    W przypadku uzyskania prac więcej niż trzech uczniów równej liczby punktów szkolna komisja konkursowa przeprowadzi dodatkowe eliminacje i tak stanie się u nas.
    Naszą szkołę w etapie rejonowym z klas 5 i 6 reprezentować będą:
    Wojciech Majewski, Anna Kuska, oraz jedna z trzech osób: Helena Masłowska, Jakub Żytliński, Wiktor Mazur(ustalimy po styczniowej dogrywce).
    Najlepsze wyniki w klasach 5 i 6
    Nazwisko i imię:

    Ilość punktów
    (max 27)
    miejsce
    Wojciech Majewski
    26
    1
    Anna Kuska
    26
    1
    Helena Masłowska
    25
    2
    Jakub Żytliński
    25
    2
    Wiktor Mazur
    25
    2
    Dominik Szafrański
    24
    3
    Jan Majchrzak
    24
    3
    Artur Frankiewicz
    19
    4
    Gabriela Rosa
    19
    4
    Szymon Nastał
    17
    5

    Najlepsze wyniki w klasach 4
    Nazwisko i imię:
    Ilość punktów
    (max 27)
    miejsce
    Antoni Rajtar
    27
    1
    Kajetan Daroch
    26
    2
    Kamil Kaczmarek
    20
    3
    Marta Kuster
    20
    3
    Elwira Szymbarewicz
    20
    3
    Jan Kaczmarski
    20
    3
    Oliwia Stronczyńska
    19
    4
    Weronika Judkowiak
    18
    5
    Kasia Matczak
    18
    5

    Naszą szkołę w etapie rejonowym z klas 4 reprezentować będą: Antoni Rajtar i  Kajetan Daroch
    „Złota Żabka”
    5 grudnia uczniowie przystąpili do I etapu konkursu matematycznego "Złota Żabka" zorganizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej "EKOS". Udział w nim wzięli uczniowie klas V i VI.
    Zadania nie należały do łatwych, więc wszystkim uczestnikom, którzy odważyli się stanąć "oko w oko" z zadaniami należą się gratulacje :)
    Naszą szkołę w etapie rejonowym reprezentować będą:
    Helena Masłowska i Wojciech Majewski.
    Najlepsze wyniki

    Nazwisko i imię:

    Ilość punktów
    (max 50)
    miejsce

    Helena Masłowska
    47
    1
    Wojciech Majewski
    42
    2
    Jan Majchrzak
    33
    3
    Wiktor Mazur
    23
    4
    Jakub Rapsiewicz
    19
    5

    Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
    Joanna Łukomska, Elżbieta Gęsior, Jolanta Nowaczyk 
  • „Spotkanie wigilijne”

    20.12.2013
    Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy IVD przygotowali przedstawienie pt. „Spotkanie wigilijne”. Była to opowieść o zwierzętach – psach, kotach, żabie, koniach, żółwiach, zającu. Z  powodu wielkiego przedświątecznego zamieszania, postanowiły one uciec ze swoich domów. Twierdziły, że dziwne rzeczy dzieją się w ich miejscach zamieszkania. Dopiero żółwie wytłumaczyły napotkanym zwierzętom, że „świecące drzewko, mężczyzna z wielkim workiem, karp, sianko pod obrusem” to są ludzkie obyczaje. 
    Spektakl uświetniło wspólne zaśpiewanie kolędy „Wesoła nowina” i piosenki „Jest taki dzień”. Przedstawienie zakończyły słowa kryjące w sobie dogłębną prawdę:  „Podzielić się opłatkiem to znaczy dobrze życzyć innym i wszystko im przebaczyć”.
    Dziękujemy za oprawę muzyczną panu Radosławowi Lubkowskiemu.
        
    Wychowawca klasy IVD, Ewelina Krzysztoń 
  • Sukces Kuby Marcinkowskiego

    18.12.2013
    W dniach 13-15.12.2013. roku w niemieckiej miejscowości Furstenwalde odbył się turniej tenisowy, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły, bracia Jakub i Adam Marcinkowscy. Każdy zagrał w swojej kategorii wiekowej. Swój życiowy sukces, po latach treningu i ciężkiej pracy na korcie, odniósł Kuba. Wygrał on kolejne trzy mecze i doszedł do finału, dzięki wspaniałej grze i zaangażowanej walce. Dopiero w finale uległ swojemu rywalowi i zajął tym samym 2 miejsce w turnieju.
    Jego młodszy brat, Adaś, również zaprezentował się bardzo dobrze, grając świetnie, wygrał 1. mecz, walcząc do ostatniej piłki,  z ogromnym oddaniem, przegrał drugi swój mecz, ze zwycięzcą swojej kategorii do lat 10. Jako ciekawostkę należy dodać, iż w tym turnieju startował także ich tata, i zarazem trener, Jan Marcinkowski, który zajął 3 miejsce w swojej kategorii.
    Pierwszy zagraniczny turniej młodych tenisistów z naszej szkoły był bardzo udany, zaprezentowali się fantastycznie i nie mogą  doczekać się  kolejnych wyjazdów na tego typu turnieje.  Nowe doświadczenie, kontakt z zagranicznymi zawodnikami, niesamowite emocje, jak  i pierwsze osiągnięcia w tej dziedzinie, jeszcze bardziej dopingują ich do ciężkiego treningu i  ogromnej pracy na korcie. Wszystko to powoduje, iż jeszcze bardziej kochają ten sport, który okazał się ich wielką pasją. Kuba został zaproszony do klasy 3 b, w której uczy się jego brat Adam. Wszyscy gratulowali braciom sukcesów sportowych. zdjęcia
      Hanna Woźniak, Diana Gołacińska 

  • I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

    18.12.2013
    Już niedługo święta! Jak co roku  o tej porze dzielimy się tym, czym możemy z innymi. W holu naszej szkoły pojawił się plakat informujący o rozpoczęciu „mikołajkowej” akcji, a stojący obok koszyk w czarodziejski sposób zapełnił się słodyczami. To dzięki Mikołajom – dużym i małym, których jest u nas całkiem sporo! Zebrane słodycze zostały już dostarczone do Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza w Poznaniu. Zostaną rozdane dzieciom, którym przyszło spędzić tam święta.
    W podziękowaniu otrzymaliśmy kartkę i takie podziękowania:
    „… weź do ręki biały opłatek
    choćbyś nawet nie miał
          z kim go dzielić…
    I życz szczęścia całemu światu
    - niech się wszystkie serca rozweselą…”

    Kolejny już raz nauczyciele i uczniowie SP w Komornikach
    Wyciągają rękę z „opłatkiem” – jest nim ich obecność,
    Ofiarność, prezenty, z którymi przybywają…
        
          Serdecznie dziękujemy
        - dzieci i nauczyciele Zespołu Szkół nr 108,
      Bo dzięki takim czynom wszyscy możemy być pewni,
      Że Chrystus rodzi się w każdym z nas. Jak co roku…

    Dziękujemy wszystkim, którzy w ten zabiegany czas zechcieli zatrzymać się na chwilę i dołączyć do naszej akcji. Dziękujemy pani Agacie Rochowiak za piękny plakat. I życzymy wszystkim – zdrowych i radosnych świąt!
        Organizatorzy
  • Święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę!

    18.12.2013
    Dnia 11 grudnia wydarzyła się rzecz niezwykła! Szkołę odwiedził trochę spóźniony Św. Mikołaj!
    Na ten jeden wieczór nasza szkoła zamieniła się w magiczną krainę, którą 130 dzieci z klas 0, I i II, przemierzały z ogromną radością. Nasze sale zamieniły się w pałac Pani Zimy, warsztat reniferów, cukiernię Pani Mikołajkowej czy kolorową fabrykę bombek!
    Żeby mieć okazję spotkać się z Mikołajem dzieci musiały spełnić dwa warunki! Po pierwsze, ich imiona musiały widnieć na liście „grzecznych dzieci”, po drugie, wykonać zadania wyznaczone przez Mikołaja.
    Trzeba przyznać, że nie lada atrakcją było dla dzieci zdobienie pierników, dekorowanie bombek, choinek, czy własnoręczne wykonanie upominku w fabryce zabawek.
    Magiczny wieczór zakończył się wizytą Św. Mikołaja, a uwieńczeniem spotkania było odśpiewanie przez dzieci kolędy oraz wręczenie upominków przez niezwykłego gościa.      Okazało się, że w naszej szkole nie brakuje grzecznych dzieci, gdyż wszyscy uczniowie otrzymali podarunki od Św. Mikołaja! Wychowawcy w tym magicznym dniu również zostali obdarowani czymś niezwykłym i najcenniejszym – uśmiech dzieci i radość w ich oczach, których źródłem stał się wspólnie przeżyty czas.
      W imieniu organizatorów oraz dzieci, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim rodzicom, którzy całe swoje serce włożyli w przygotowanie niezapomnianego wieczoru! Dziękujemy za wsparcie, pomoc i poświęcony czas w realizacji całego przedsięwzięcia. zdjęcia
                                                                                   Anna Kaźmierczak, Marta Maciejewska
    Organizatorzy:
    Anna Kaźmierczak,
    Marta Maciejewska
    Agnieszka Łysak
    Aleksandra Matuszewska
    Iwona Chruściel
    Ewa Rochowska

  • Zajęcia edukacyjno-rekreacyjne "Życie w dżungli"

    18.12.2013
    Pomimo chłodnej i zimowej aury, uczniowie klas Id i IIc, 4 grudnia odwiedziły niezwykłe  miejsce, dzięki któremu zgłębiły tajemnice tropikalnego świata. Ecotropicana, to kawałek dżungli znajdujący się w samym centrum Poznania. Dzięki zajęciom edukacyjnym przeprowadzonym przez współpracujących animatorów, uczniowie mogli poczuć klimat prawdziwej amazońskiej przygody.
    Dzieci poznały świat pełen egzotycznej roślinności, dowiedziały się, które rośliny można znaleźć w naszych domach-w doniczkach i w kuchni, do czego są wykorzystywane oraz co można zrobić z ich kwiatów i nasion. Poznały świat niezwykłych zwierząt żyjących w lasach tropikalnych, dowiedziały się jak żyją Indianie Ameryki Południowej i samodzielnie wykonały instrumenty muzyczne. Największą atrakcją okazały się jednak  zabawy ruchowe połączone ze śpiewem na piaszczystej, hawajskiej plaży.
    Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a powrót do codzienności nie zawsze jest przyjemny. Wycieczka podobała nam się bardzo,  a ciekawe spotkanie z przyrodą i kulturą dalekiego świata pozostanie w naszej pamięci na długo. Właśnie dzięki takiej formie zajęć dzieci mogą rozwijać ciekawość świata, budząc w sobie pasję poznawania i fascynacji różnych miejsc na świecie. zdjęcia
    Marta Maciejewska, Agnieszka Łysak.
  • Międzyszkolny Konkurs Piosenki Świątecznej w Puszczykowie

    16.12.2013
    12 grudnia 2013 r. cztery pięknie śpiewające dziewczynki z naszej szkoły: Rozalka Frankowska, Maja Kaczmarek, Ola Gajewska i Julka Peksa  pojechały do Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie Reprezentowały tam naszą szkołę w Konkursie Piosenki Świątecznej „Radosne święta”. Rywalizacja zaczęła się jednak od wspólnego zaśpiewania kolędy, co wprowadziło nas doskonale w nastrój świąteczny . Uczestnicy konkursu rozluźnili się i przepięknie zaśpiewali przygotowane przez siebie piosenki, znane lub całkiem nowe.
    Maja Kaczmarek z kl. 2 a zdobyła II miejsce w konkursie, śpiewając „Maleńką miłość” z repertuaru Eleni. Serdecznie jej gratulujemy!
     
                                                              Tekst  i zdjęcia: Iwona Chruściel
  • Mali Tropiciele z kółka regionalnego

    14.12.2013
    na  „Gwiazdkowych spotkaniach w  Szreniawie”
    SAM_5205
             9 grudnia 2013r. dzieci z klas 1c i 1e, członkowie kółka regionalnego, już po raz trzeci odwiedzili  Muzeum w Szreniawie.
             Tym razem celem naszej wizyty było poznanie zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczestniczyliśmy w warsztatach pt.: „Gwiazdkowe spotkania w Szreniawie”. Dzieci najpierw obejrzały piękne przedstawienie o Śnieżynce i Mroziku w wykonaniu aktorów „Dobrego Teatru” z Poznania. Sympatyczna para elfów  pomagała Świętemu Mikołajowi w przygotowaniu gwiazdkowych prezentów. Mali widzowie mogli się przekonać, że dawanie prezentów może sprawić taką samą, a nawet większą przyjemność niż ich otrzymywanie. Przy  przygotowywaniu prezentów ważne jest też to, aby były one piękne, miłe i sprawiały drugiemu radość. Prezentami są też np.: dobre słowo, uśmiech, pomoc mamie w przedświątecznych  porządkach.
            Po spektaklu udaliśmy się do obory, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek
    o zwierzętach, które człowiek hodował  w czasach, kiedy na świat przyszedł Jezus Chrystus.
    Takie zwierzęta jak woły, owce i osły pomagały w pracach dawnym rolnikom, np.: silne woły ciągnęły wozy, pługi, mniejsze osiołki nosiły na swoich grzbietach ciężkie towary, a owce dostarczały wełny, mleka i mięsa.
    Dowiedzieliśmy się również tego, czym karmi się zwierzęta gospodarskie i jakie maszyny pomagają w przygotowaniu paszy, np.: sieczkarnia, albo śrutownik.
    Będąc w oborze musieliśmy odwiedzić nasze ulubione prosiaczki. Trzeba przyznać , że te zwierzątka sporo urosły od naszej ostatniej wizyty, ale i tak nadal są pocieszne i  można je głaskać bez końca.
            Po wizycie w oborze, poszliśmy obejrzeć żywą szopkę bożonarodzeniową, w której stały drewniane figury Bożej Rodziny naturalnej wielkości, a towarzyszyły im żywe zwierzęta: osiołek, kózki i owieczki.
    Szopki bożonarodzeniowe wykonane przez ludowych artystów – rzeźbiarzy mogliśmy również obejrzeć w muzealnej stodole. Tam także odbyły się warsztaty polegające na wykonywaniu tradycyjnych ozdób świątecznych. Dawniej na choince zawieszano różnego rodzaju naturalne ozdoby, takie jak orzechy, jabłuszka, pierniki, łańcuchy z fasoli, drobne zabawki z drewna czy kolorowego papieru własnoręcznie wykonane przez dzieci oraz tak zwane „światy”, czyli ozdoby z kolorowych opłatków. Nasza grupa wykonała z tekturki ozdoby przypominające dawne „światy”. Po ozdobieniu elementów naklejkami, brokatem, cekinami, flamastrami i kredkami, łączyliśmy je i dowiązywaliśmy wstążeczkę. Potem pracownicy Muzeum każdą ozdobę zapakowali nam na pamiątkę w specjalną odświętną torebkę. Każde dziecko otrzymało też pięknie wydaną broszurkę z  opisami zwyczajów bożonarodzeniowych  w dawnej i dzisiejszej Polsce.
           Po wypiciu pysznej, ciepłej herbatki z sokiem malinowym, przygotowanej dla nas przez gościnnych pracowników Muzeum, przyszedł czas na spotkanie z kilkoma twórcami ludowymi, którzy prezentowali własnoręcznie wykonane wyroby z wełny, papieru, drewna. Obejrzeliśmy też pokaz wyrobu świeczek z prawdziwego wosku pszczelego o formach związanych z tematyką nadchodzących świąt. Nie obyło się oczywiście bez drobnych zakupów.
           Dyrekcji i pracownikom Muzeum serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam udziału w tak ciekawych  i dobrze przygotowanych zajęciach oraz życzymy najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia. zdjęcia
                    Mali Tropiciele z opiekunkami Kółka regionalnego

          Tekst i zdjęcia: R. Janiszewska
  • Andersen na wesoło

    13.12.2013
    Zapraszamy do obejrzenia filmiku naszego zespołu teatralnego z przedstawienia pt. "Andersen na wesoło":

    http://www.youtube.com/watch?v=L57-H6tYBmc&feature=youtu.be

    • ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA

      10.12.2013
      "Nie ma dzieci - są ludzie"
      To credo pedagogiczne Janusza Korczaka. Walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka, poznanie i zgłębianie jego potrzeb wypełniły całe życie Janusza Korczaka. Centralny motyw jego działalności i twórczości stanowi - prawo każdego dziecka do życia i odpowiedniego jego poziomu. Pisał o konieczności zapewnienia dziecku odpowiedniej jakości życia w sferze jego potrzeb fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych. Trafnie współcześni przypisują Januszowi Korczakowi tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Z naczelnej zasady przyjętej przez Janusza Korczaka, iż dziecko jest człowiekiem wynika troska o wciąż naruszane przez dorosłych prawa.
      Dnia 10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy  Dzień Ochrony Praw Człowieka. Jest to również Dzień Ochrony Praw Dziecka. W naszej Szkole zajęcia dotyczące ochrony praw dziecka odbywały się przez cały tydzień 09.12 – 13.12.2013. Uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wychowawców lub pedagogów/psychologa na temat „Dziecko też ma prawa – poznajmy je”. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka, zapoznanie dzieci z prawami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka, zwrócenie uwagi dzieci na problem łamania praw dziecka. Uczniowie klas IV – VI zostali zapoznani z prezentacją dotyczącą praw dziecka i ochrony praw dziecka.
      Dla wszystkich członków społeczności szkolnej przygotowana została gazetka informacyjna przybliżająca obchody Światowego Dnia Ochrony Praw Dziecka.
      Rodzice, podczas najbliższych spotkań z rodzicami, otrzymają przygotowaną ulotkę informacyjną, przybliżającą tematykę ochrony praw dziecka.

      Organizatorzy: Agata Katrusiak, Paula Mikołajczak, Ewelina Skrzypek, Renata Stankiewicz
  • Srebrny medal Julki

    09.12.2013
    W sobotę, w Środzie  Wielkopolskiej, odbył się Mikołajkowy Turniej Zapaśniczy i Julka wywalczyla srebrny medal. To jest już jubileuszowy 10 medal naszej uczennicy. Gratulujemy! Julka jesteś wielka!
  • Gwiazdkowe spotkanie w Szreniawie

    09.12.2013
    DSCF3326
    Już niedługo święta! W ten radosny czas, 4 grudnia , klasy I b, 2 a i 2 b pojechały na wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Spotkaliśmy tam elfy – Śnieżyczkę i Mrozika, które pomagały Mikołajowi przygotować  prezenty dla dzieci , czyli obejrzeliśmy przedstawienie w wykonaniu aktorów „Dobrego Teatru” z Poznania.
    Zwiedziliśmy także wystawę szopek bożonarodzeniowych wykonanych w drewnie , a następnie dzieci same zrobiły świąteczne ozdoby . Spotkaliśmy się również ze zwierzętami – w żywej szopce bożonarodzeniowej i w pomieszczeniach gospodarczych. Niektóre można było dotknąć i pogłaskać, co sprawiło dzieciom dużo radości. Mimo mroźnej zimowej  pogody wycieczka była bardzo udana! zdjęcia
              Organizatorzy: D.Błaszczyk, I.Chruściel i R.Więcław
  • Animowana historia Polski.

    08.12.2013
    Zapraszam do obejrzenia świetnej animacji Tomasza Bagińskiego. 
    To filmik, który w ośmiu minutach przedstawia historię naszego państwa. Uczniowie z piątej i szóstej klasy wiele wydarzeń już znają i są w stanie rozpoznać, dlatego zabawcie się w detektywów. Kto na najbliższej lekcji historii wymieni najwięcej wydarzeń historycznych? 
    Wsłuchajcie się też w muzykę – zauważcie, jak oddaje ona klimat przedstawianych wydarzeń.
    Tomasz Bagiński jest niezwykle utalentowanym twórcą. Jednym z jego dzieł jest „Katedra”, nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowy film animowany, nad którą prace trwały trzy lata. 
    Miłego oglądania!
    Elżbieta Gęsior

    • Tradycje andrzejkowe

      02.12.2013
      andrzejki3
      30 listopada obchodzimy Dzień Św. Andrzeja.  Od wieków jest to dzień wróżb dotyczących miłości i przyszłości. Dawniej wierzono, że wigilia tego święta, czyli 29 listopada, ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów.
      Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory. Początkowo wróżyły sobie panny, ale później do wróżb dołączyli również kawalerowie. Dzieci z klas 0-3 w piątek brały udział w andrzejkach zorganizowanych specjalnie dla nich przez klasę 3b i 3d. Celem było zapoznanie dzieci z tradycjami andrzejkowymi oraz zwrócenie uwagi na to, że wróżby andrzejkowe należy traktować jako dobrą wspólną zabawę. Trzecioklasiści przygotowywali się do andrzejek wcześniej, gromadząc wróżby i samodzielnie  wykonując rekwizyty. Na uwagę zasługiwały stroje organizatorów odpowiednio dobrane do wróżb. Na korytarzu powstały stanowiska dla wróżek i wróżbitów. Nie zabrakło dzieci chcących wziąć udział w tym wydarzeniu. Każdy chciał poznać swój przyszły samochód, zawód, imię żony, męża, a także swoją osobowość. Wszyscy bawili się wspaniale i mile spędzili czas, a organizatorzy byli dumni, że sprawdzili się w tej roli. zdjęcia
             Organizatorzy Szkolnych Andrzejek dla najmłodszych
               Hanna Woźniak i Katarzyna Proch
    • Warsztaty dziennikarskie w Poznaniu

      02.12.2013
       
      Dwa lata temu rozpoczęliśmy przygodę dziennikarską, wydając gazetkę „NA PRZERWIE” na portalu juniormedia.pl. Dziennikarstwo jednak wymaga ciągłego poszukiwania, stąd też 2 grudnia wzięliśmy udział w warsztatach dziennikarskich.
      Odbyły się one w ramach projektu „Junior Media” w Multikinie w poznańskim Starym Browarze. Skierowane były przede wszystkim do dzieci tworzących swoje gazetki szkolne na platformie Junior Media. Warsztaty rozpoczęły się wykładem zastępcy redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego, pana Leszka Waligóry. Uczestnicy zostali zapoznani z sekretami pracy dziennikarza prasowego, pracy redakcji z perspektywy redaktora naczelnego oraz wskazówkami jak tworzyć własne gazety. Następnie o tym jak pisać na temat filmu opowiedziała nam pani Katarzyna Czubińska z sieci Multikino w wykładzie „Od języka filmu do krytyki filmowej”. Warsztaty były dla nas świetną okazją, by zdobyć nowe doświadczenia.   Pytań ze strony uczniów nie brakowało, a  dziennikarze bardzo chętnie na nie odpowiadali.
      Kółko redakcyjne wraz z opiekunem, panią Eweliną Krzysztoń
       
    • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZIEMI KOMORNICKIEJ

      02.12.2013
                
      26 listopada 2013 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Ziemi Komornickiej. Konkurs był adresowany dla uczniów klas szóstych. Celem tego konkursu była popularyzacja i poszerzenie  wiedzy o naszej małej ojczyźnie – Ziemi Komornickiej.
       Zagadnieniami do konkursu były:
      1. Historia początków wsi Komorniki.
      2. Zabytkowe budowle w naszej miejscowości.
      3. Znane postacie związane z Komornikami.
      4. Miejsca Pamięci w Komornikach.
      5. Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Komornickiej.
      6. Działalność i osiągnięcia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej.
                       WYNIKI  KONKURSU
      I  miejsce      Artur Frankiewicz       19 p.
      II miejsce      Jakub Żytliński            14p.
      III miejsce    Monika Nowakowska    13 p.
      IV miejsce      Julia Peksa                   11 p.
      V miejsce       Jakub Marcinkowski  7 p.
      VI miejsce      Marta  Kaczmarek    6 p.
         Uczniowi, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.  Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce  podczas  uroczystych obchodów 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół  Ziemi Komornickiej, które odbyło się  1 grudnia 2013 roku  w Gimnazjum w Komornikach.
        Organizator  konkursu
            Mirosław  Wieloch
    • Harmonogram konkursów matematycznych

      02.12.2013
      Jeśli chcesz sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności matematyczne oraz logiczne myślenie zgłoś się do udziału w konkursach matematycznych.
      Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem konkursów matematycznych w klasach 4-6, które odbędą się w naszej szkole w roku szkolnym 2013/2014.
      Udział ucznia w konkursach jest dobrowolny. Szczegółowych informacji udzielają i przyjmują zgłoszenia udziału w konkursie nauczyciele matematyki.
      Jolanta Nowaczyk, Elżbieta Gęsior, Joanna Łukomska
    • Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

      02.12.2013
      DSC_0120
      21 listopada 2013 trzy uczennice z naszej szkoły, Monika Michniak, Aleksandra Gajewska i Marta Kaczmarek, wzięły udział w Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra – wielkie czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, który odbył się w Domu Kultury „Koźlak” w Chomęcicach.
      Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Tegoroczna, XIII edycja festiwalu nastawiona była na promowanie głośnego czytania wśród dzieci i dorosłych. Wybór lektury również nie był przypadkowy, gdyż nawiązuje ona do trwających obchodów 150. rocznicy powstania styczniowego.
      Do uczestnictwa w festiwalu organizatorzy zaprosili zarówno dorosłych, jak i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Nasz udział był wyjątkowy, gdyż do czytania trudnej powieści przystąpili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum.
      Reprezentantki naszej szkoły przygotowały trzy różnorodne fragmenty, które następnie odczytały we własnej interpretacji pięknie intonując i ukazując swoje umiejętności oratorskie. Wszyscy słuchacze mogli choć na chwilę przenieść się nad rozległe, otwarte przestrzenie nadniemeńskich pól i łąk. zdjęcia
                                                                     Katarzyna Samelska
    • Pomagamy zwierzakom z przytuliska w Łęczycy

      02.12.2013
      Zakończyłyśmy akcję PACZKA DLA ZWIERZACZKA z sukcesem.
      Serc wrażliwych na niedolę zwierząt nie zabrakło w naszej szkole.  Zgromadziliśmy dużą paczkę dla bezpańskich zwierząt mieszkających w Łęczycy. To tutaj w przytulisku znajdującym się na terenie oczyszczalni ścieków znalazły swoje miejsce psy z gminy Komorniki i Puszczykowa. Zwierzakami zajmują się wolontariusze, którzy starają się znaleźć zwierzakom nowe domy również poprzez ogłoszenia na portalach internetowych. Do Łęczycy pojechała z nami grupa dziewczynek z klas 6. Największe wrażenie zrobiła na nas mała suczka Andzia, którą dziewczynki wyprowadziły na spacer i wspólnie się bawiły. To śliczny, mały szczeniaczek pragnący zainteresowania ze strony człowieka. Bardzo podobał nam się Shaggi - piękny, średniej wielkości o wspaniałym futrze psiak, dający się głaskać wszystkim. To smutne, że te pieski nie mają właścicieli. Będziemy pomagać !!! Dziękujemy za współpracę pani Osieckiej. zdjęcia
       Organizatorzy Światowego Dnia Zwierząt w Szkole Podstawowej w Komornikach    
      Gabriela Ukaszewska, Hanna Woźniak
    • Wyniki pierwszego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

      01.12.2013
      Dnia 28 listopada 2013r. odbył się w naszej szkole pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Przystąpili do niego chętni uczniowie klas piątych i szóstych.
      Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
      • Wojciech Majewski   36 pkt
      • Anna Kuska               33 pkt
      • Wiktor Mazur             30 pkt
      • Helena Masłowska   30 pkt

      Gratulujemy laureatom szkolnego etapu, trzymamy za nich kciuki na etapie rejonowym, a wszystkim uczestnikom, którzy odważyli się stanąć „oko w oko” z wcale nieprostymi zadaniami, składamy podziękowanie za udział!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz