wtorek, 23 sierpnia 2016

listopad 2015

    • 25.11.2015 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      29.11.2015
      mis08

      Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was – małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy "na szczęście" przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata (Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek). Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię ku czci i pamięci zacnych przodków (np. Barnaba), a może to być Miś zupełnie bez imienia.

      Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

      Uczniowie klas pierwszych przynieśli do szkoły swoje ukochane pluszaki. Wspólnie utworzyliśmy długie szeregi maskotek (najdłuższy z nich miał nawet 13 m – utworzyły go dzieci z klasy Ic). Szczególne wyróżnienie należy się uczniom klas Ib, Id, Ij, ponieważ w ich szeregach znajdowały się tylko Pluszowe Misie. album ze zdjęciami

       Sylwia Bauza, Marta Lipińska, Aleksandra Matuszewska
    • PRZEDSTAWIENIE KAMISHIBAI - WOJENNE DZIECI

      29.11.2015
      http://egesior.linuxpl.info/PRZEDSTAWIENIE-KAMISHIBAI/image004.jpg

      Wandzia ma 8 lat, gdy wybucha II Wojna Światowa. Jej ojciec zostaje aresztowany przez NKWD i nie wiadomo, co się z nim dzieje. Wkrótce dziewczynka razem z siostrą, bratem i mamą zostaje zesłana na Syberię. Podczas formowania się w ZSRR armii Andersa nadarza się okazja, by wrócić do Polski. Wandzia z rodziną wsiada więc do pociągu i rozpoczyna daleką podróż. Sprawa komplikuje się, gdy po jednym z postojów pociąg odjeżdża w dalszą drogę bez Wandy. Teraz rozpoczyna się długa wędrówka w poszukiwaniu rodziny. Czy Wandzia odnajdzie swoich bliskich? Jak sobie poradzi sama w takich warunkach? 
       http://egesior.linuxpl.info/PRZEDSTAWIENIE-KAMISHIBAI/image001.jpg http://egesior.linuxpl.info/PRZEDSTAWIENIE-KAMISHIBAI/image003.jpg

      Dzieci potrafią wiele zrozumieć. Naszym zadaniem jest tylko znalezienie odpowiedniej formy. Dlatego właśnie uczniowie klasy Id i IIh wysłuchali bajki Kamishibai o zesłańcach i ich długiej podróży z wygnania. Nie zabrakło smutnych, ale i wesołych chwil. Momentów zwątpienia i radości. Wszystko to, by pokazać i porozmawiać z dziećmi o tym, czym jest wojna i co to oznacza dla wszystkich, a zwłaszcza dla najmłodszych. Bo trzeba rozmawiać. O trudnych i ważnych tematach także.
       Organizatorki:
      A. Kaźmierczak, A. Matuszewska
    • „Tytka Miłosierdzia”

      29.11.2015
      http://egesior.linuxpl.info/pliki/Tytka.png

      Zapraszamy wszystkich do wsparcia akcji charytatywnej Caritas Archidiecezji Poznańskiej „Tytka Miłosierdzia”. Celem akcji jest zbieranie artykułów spożywczych oraz środków czystości dla osób potrzebujących. Zgromadzone TYTKI wesprą placówki Caritas m.in. jadłodajnie, domy dziecka, świetlice socjoterapeutyczne oraz pomogą najuboższym rodzinom.  Tytki z artykułami zbieramy do 15 grudnia. Szkolnymi organizatorami zbiórki są katecheci SP Komorniki.  ZAPRASZAMY! KAŻDY Z NAS MOŻE POMÓC
    • Weź udział w Świątecznej Zbiórce Żywności!

      29.11.2015


      W dniach 7 – 11 grudnia 2015 r. SKW Wielkoduchy organizuje Świąteczną Zbiórkę Żywności. Zbieramy żywność o długim terminie przydatności do spożycia (kasza, mąka, makaron, olej, cukier, słodycze, konserwy, ryż, dżem, herbata, płatki kukurydziane, itp). Zebrane produkty zostaną przekazane do Banku Żywności, a następnie do osób potrzebujących. Dary należy składać do skrzynek wystawionych w holu szkoły przy wejściu A.
      Liczymy na szczodrość Waszych serc!   
      SKW Wielkoduchy
    • IV GMINNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA KLAS II

      28.11.2015
      SDC14034

      19 listopada nasi uczniowie wzięli udział w IV Gminnym Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs adresowany był  do uczniów klas II. W konkursie tym należało wykazać się umiejętnością artystycznego ( wręcz aktorskiego )  przeczytania tekstu, którego uczestnicy nie znali wcześniej.  W etapie szkolnym wzięło udział 16 uczniów. Spośród nich jury konkursowe wyłoniło 3 uczestników do etapu gminnego. Byli to Julia Stefanowska, Julia Piątek I Michał Nadobnik. Zwycięzcy etapu szkolnego godnie reprezentowali naszą szkołę. Julia Stefanowska zajęła I miejsce, a Julia Piątek zdobyła wyróżnienie. zdjęcia z konkursu

      Wszystkim uczestnikom konkursu, zarówno etapu szkolnego jak i gminnego, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych  sukcesów .
         Gabriela Ukaszewska
      Anna Kaczmarek
    • Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

               Dnia 27 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Aby przejść do etapu rejonowego uczniowie musieli zdobyć minimum 30 punktów (na 40 możliwych do zdobycia).
      Miło mi poinformować, że do etapu rejonowego zakwalifikował się Janek Kaczmarski, uczeń klasy 6b, który uzyskał 34 punkty.
      Jankowi serdecznie gratuluję i trzymam kciuki za wyniki w kolejnych etapach, a pozostałym uczestnikom dziękuję za udział w etapie szkolnym.
      Ewelina Kaczmarek
    • KONKURS OJCZYZNY POLSZCZYZNY

      26.11.2015

      28 października i 4 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Ojczyzny Polszczyzny pod honorowym patronatem prof. Jana Miodka.
      Konkurs ma kilka etapów. W pierwszym, szkolnym etapie, uczniowie pisali test, a następnie wygłaszali przed publicznością opowiadania na wylosowany temat. Najwyższe wyniki uzyskali:
      Jan Woźniak 45/50 pkt.
      Kornelia Stark 42/50 pkt.
      Antonina Kubasik 42/50 pkt.
      Tym samym zakwalifikowali się do etapu rejonowego, który odbył się 18 listopada (część pisemna) w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.  Do części ustnej etapu rejonowego zaproszono Jana Woźniaka i Kornelię Stark, gdyż uzyskali oni odpowiednią ilość punktów w części pisemnej. Gratulujemy uczniom wysokich wyników!
      Dominika Jiers, Ewelina Krzysztoń
    • Wyniki szkolnego etapu Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

      23.11.2015

      Dnia 20 listopada 2015r. odbył się  szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Przystąpili do niego chętni uczniowie klas piątych i szóstych. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Kajetan Daroch, Antoni Rajtar, Butkiewicz Jakub, Kaczmarski Jan.
      Gratulujemy zwycięzcom szkolnego etapu, trzymamy za nich kciuki na etapie rejonowym i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
    • Wyniki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego

      19 listopada 2015r.  w naszej szkole odbył się pierwszy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Przystąpiło do niego 10 uczniów z klas VI. Uczestnicy rozwiązywali  test, który składał się z różnych typów zadań otwartych i zamkniętych. Udzielali odpowiedzi,  wykorzystując swoje doświadczenia czytelnicze związane z powieścią Doroty Terakowskiej ,,Władca Lewawu”.
      Żeby zakwalifikować się do etapu rejonowego, należało zdobyć przynajmniej 30 na 40 możliwych punktów. Zwycięstwem po pierwszym zmaganiu może cieszyć się pięcioro uczniów: Katarzyna Matczak (37p.), Oliwia Stronczyńska (34 p.), Jan Woźniak (33 p.), Antonina Kubasik (30p.), Jan Kaczmarski (30 p.).

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia na kolejnym etapie.


      D. Gołacińska, E. Krzysztoń, J. Tarasiewicz
    • Warsztaty w klasach pierwszych

      21.11.2015
      http://egesior.linuxpl.info/Warsztaty-w-klasach-pierwszych/image001.jpg

      W dniach 9 i 10 listopada 2015 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Łukasza Ratajczaka, który przeprowadził we wszystkich klasach pierwszych warsztaty pt. „Złość - jak sobie z nią radzić”. Mimo tego, że warsztaty poruszały trudną tematykę, uczniowie byli bardzo dzielni i doskonale sobie radzili. Zachętą do aktywności na pewno była ciekawa i atrakcyjna forma lekcji. Dzieci rozmawiały o tym czym jest złość i w jaki sposób może być wyrażona, mogły podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami. Uczniowie wykonali także pracę plastyczną oraz pokazywali jak „wygląda” ich złość. Pomiędzy ćwiczeniami pojawił się specjalny okrzyk, który bardzo spodobał się dzieciom. Efektem warsztatów jest lista ze sposobami radzenia sobie ze złością. Lista ta pozostała w każdej z klas, po to by uczniowie mogli korzystać z niej w chwilach przeżywania tej trudnej emocji.
      Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Komornikach, za co serdecznie dziękujemy!
      Paulina Śniegula
    • Święto Niepodległości w klasach 4-6

      http://egesior.linuxpl.info/swieto-niepodleglosci/20151113_112337.jpg

      W piątek 13 listopada uczniowie klasy 5a wraz z chórem „Feeling” postanowili w krótkim programie artystycznym przypomnieć wszystkim o 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą to obchodziliśmy w środę. Poza dawką faktów historycznych uczniowie klas 4-6 mogli wysłuchać kilku utworów poetyckich, które dotyczyły smutnych losów naszej Ojczyzny. Całość występu uświetniło wykonanie utworów patriotycznych i hymnu państwowego przez nasz szkolny chór, pod przewodnictwem pana Radosława Lubkowskiego.
      Mamy nadzieję, że 11 listopada nie będzie się od tej pory kojarzył się nam tylko z jedzeniem przepysznych rogali z okazji imienin św. Marcina, ale dla każdego z nas stanie się prawdziwym Świętem Narodowym. W tym dniu pamiętajmy przede wszystkim o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę i wielokrotnie oddali za nią najcenniejszą rzecz – własne życie.
      Joanna Tarasiewicz
      Radosław Lubkowski

      Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
      Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
      Na którym z lochu, co był twą stolicą
      Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.

      Nie przyszły ciebie poprzeć karabiny
      Ni wiodły za cię bój komety w niebie,
      Ni z Jakubowej zstąpiły drabiny
      W pomoc anioły. Powstałaś przez siebie!

      Dzisiaj wychodzisz po wieku z podziemia,
      Z ludów jedyny ty lud czystych dłoni,
      Co swych zaborców zdumieniem oniemia,
      Iż tym zwycięża jeno, że się broni.

      Ducha wspomnieniem ich ci nie rozsierdzę,
      Żyłaś miłością, nie zaś zemsty żołdem,
      Choć serce twardsze masz niż Flandrii twierdze,
      Co ci przyznano nowym pruskim hołdem.

      Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei,
      Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
      Wiary, że wolność, prawo, moc idei
      Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy.

      Duchową bronią walczyłaś i zbroją,
      O którą pękał każdy cios obuchem.
      Więc dziś myśl każdą podłóż ziemią swoją
      I każdą ziemi swej piędź nakryj duchem.

      Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
      Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
      Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
      Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!

      L. Staff, „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”
    • SZTUKA, ZABAWA, A PRZY OKAZJI NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

      17.11.2015

      Choć za oknem panowała szaruga, to w naszej szkole 17 listopada było radośnie i promiennie. Uczniowie klas pierwszych i drugich mogli obejrzeć spektakl pt. „Czerwony Kapturek” w języku angielskim, który przedstawili uczniowie koła teatralnego. W tytułową rolę wcieliła się Kornelia Stark, w roli złego wilka wystąpił Jakub Tomczak, dzielnym leśniczym, który uratował Kapturka i babcię, był Antoni Opielewicz, pojawili się także: Joanna Kliks jako matka głównej bohaterki, Igor Szydłowski – babcia Kapturka, Maria Fabiańska, Martyna Peksa, Amelia Wróblewska, Marianna Wróblewska – kwiatki, Marta Spychała, Alicja Stachowicz, Jan Woźniak – ptaszki, Franciszek Adamczyk, Julia Czempińska, Julia Frankiewicz, Gabrysia Kuras, Aleksandra Rumińska, Filip Sadłocha – chór oraz Patrycja Cichowicz  jako narrator. Spektakl pokazywał tradycyjną historię Czerwonego Kapturka, nie brakowało jednak scen, które doprowadziły widownię do śmiechu. Niewątpliwie najzabawniejsza była ucieczka babci przed wilkiem. 
      Na koniec wspaniała publiczność zaśpiewała wspólnie z aktorami piosenkę „If you’re happy”. zdjęcia
      Ewelina Krzysztoń, Katarzyna Trafas
    • Lekcja historii dla najmłodszych

      16.11.2015
      http://egesior.linuxpl.info/swieto-niepodleglosci/PB260477.JPG

      10 listopada 2015 r. uczniowie młodszych klas uczcili 97 rocznicę odzyskania niepodległości. Na początku uroczystości dzieci z klasy I h zaśpiewały wesołą piosenkę o Święcie Niepodległości. Potem odbyła się niezwykła lekcja historii przygotowana przez uczniów z kółka teatralnego i flażoletowego. W interesujący sposób mali aktorzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia sprzed wielu lat. Na lekcji pojawił się też Józef Piłsudski na swoim koniu – Kasztance. Podniosły nastrój uroczystości zapewniły pieśni patriotyczne i żołnierskie zaśpiewane i zagrane przez ,,Tęczowe nutki”. Na koniec spotkania wszyscy uczniowie z powagą zaśpiewali hymn narodowy. Taka lekcja historii, chociaż dla najmłodszych trudna, nie była wcale nudna. Uczniowie dobrze się zachowali i postawę małych patriotów pokazali. zdjęcia


               Dorota Błaszczyk i Małgorzata Woźniak
    • OŻYWIAMY HISTORIĘ – ANIMACJA POKLATKOWA

      16.11.2015
      http://egesior.linuxpl.info/pliki/animacja.jpg

      Od początku roku szkolnego uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w kole medialnym. Pierwszym zadaniem zrealizowanym przez młodych filmowców na tych zajęciach było stworzenie animacji metodą poklatkową. Zapraszamy do obejrzenia powstałych filmików:

      Dominika Jiers, Ewelina Krzysztoń
    • Rajd z okazji Święta Niepodległości

      16.11.2015
      http://egesior.linuxpl.info/pttk/Rajd-Szlakiem-Niepodleglosci/album/slides/DSC08307.JPG

      Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze nr 9 na trasie Rajdu Śladami Powstania Wielkopolskiego. więcej: zakładka SKKT/PTTK
    • Z wizytą w Warszawie

      16.11.2015
      DSCN9905

      Dnia 05.11.2015 klasy IIc oraz Vb były na wycieczce w Warszawie. Uczniowie z obu klas od roku współpracują ze sobą w Szkolnym Klubie Wielkoducha. Zwiedzanie stolicy naszego kraju rozpoczęliśmy od spaceru po Ogrodzie Saskim. Spacer zakończyliśmy obejrzeniem zmiany warty żołnierzy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przeszliśmy ulicą Krakowskie Przedmieście do Pałacu Prezydenckiego. Później przyszedł czas na eksperymentowanie w Centrum Nauki Kopernik. W dniu naszego pobytu w Centrum, świętowane były 5. urodziny tego obiektu, o czym informowały liczne media krajowe. Co więcej, my sami zostaliśmy uchwyceni przez oko kamer niektórych stacji telewizyjnych. Ale to wcale nie był koniec atrakcji, które czekały nas w Warszawie. Gdy skończyliśmy zabawę w Centrum Nauki Kopernik, przeszliśmy na Starówkę. Widzieliśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę i krypty, pomnik Syrenki oraz Młodego Powstańca.
      Po całym dniu pełnym wrażeń, wróciliśmy do domu bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenie. zdjęcia
      Marta Broniszewska, Anna Wiśniewska, Tomasz Lackowski

    Wielkoduchy uczą się ratować

    15.11.2015
    Clipboard05

    Dnia 09.11 odbyło się kolejne spotkanie Wielkoduchów. Tym razem uczyliśmy się ratować. Pani Małgorzata Cieślak przeprowadziła zajęcia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Każdy Wielkoduch mógł w praktyce sprawdzić swoje umiejętności. Tego dnia dostaliśmy również legitymacje Wielkoducha. To były bardzo wartościowe zajęcia. album ze zdjęciami
    Marta Broniszewska, Anna Wiśniewska
  • JESIENNY NUMER GAZETKI!

    12.11.2015
    http://egesior.linuxpl.info/gazetka/gazetka.jpg
    Serdecznie zapraszamy do  czytania naszej gazetki szkolnej. W najnowszym jesiennym numerze znajdziecie między innymi zdjęcia Konstantego Łukasiewicza (ucznia klasy VI d), wiersze naszych szkolnych poetów, kącik języka angielskiego z zagadkami.
    Redakcja „Na Przerwie II”
  • Zakończenie akcji „Podaj mydło”

    08.11.2015
    „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć…”   O.Marian Żelazek SVD
        Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. To takie proste – przynieść kostkę mydła. Byli tacy, którzy przynosili po kilka lub nawet całe opakowania!  Wszystkim – bardzo dziękujemy. Zebraliśmy ponad 600 kostek mydła!!! Teraz nasze dary jadą do Afryki. Wkrótce – otrzymają je dzieci. To takie proste. Naprawdę – wystarczy tylko chcieć smiley
       Koordynator akcji w szkole Iwona Chruściel
  • Mój ulubiony zwierzak domowy

    07.11.2015
    PA220838
    Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w październiku odbył się konkurs ,,Mój ulubiony zwierzak domowy”. Poniżej prezentujemy wyniki konkursu i niektóre prace, które podziwiać można na wystawie przed biblioteką szkolną. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. zdjęcia

    Organizatorki: G. Ukaszewska, H. Woźniak

    WYNIKI KONKURSU ,,MÓJ ULUBIONY ZWIERZAK DOMOWY”

    KLASY 1
    I miejsce  - Natalia Koźmala kl. 1 d
    II miejsce – Dawid Szarek kl. 1 c
    II miejsce Kacper Janowski kl. 1 f
    III miejsce Roksana Nowak kl. 1 g
    Wyróżnienie: Marysia Surowy kl. 1 i, Mateusz Gromadziński kl. 1 g, Zofia Wójcik kl. 1 i.
    KLASY 2
    I miejsce – Blanka Deskur kl. 2 c
    II miejsce – Zuzanna Ratajczak kl. 2 b
    III miejsce – Maja Pruszyńska kl. 2 i
    Wyróżnienie: Oliwia Nagórska kl. 2 a, Olek Jóźwik kl. 2 f
    KLASY 3
    I  miejsce – Jakub Surowy kl. 3 b
    II miejsce – Hubert Przybysz kl. 3 a
    III miejsce – Łucja Kaczmarek kl. 3 b

  • Turniej „Skacz i biegaj czyli ... ruszaj się, bo zardzewiejesz!”

    01.11.2015
    http://egesior.linuxpl.info/sport/turniej_sportowy_skacz/DSC_0481.JPG

    20 października 2015 roku reprezentanci klas trzecich naszej szkoły wzięli udział w turnieju sportowym „Skacz i biegaj czyli ... ruszaj się, bo zardzewiejesz!”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 78 w Poznaniu. W zawodach wystąpiło 7 dziewczynek oraz 7 chłopców z klasy III A. Na turnieju obecna była też grupa kibiców z naszej szkoły, która wspaniałym dopingiem wspierała uczestników.

    Dzieci rywalizowały w kilku konkurencjach, między innymi: w biegu przez płotki, wyścigu węży i wzajemnym przeciąganiu się na kocach. Podczas turnieju trzeba było wykazać się też umiejętnością kozłowania piłki oraz sprawnym zawiązywaniem szarfy. Niespodzianką okazała się konkurencja dla opiekunów. Na ich twarzach pojawiły się kwaśne miny, ponieważ ich zadaniem było jak najszybsze wypicie kubka soku z cytryny.  W zawodach wzięło udział 6 szkół i każda otrzymała dyplom oraz dużego misia z pamiątkowym medalem na szyi.
    http://egesior.linuxpl.info/sport/turniej_sportowy_skacz/DSC_0498.JPG

    Reprezentanci naszej szkoły zdobyli wyróżnienie. Ważniejsze jest jednak to, że mieli okazję przeżyć wspaniałą zabawę i wziąć udział w uczciwej rywalizacji.

    Opiekunki: Katarzyna Kęsy, Karolina Buksch
  • Zaproszenie na koncert

    http://egesior.linuxpl.info/pliki/Salzburg.jpg

     Koło Młodego Melomana zaprasza na koncert  do Poznańskiej Filharmonii w sobotę, 7 listopada 2015 r., godz. 11.00, 
    MUZYKOTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA
    W DRODZE DO SALZBURGA

    Celina KOTZ - skrzypce
    Mateusz MAKUCH - skrzypce
    Paulina KACZMARCZYK - obój
    Jurek DYBAŁ - dyrygent, prowadzenie koncertu

    Orkiestra Filharmonii Poznańskiej

       Program:
    ·        Johann Sebastian Bach   Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043
    ·        Franz Schubert   VI Symfonia C-dur D.589 (fragmenty)
    ·         Wolfgang Amadeus Mozart   Koncert obojowy C-dur KV 314/285d 

    Franz Schubert

    Spuścizna kompozytorska Schuberta jest olbrzymia: prócz pieśni mieści się w niej 8 symfonii, 15 kwartetów smyczkowych, ponad 20 sonat fortepianowych, kantaty, msze i inne utwory religijne oraz kilkanaście oper. Naprawdę trudno sobie wyobrazić, jak możliwe było skomponowanie tego wszystkiego do zaledwie 31 roku życia. Sam, gdy go pytano, odpowiadał po prostu: „Kiedy kończę jedno dzieło, zaczynam kolejne”. Był więc Schubert nie tylko geniuszem ale i tytanem pracy, a jego pełna uczuć muzyka, przepojona tęsknotą za szczęściem, miłością do człowieka i wzruszającą pochwałą życia, cieszy się po dziś dzień zasłużoną popularnością wśród melomanów.
     dr hab. Iwona Lindstedt 
    /żródło: http://muzykotekaszkolna.pl/



    Wolfgang Amadeus Mozart
    Najsłynniejszy syn Salzburga
    1756 (Salzburg) – 1791 (Wiedeń)

    W ciągu swojego krótkiego, wypełnionego energią twórczą życia Mozart stworzył ponad 626 dzieł: pierwsze w wieku 5 lat, ostatnie na łożu śmierci. To niezwykłe osiągnięcie można przypisać jego pracowitości, ale również niespotykanej umiejętności komponowania podczas innych zajęć, na przykład podczas gry w ulubiony bilard. Mozart nie tylko wiele komponował, ale udało mu się również stworzć własny styl o ponadczasowym charakterze.
    /żródło:www.salzburg.info/pl/art /








    Johann Sebastian Bach
    Bach był geniuszem, który wciąż fascynuje i inspiruje kolejne generacje twórców. Historia jego życia nie wystarcza jednak by wyjaśnić nieustającą siłę oddziaływania jego sztuki. W tym sensie niewytłumaczalna jest w ogóle potęga geniuszu ludzkiego.
    dr Szymon Paczkowski 
    /źródło: http://muzykotekaszkolna.pl/




    Zbiórka o godz. 10.30 przed aulą, dojazd własny, koszt jednej wejściówki: 15 zł.

    Wpłaty wraz ze zgodą do czwartku, 5 listopada u organizatorek lub wychowawców.
    Uwaga! Obowiązuje strój galowy.           Zapraszamy rodziców do udziału w koncercie.
    Opiekunki KMM: Dorota Błaszczyk, Iwona Chruściel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz